فواید قهوه برای لاغری
فواید قهوه برای لاغری
قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های جهان است. با این حال، تاثیرات آن بر لاغری و مدیریت وزن متفاوت است. از خواص قهوه تلخ، می‌توان به کنترل اشتها و بهبود سوخت و ساز بدن اشاره کرد که خود منجر به کاهش وزن و لاغری می‌شود. از طرف هم قهوه حاوی کافئین است، این ماده ممکن است موجب اثراتی مانند کم خوابی و تمایل بیشتر برخی از افراد به مصرف قند و شیرینی شود. هر دو این عوامل از خواص قهوه تاثیر منفی بر وزن دارند.
قهوه تلخ
قهوه تلخ فاقد افزودنی‌ها و عناصر اضافه است و همچنین کالری بسیار کمی دارد و می‌تواند به شما در دستیابی به وزن سالم متناسب، به شما کمک کند. برای کاهش وزن و لاغری، باید میزان کالری که به بدن می‌رسد کاهش یابد. شما می‌توانید این کار را با افزایش فعالیت بدنی و یا مصرف کالری کمتری انجام دهید. یک راه آسان برای کاهش کالری دریافتی، انتخاب نوشیدنی‌های کم کالری است. به عنوان مثال، نوشیدن یک فنجان آب به جای یک فنجان نوشیدنی پرکالری و شیرین، می‌تواند به کاهش وزن بیشتری منجر شود. قهوه فقط در صورتی کم کالری است که آن را ساده و بدون اضافه کردن قند، شیر یا هر ماده دیگری بنوشید. اگر می‌خواهید کل کالری مصرفی خود را کاهش دهید، شروع نوشیدن قهوه تلخ ساده می‌تواند گزینه خوبی به جای نوشیدنی‌های پرکالری مانند نوشابه، آبمیوه یا شیر شکلات باشد.
کافئین می‌تواند متابولیسم را افزایش دهد
کافئین یک محرک طبیعی است که معمولا در قهوه، چای و نوشیدنی‌های گازدار یافت می‌شود. هر فنجان قهوه تلخ به طور معمول حاوی بیشترین مقدار کافئین از سایر نوشیدنی‌ها است. یک فنجان قهوه دم کرده حدود 95 میلی گرم کافئین دارد. با این حال، تفاوت در مقدار کافئین بستگی به نوع دانه‌های قهوه، شیوه دم کردن آن دارد. کافئین می‌تواند سوخت و ساز بدن شما را یعنی میزان کالری‌ای که بدن شما هر روز می‌سوزاند را بهبود ببخشد؛ به همین دلیل است کافئین در بسیاری از مکمل‌های کاهش وزن و لاغری استفاده می‌گردد. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف منظم کافئین می‌تواند به مدیریت وزن و لاغری کمک کند. کافئین همچنین می‌تواند به کاهش اشتهای شما کمک کند. اشتها توسط عوامل مختلفی از جمله ترکیب مواد مغذی از وعده های غذایی، هورمون ها و میزان فعالیت‌ها کنترل می‌شود. یکی از خواص قهوه تلخ این است که می‌تواند سطح و میزان هورمون گرسنگی یا محرک اشتها را که گرلین نام دارد، را کاهش دهد. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهند که نوشیدن قهوه کافئین دار می‌تواند در مقایسه با عدم نوشیدن آن، میزان کالری مصرفی در طول روز را کاهش دهد. به زبان ساده تر، قهوه تلخ دارای کالری بسیار کم و کافئین بسیار بالایی است. کافئین یک محرک طبیعی است که می‌تواند متابولیسم بدن شما را تقویت کرده و سطح هورمون‌های گرسنگی را کاهش دهد، که این به نوبه خود می‌تواند از افزایش وزن جلوگیری کند.
