لاغری سریع بازو
لاغری سریع بازو

با افزایش سن و کاهش تحرک، چربی‌هایی در ناحیه‌ی بازو جمع می‌شوند که افراد را به فکر کاهش سایز بازو‌ها می‌اندازند. بازوها یکی از اعضای بدن هستند که چربی‌ها را در خود ذخیره می‌کنند و شکل آن‌ها را زشت می‌کنند، بدین ترتیب ممکن است نتوانید لباس‌های دلخواهتان را بپوشید. چربی بازوها در زنان مشکل بزرگ‌تری از مردان است، چرا که بدن زنان به طور ژنتیکی، چربی‌های بیشتری را در ناحیه‌ی باسن، ران‌ها و بازو ها ذخیره می‌کند.

چه عواملی باعث ایجاد چربی‌های بازو می‌شود؟

اگر بخواهیم چربی‌های بازو را توصیف کنیم، باید آن را جزء سرسخت‌ترین چربی‌ها معرفی کنیم. چربی‌هایی که راحت ایجاد می‌شوند، اما به سختی می‌توان آن‌ها را رفع کرد. یکی از مهم‌ترین مواردی که در ایجاد چربی‌های بازو نقش دارند، سن و سال است. با افزایش سن، میزان متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن شما کاهش پیدا می‌کند و اگر فعالیتتان کم باشد، چربی‌های اضافی در بازوها جمع می‌شوند. طبق برخی از مطالعات نیز کاهش تستوسترون در بدن موجب ذخیره چربی‌های اضافی در بازو ها می‌شود. با افزایش سن، میزان تستوسترون در بدن زنان کاهش می‌یابد و سوزاندن این چربی‌ها برایشان سخت‌تر می‌شود.

برای لاغری سریع بازوها بر روی تمرینات موضعی تمرکز نکنید

متاسفانه، ما نمی‌توانیم چربی‌ها را به صورت موضعی کاهش دهیم یا به بدنمان بگوییم کدام قسمت از چربی‌ها را بسوزاند. بلکه این مسئله، یک موضوع ژنتیکی است. بدن شما همزمان با تولدتان، تصمیم می‌گیرد که چربی‌ها باید در کجا ذخیره شوند و به همین شکل، چربی‌ها را از هر جایی که بخواهد به جای دیگر می‌کشاند. بنابراین، برای کاهش چربی بازوها باید بر روی کاهش چربی‌های کل بدن تمرکز کنید.

حداقل سه بار در هفته را به تمرین های اینتروال بپردازید

تمرین‌های اینتروال که شامل یک سری از حرکات با شدت بالا و استراحت‌ های کوتاه است، برای سوزاندن چربی‌ها بسیار مفید است. در طول حرکات ورزشی، نه تنها کالری می‌سوزانید، بلکه این چربی‌سوزی تا 24 ساعت پس از آن نیز ادامه خواهد داشت. چرا که تمرین‌های اینتروال به دلیل اثر چربی سوزی پس از ورزش نیز، متابولیسم را افزایش خواهد داد. برای این‌که کالری بیشتری بسوزانید، در هر یک از حرکات باید ماهیچه‌های زیادی را درگیر کنید. ورزش‌های مناسب کل بدن همچون برپی، اسکوات بالای سر و پوش آپ در یک زمان گروه زیادی از ماهیچه‌ها را درگیر و آن‌ها را برای چربی‌سوزی آماده می‌کند. حداقل سه بار در هفته را به تمرین های اینتروال کل بدن اختصاص دهید.

