فواید ورزش صبحگاهی
فواید ورزش صبحگاهی

بعضی‌ها می گویند ورزش صبحگاهی مفید است و بعضی با استناد به اینکه «اکثر رکوردهای المپیکی در بعدازظهر شکسته می‌شوند» می گویند ورزش عصر مفیدتر و برای بدن بهتر است.

طبق تحقیقات انجام شده هر فرد دارای چرخه زیستی متفاوتی است که بر عملکرد فیزیکی او اثر می‌گذارد. آیا شما با چرخه خود آشنا هستید؟

برای «عادات عجیب و غریب» انسانی، توضیحات علمی وجود دارند. عاداتی مثل بیرون پریدن از تخت هنگام طلوع خورشید و یا بیدار ماندن تا اولین ساعات بامداد.

وقتی به ورزش می‌رسیم، این عادات ممکن است اهمیت بیشتری پیدا کنند چون این رفتارها می‌توانند بر عملکرد ما تأثیر بگذارند.

ساعت زیستی بدن یکی از عوامل کلیدی و تعیین کننده در تنظیم فعالیت هورمون‌های بدن، دمای بدن و ضربان قلب است. مجموعه این عوامل بر این که فرد در طول روز چقدر هوشیار و چقدر خواب آلود است تأثیر می‌گذارد.

محققان می گویند میان نور، فصل و شخصیت هر فرد رابطه وجود دارد. اگرچه گفته می‌شود که ورزش عصر هم برای بدن بسیار مفید است، اما بیشتر مطالعات می گویند ورزش صبحگاهی (اگر اصولی و سبک باشد) بهتر از ورزش عصرگاهی است.

افزایش رضایت از زندگی

ساعات اولیه روز چون بدن به خوبی استراحت کرده است، می‌تواند تایم مناسبی برای ورزش باشد. ورزش صبحگاهی همچنین، عادت ورزش کردن را ماندگار می‌کند که دلیلش انجام آن پیش از شروع روز و قبل از هر کار دیگری است. به قول معروف «وقتی اول صبح ورزش می‌کنی، جایی برای بهانه تراشی وجود ندارد.»

البته برای بسیاری از مردم، ورزش کردن در شب، راهی برای آرامش پس از گذراندن روزی شلوغ و پرکار است.

اما به طور کلی توصیه نمی‌شود که پس از ساعت 9 یا ده شب، ورزش به خصوص ورزش‌های سنگین انجام شود. چون این فعالیت‌ها می‌توانند بر خواب فرد تأثیر بگذارند و نیاز فرد به خواب را به تعویق بیندازند و این منجر به خستگی او در روز بعد خواهد شد.

چرا ورزش صبحگاهی نباید خیلی سنگین باشد؟

بلافاصله بعد از بیدار شدن نباید ورزش کنید. یکی به دلیل خواب طولانی، غلظت خون زیاد شده و اندکی زمان می‌برد تا به حالت عادی برگردد. همچنین بلافاصله بعد از بیداری، به ستون فقرات فشار وارد می‌شود.

یکی دیگر از نکات منفی ورزش صبحگاهی پایین بودن دمای بدن در این وقت روز است که می‌تواند خطر آسیب ورزشی را به دنبال داشته باشد یا روی عملکرد ورزشی فرد تأثیر منفی بگذارد.

بنابراین هم باید دقایقی بعد از بیداری برای ورزش صبحگاهی صبر کنید و هم باید ورزش‌های سبک انجام دهید تا سرحال و قبراق روزتان را شروع کنید. دیرتر شروع کردن به معنای آن است که میزان هورمون‌ها و دمای بدن به بالاترین میزان در روز رسیده که این وضعیتی ایده‌آل برای ورزش کردن است.

چرا ورزش صبحگاهی مفید است؟

فعالیت‌ ورزشی صبحگاهی از چند جنبه مفید و سودمند است. با هم برخی فواید ورزش صبحگاهی را مرور کنیم:

ترشح هورمون‌های ضروری

ورزش صبحگاهی و ترشح برخی هورمون‌ها مانند اندروفین باعث می‌شود فرد حالش بهتر شود و حال و حوصله خوبی داشته باشد. با فعالیت صبحگاهی، فرد روز را بهتر آغاز می‌کند، هم از لحاظ روحیه و بهداشت روانی هم از نظر سلامت جسمی.

افزایش میزان متابولیسم

به مصرف زیاد اکسیژن پس از ورزش سوختن کالری بعد از تمرین یا EPOC می گویند.

به طور کلی در هنگام مقایسه، ما تصور می‌کنیم که فقط در هنگام دویدن یا وزنه برداری، کالری مصرف می‌شود اما هنگام کار با وزنه یا انجام ایروبیک، می‌توان اثرات کالری سوزی و مصرف اکسیژن (EPOC) را تا چندین ساعت و روز بعد فعالیت نیز مشاهده کرد.

ورزش صبحگاهی باعث افزایش میزان متابولیسم بدن و در نتیجه بهبود جریان گردش خون می‌شود و به همین دلیل مفید است. این کار به طور کامل با یک برنامه تمرین صبحگاهی انجام می‌شود. بلند شوید، حرکت کنید، متابولیسم خود را بالا ببرید و سپس شروع به خوردن کنید. هر وعده‌ای که می‌خورید، بدن شما 3 کار با آن غذا می‌کند:

  • از آن به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند
  • از آن برای سیر شدن و احساس سیری استفاده می‌کند
  • آن را به عنوان چربی برای بعد ذخیره می‌کند

بهبود انرژی فیزیکی و ذهنی

ورزش صبحگاهی مثل فنجان قهوه شما را بیدار و ذهنتان را آماده یادگیری می‌کند.

تمرینات ورزشی منبع عظیمی از انرژی هستند. چیزی که بسیاری از ما در طول روز به آن نیاز داریم. تمرین صبحگاهی برای بهبود تمرکز و توانایی‌های ذهنی در تمام طول روز اثبات شده است. نه تنها بعد از ورزش صبحگاهی احساس بیداری و سرزندگی می‌کنید و بعد از ورزش انرژی بیشتری دارید، ذهن شما هم آماده است برای یادگیری، آموزش و کار.

کلام پایانی

درست مانند هر گونه عادت دیگر، با گذشت زمان و استمرار در تمرینات ورزشی صبحگاهی می‌تواند به عادتی پایدار تبدیل شود.

ورزش صبحگاهی درست مثل یک ویروس مفید، می‌تواند به بخش‌های دیگر زندگی شما سرایت کند. همچنین یک روتین ورزشی صبحگاهی به شما کمک خواهد کرد که بهتر بخوابید.

همچنین میتوانید مقاله روش های کاهش سایز با ورزش را نیز مطالعه کنید.