کافئین و اختلال در الگوی خواب سالم
کافئین اساسا باعث بی‌خوابی می‌شود و دلیل آن تحریک ماداه‌ای شیمیایی آدنوزین است که عاملی برای فرمان خواب به مغز است. یکی از خواص قهوه تلخ، افزایش انرژی است که بسیاری از زمان ها می توان نوشید. اما چنانچه در ساعات پایانی روز مصرف شود، منجر به ایجاد اختلال در الگوی خواب شما می شود. این موضوع می‌تواند منجر به افزایش وزن شود. کم خوابی با افزایش وزن، افزایش اشتها و رغبت بیشتر به خوردن غذاهای فرآوری شده، در ارتباط است.
افزودنی‌های قهوه، چاق کننده هستند
بسیاری از افراد نوشیدن قهوه را به همراه یک طعم دهنده شیرین یا با شیرینی و کیک بیشتر می پسندند. این بدین دلیل است که کافئین ذائقه و مزه شیرین را دستکاری و تغییر میدهد و نتیجه آن، اشتیاق بیشتر به غذاهای شیرین است. افزودن روزانه یک میان وعده پر شکر با قهوه می‌تواند به تدریج منجر به افزایش وزن شود. برای جلوگیری از هوس مصرف شیرینی و افزایش احتمالی وزن ناشی از مصرف کالری و شکر، بهتر است قهوه خود را به همراه غذاهایی که منبع پروتئین و چربی سالم هستند، مانند مقداری آجیل و یا صبحانه با تخم مرغ، مصرف کنید و از آن لذت ببرید. پروتئین و چربی هر دو باعث افزایش حس سیری می‌شوند و این می‌تواند میزان میل شما به شیرینی را کاهش دهد. برخی از نوشیدنی های قهوه، پر از کالری و شکر هستند. اگر چه قهوه تلخ و ساده کالری کمی دارد، اما بسیاری از نوشیدنی‌های قهوه وجود دارد که با کالری و شکر بسته بندی می‌شوند. چند روش برای کاهش مصرف قند با وجود طعم دار کردن قهوه:
  • مقداری دارچین به آن اضافه کنید.
  • از شیر بادام شیرین نشده یا شیر نارگیل و یا به اندازه نصف از هر کدام، استفاده کنید.
  • مقدار کمی از شیرین کننده طبیعی و فاقد کالری مانند عصاره گیاه شیرین برگ یا استویا (stevia) استفاده کنید.
  • چند قطره عصاره وانیل اضافه کنید.
  • تکه هایی از شکلات تلخ به فنجان قهوه گرم اضافه کنید.
اگر چه مقدار نصف مواد ذکر شده و شیر نارگیل، شیرینی کمی دارند، اما از نظر میزان کالری، از سایر افزودنی ها در رتبه بالاتری قرار گرفته اند. پس بهتر است مقادیر کمی از این مواد را در قهوه خود استفاده کنید تا میزان مصرف کالری خود را مدیریت کنید. قهوه دارای طعم تلخی طبیعی است، از این رو شما لازم است به تدریج از مقدار افزودنی‌های شیرین کننده کاهش دهید تا کم کم ذائقه خود را به تلخی قهوه عادت دهید. با این وجود بهتر است قهوه خود را در خانه تهیه کنید. این به شما این امکان را می‌دهد تا نه تنها میزان شیرین کننده را کنترل کنید بلکه در هزینه های خود نیز صرفه جویی کنید.
کلام پایانی
در حقیقت نوشیدن قهوه به تنهایی باعث افزایش وزن شما نمیشود. بلکه قهوه با افزایش متابولیسم بدن و همچنین کنترل اشتها، می تواند وزن را کاهش دهد. با این حال، قهوه میتواند بر روی کیفیت خواب اثری منفی بگذارد که خود دلیلی است بر افزایش وزن بدن. بعلاوه، بسیاری از نوشیدنی های قهوه و افزودنی های محبوب آن، کالری و شکر بالایی دارد. برای آنکه بتوانید خطر افزایش وزن را به حداقل برسانید، بهتر است از موادی که قند و کالری بالایی دارد فاصله بگیرید. همچنین میتوانید مقاله رژیم مدیترانه‌ای برای کاهش وزن را نیز مطالعه کنید.