فواید ورزش صبحگاهی فواید ورزش صبحگاهی آیا باید صبح زود ورزش کنیم چون فواید بیشتری نسبت به ساعات دیگر از روز دارد؟ بسیاری از ما می دانیم که تمرینات، به طور کلی، خوب هستند. اما چه زمانی از روز باید ورزش کرد؟ صرف نظر از اینکه شما یک فرد سحرخیز هستید یا یک جغد شب، شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد ورزش صبحگاهی فواید زیادی دارد. در این مقاله به برخی از تاثیرگذارترین فواید ورزش صبحگاهی می پردازیم.
خلق و خوی خود را برای آن روز بهبود خواهید داد
نمی توان انکار کرد که بیدار شدن در صبح زود می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص برای افرادی که سحرخیز نیستند،بیشتر افراد هنگام زود بیدار شدن از خواب بدخلق و گیج می شوند و به احتمال زیاد خلق و خوی آنها بقیه روزشان را طلسم خواهد کرد. اما تمرینات صبحگاهی به عنوان یک تقویت کننده عمل می کنند و خلق و خوی شما را برای روز شکل می دهند. زمانی که ورزش می کنیم، مغز ما هورمونی به نام سروتونین تولید می کند. سروتونین مسئول ایجاد احساس شادی در مغز است که بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارد. اما این همه ماجرا نیست! مغز ما همچنین سایر انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها از جمله اندورفین، دوپامین و نوراپی‌نفرین را آزاد می کند. دوپامین در یادگیری و شکل گیری حافظه و به ویژه پاداش نقش دارد و باعث می شود احساس خوبی داشته باشید. حال متوجه می شویم که ورزش هنگام صبح میتواند خلق و خوی ما را تا پایان آن روز بهبود دهد.
انرژی بیشتری در طول روز خواهید داشت و هوشیار خواهید بود
یکی از فواید ورزش صبحگاهی این است که می تواند انرژی شما را افزایش دهد. جریان خون را بهبود می بخشد و به تامین اکسیژن و مواد مغذی به بافت عضلانی کمک می کند. نتیجه افزایش سطح انرژی در بدن است.
کیفیت خواب شبانه را بهبود می بخشد
داشتن خواب با کیفیت بخشی ضروری از هر سبک زندگی سالم است. با این حال، بسیاری از افراد برای داشتن 7 تا 9 ساعت خواب توصیه شده به کمک نیاز دارند. اینجاست که ورزش صبح زود می تواند مفید باشد. مطالعات نشان داده اند که انجام فعالیت بدنی در صبح می تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند. ورزش به تنظیم ریتم شبانه روزی ما کمک می کند، ریتمی که زمان احساس خواب آلودگی و بیداری را کنترل می کند. علاوه بر این، ورزش صبحگاهی ما را در معرض نور طبیعی خورشید قرار می دهد. این به تنظیم مجدد ساعت داخلی ما کمک می کند و باعث می شود که در شب راحت تر به خواب برویم و صبح با سرحال بیدار شویم. گنجاندن ورزش صبحگاهی در روال خود همچنین می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند. بهبود کیفیت خواب از طریق ورزش صبحگاهی فواید زیادی برای سلامت جسمی و روانی شما دارد. پس چرا سعی نکنیم تا هر روز زمانی را برای یک تمرین سریع اختصاص دهیم؟
احساس اعتماد به نفس و موفقیت خواهید داشت
یکی از فواید ورزش صبحگاهی، در دراز مدت، افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس است. پس از ماه ها تمرین منظم صبحگاهی، سالم تر و خوش اندام به نظر می رسید. این به تنهایی باعث می شود که شما احساس غیرقابل توقف و قوی کنید. ما حتی بیشتر از خود قدردانی می کنیم زیرا توانسته ایم برخی از نیازهای درونی را ارضا کنیم. عزت نفس به بهبود بهره‌وری و زندگی اجتماعی ما نیز کمک زیادی می کند.