وزنه‌ای بردارید که تنها 8 تا 15 بار بتوانید آن را بلند کنید

بسیاری از زنان به دلیل ترس از حجیم شدن بدن، از برداشتن وزنه‌های سنگین خودداری می‌کنند اما زنان تستوسترون کافی برای این کار را ندارند. با برداشتن وزنه‌های سنگین، نه تنها در طول تمرین کالری بیشتری می‌سوزانید، بلکه میزان متابولیسم پایه‌ی شما نیز افزایش می‌یابد و منجر به کاهش ذخیره‌ی چربی‌ها در طول زمان می‌شود. اما از کجا بفهمید که یک وزنه، به اندازه‌ی کافی سنگین است یا نه؟ وزنه‌ای را بیابید که تنها 8 تا 15 مرتبه بتوانید با آن کار کنید. زمانی که می‌خواهید آخرین مرحله را انجام دهید، باید آن را به سختی به اتمام برسانید. اگر پانزدهمین مرحله را بدون سختی به پایان رساندید، باید وزنه‌ی سنگین‌تری بلند کنید.

حرکت شنای سوئدی، کیک بک و دیپ عضلات سه سر را انجام دهید

گرچه شما نقشی در سوزاندن چربی‌های بدن ندارید، اما در عضله‌سازی آن نقش مهمی می‌توانید داشته باشید. انجام ورزش‌هایی که موجب عضله‌سازی بازوها به ویژه در عضلات سه سر می‌شود، آن‌ها را سفت‌تر و پرتر می‌کند. یکی از ورزش‌های مهم برای بهبود شکل بازوها، حرکت شنای مثلثی به همراه کیک بک و دیپ عضلات سه سر است.

رژیم غذایی سالم برای لاغری سریع بازو در یک هفته

برای لاغر کردن بازوها باید از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. کاهش چربی‌های بدن، به کاهش چربی‌های موضعی نیز کمک خواهد کرد. کنترل کالری‌های دریافتی هر چند کالری شماری ابزار چندان دقیقی برای اندازه گیری میزان غذاها نیست، اما کاهش میزان مصرف کالری‌ها به کاهش وزن کلی کمک می‌کند. برای کاهش هر نیم کیلو وزن، هر فرد باید 3500 کالری بسوزاند. با کاهش مصرف 500 کالری در روز می‌توانید در عرض یک هفته به این هدف دست پیدا کنید. کاهش بیش از حد کالری به هیچ وجه توصیه نمی شود، چرا که موجب کاهش انرژی، خستگی و سرگیجه می شود. صرف صبحانه ترک مصرف صبحانه یکی از بدترین کارهای که می‌توانید در مورد بازوها انجام دهید. عدم مصرف صبحانه موجب پرخوری در وعده‌های غذایی بعد می‌شود. مصرف پروتئین‌ اگر می‌خواهید از شر چربی های بازو خلاص شوید، باید پروتئین بیشتری در وعده‌های غذایی خود بگنجانید. غذاهای حاوی پروتئین، به ماهیچه سازی و افزایش سوخت و ساز بدن کمک می‌کنند. علاوه بر آن، مصرف پروتئین‌ها موجب می‌شود برای مدت بیشتری سیر بمانید. گوشت، حبوبات، دانه‌ها و غذاهای دریایی منابع خوبی برای دریافت پروتئین هستند.

برخی از فواید پروتئین چیست؟
  • کلسترول را کاهش می‌دهد.
  • یادگیری را تقویت می‌کند.
  • استخوان‌ها را تقویت می‌کند.

میوه‌ و سبزیجات میوه‌ها و سبزیجات به شدت مغذی هستند و به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می‌کنند. بنابراین میوه‌ها و سبزیجات بیشتری باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید. حداقل روزی دو نوع میوه مصرف کنید. مصرف غذاهای ناسالم همچون چیپس، پفک و کلوچه را به حداقل برسانید. لبنیات روزی یک وعده شیر و یک تخم مرغ کامل را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. زرده تخم مرغ را دور نیاندازید، چرا که به شدت مغذی است. این ماده سرشار از ویتامین‌های محلول در چربی، مواد معدنی، پروتئین و چربی‌های مفید است. کاهش مصرف شکر برای لاغری سرییع بازو‌ ها، باید مصرف غذاهای حاوی قند را به حداقل رساند. برای از بین بردن چربی های بازو باید تغییراتی در رژیم غذایی خود به وجود آورید. مثلا از شکر کمتری در قهوه یا چای خود استفاده کنید یا به جای آبمیوه، خود میوه را مصرف کنید. نوشیدن آب در طول روز همه ما می‌دانیم که آب چقدر برای ما مفید است. بدن ما بیشتر از همه آب است، بنابراین منطقی است که برای سلامتی ضروری است. آب آشامیدنی به حفظ پوست خوب کمک می‌کند. در مورد لاغری بازو، نوشیدن آب کافی به شما کمک می‌کند احساس سیری کنید، بنابراین در مواقعی که واقعاً نیازی ندارید، میان وعده نخورید. آب حتی می‌تواند میزان متابولیسم شما را افزایش دهد. برای کنترل اشتها بین وعده‌های اصلی خود آب بنوشید. این کار به افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی کمک می‌کند. همراه با وعده‌های غذایی آب مصرف نکنید. این کار موجب رقیق شدن اسیدهای معده و اختلال در گوارش می‌شود.

مصرف مکمل‌های طبیعی

منظور از مکمل‌های طبیعی، داروهای گیاهی، ادویه جات و روغن‌های سالمی است که به کاهش وزن و کاهش سایز کمک می‌کنند: زنجبیل زنجبیل خواص فراوانی دارد که یکی از آن‌ها کمک به کاهش وزن است. زنجبیل، تولید اسید لاکتیک ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد. اسید لاکتیک به تولید هورمون رشد و در نتیجه شکستن چربی کمک می‌کند. در نتیجه افزودن زنجبیل به غذاها یا مصرف خام آن به کاهش وزن کمک می‌کند. فلفل فلفل، حاوی ماده‌ای به نام کپسایسین است که به افزایش چربی سوزی و نرخ متابولیک پایه کمک می‌کند. کپسایسین با افزایش سطح نوراپی نفرین (یک انتقال دهنده عصبی) به سوزاندن چربی‌ها کمک می‌کند. در نتیجه، افزایش نوراپی نفرین به کاهش وزن کمک می‌کند. روغن ماهی روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است. این اسیدها به مواد هورمون مانندی تبدیل می‌شوند که پروستاگلاندین نام دارند. این مواد به افزایش دمای بدن و چربی سوزی کمک می‌کنند. روغن ماهی به افزایش ماهیچه‌های کم چرب و کاهش بافت چربی کمک می‌کند.

تغییر در سبک زندگی

تغییر در سبک زندگی، آخرین کاری است که می‌توانید برای لاغری سریع بازو های خود انجام دهید.

کاهش استرس

استرس، نگرانی و ناراحتی با افزایش هورمون کورتیزول به بدن شما آسیب می‌رساند. به علاوه، موجب پرخوری عصبی نیز می‌شود. به این ترتیب کاهش استرس به کاهش وزن کمک می‌کند.

خواب کافی

به جز تغذیه سالم و ورزش باید مراقب خواب خود نیز باشید. حداقل هفت ساعت در روز بخوابید، زود به رختخواب بروید و زود از خواب بیدار شوید. به این ترتیب فرصت و انرژی کافی برای ورزش و صبحانه ی سالم را خواهید داشت.

کاهش مصرف جانک فودها

حتی الامکان از مصرف غذاهایی که هیچ فایده‌ای جز افزایش وزن ندارند، بپرهیزید. سعی کنید در ساعت 7 شب غذا بخورید و ساعت 10 بخوابید. این کار علاوه بر کاهش وزن از هوس های آخر شبی جلوگیری می‌کند.

کلام پایانی

همه ما دوست داریم که بازوانی باریک و کشیده و بدون چربی داشته باشیم و بازوهای چاق اصلا چیز خوشایندی نیست بنابراین باید روشهای آب کردن چربی بازو را هم بدانیم. همچنین میتوانید مقاله تثبیت وزن با ورزش را نیز مطالعه کنید.