به احتمال زیاد چربی بدن را سریعتر از دست خواهید داد
وقتی ورزش می کنیم، بدن ما انرژی را به عنوان سوخت مصرف می کند. این منبع سوخت در بدن می تواند به صورت کربوهیدرات، پروتئین یا چربی ذخیره شود. فرآیند استفاده از ذخیره سوخت بدن را اکسیداسیون می نامند. اگرچه به دلیل حجم نمونه کوچک نمی توان تعمیم داد، گزارش واضح است: همچنین اگر صبح‌ها ورزش می‌کنید، تمایل به تحرک بیشتری دارید. و این حالت می تواند به از دست دادن چربی بدن کمک کند.
خطر ابتلا به دیابت را کاهش خواهید داد
یکی از فواید ورزش صبحگاهی، به خصوص قبل از صبحانه، مرتبط با دیابت است. تمرینات صبح زود می تواند به بهبود مقاومت به انسولین کمک کند که با کاهش خطر دیابت مرتبط است. هنگامی که ما غذای حاوی کربوهیدرات می خوریم (نه ناشتا)، دستگاه گوارش بدن ما آنهایی را که می تواند به قند تبدیل می کند که وارد خون می شود. این باعث افزایش سطح قند خون ما می شود. و این به نوبه خود به پانکراس ما سیگنال می دهد که انسولین تولید کند تا سلول های ما بتوانند قند خون را برای انرژی جذب کنند. به عبارت دیگر، خوردن غذا شما را در حالت ثابت تولید انسولین نگه می دارد.
فشار خون را کاهش خواهید داد
یکی از فواید ورزش صبحگاهی این است که می تواند یک اقدام پیشگیرانه عالی در برابر افزایش فشار خون باشد.
متابولیسم خود را بهبود خواهید بخشید
متابولیسم فرآیندی است که در آن بدن ما آنچه می خوریم و می نوشیم به انرژی تبدیل می کند. بدن ما به طور مداوم به این فرآیند وابسته است تا عملکرد خود را حفظ کند، حتی زمانی که در حال استراحت هستیم. در مورد آن فکر کنید، حتی در حالت استراحت، بدن شما همچنان به تنفس، گردش خون، رشد و ترمیم سلول ها نیاز دارد. مقدار کالری که برای این فعالیت های وابسته به زندگی نیاز دارید، نرخ متابولیسم پایه نامیده می شود. این میزان بر اساس سن، جنس و نوع بدن شما متفاوت است. خبر خوب این است که وقتی صبح ورزش می کنید، فواید متابولیسم در طول روز حفظ می شود. این بدان معناست که شما در طول روز به کالری سوزی ادامه می دهید.
بر اهمال کاری غلبه خواهید کرد
من در مورد شما نمی دانم اما همیشه کاری وجود دارد که باید انجام دهم. لیست وظایف من روز‌به‌روز بیشتر می شود. در این صورت ورزش را به تعویق می اندازم و هرگز انجامش نمی دهم. برای بسیاری از ما، ورزش واقعاً سخت‌ترین (از لحاظ فیزیکی شدید) کاری است که در طول روز انجام می‌دهیم.
استرس را کاهش خواهید داد
کار مدرن پر از رویدادهای استرس زا است. جلساتی که به طول می انجامد و بیهوده می شود، مشتریان سرسخت، روسای مطالبه گر و نفرت انگیز، تعهدات خانوادگی، و همیشه و همیشه. ورزش صبحگاهی برای مقابله با استرس مفید است. مزیت ورزش صبحگاهی این است که علاوه بر اندورفین‌هایی که مغز ما آزاد می‌کند، ما فعال هستیم. و همچنین ما را هوشیار می کند که به ما کمک می کند تا با همه چیزهایی که در طول روز به ما پرتاب می شود مقابله کنیم.
کلام پایانی
ورزش کردن در صبح زود فواید زیادی برای سلامتی دارد. این فواید هم فیزیولوژیکی و هم روانی هستند. برخی از این فواید ورزش صبحگاهی شامل بهبود فشار خون، متابولیسم و ​​چربی بدن است. همچنین می‌توانید مقاله آیا پیاده روی برای لاغری مفید است؟را نیز مطالعه کنید.