کاهش وزن با چای سبز
کاهش وزن با چای سبز

چای سبز به عنوان یکی از سالم ترین نوشیدنی‌های روی کره زمین شناخته می شود و سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات گیاهی مختلف است که ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد. چای سبز به عملکرد مغز، کاهش چربی، کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و پیشگیری از سرطان کمک می کند.

این خواص چای سبز به این دلیل وجود آنتی اکسیدان های زیاد موجود در آن است. چای سبز حاوی مواد فعال زیستی نیز هست؛ مانند کافئین و اپیگالوکاتچین گالات (EGCG) که می تواند به افزایش متابولیسم و تجزیه سلول های چربی کمک کند. برخی افراد ادعا می کنند که چای سبز می تواند چربی سوزی را افزایش دهد و به کاهش وزن کمک کند.

ترکیبات موجود در چای سبز

یکی از ترکیبات چای سبز کافئین است. کافئین به عنوان یک محرک شناخته می شود که به چربی سوزی و بهبود عملکرد ورزشی کمک می کند. اگرچه یک فنجان چای سبز کافئین بسیار کمتری نسبت به یک فنجان قهوه دارد، اما همچنان حاوی مقدار کافی برای تأثیرگذاری ملایم هست.

چای سبز بیشتر به محتوای آنتی اکسیدانی که دارد شناخته میشود. این نوشیدنی سالم سرشار از گروهی از آنتی اکسیدان های قوی به نام کاتچین هاست که مهمترین آن ها اپیگالوکاتچین گالات (EGCG) است، ماده ای که می تواند متابولیسم بدن را افزایش دهد. نوشیدن یک فنجان چای سبز میزان آنتی اکسیدان ها را در جریان خون شما افزایش می دهد.

موثر در چربی سوزی

برای سوزاندن چربی، ابتدا بدن شما باید آن را در سلول چربی تجزیه کرده و به جریان خون منتقل کند. ترکیبات فعال موجود در چای سبز سطح هورمون هایی را که به سلول های چربی می گویند چربی را تجزیه کنند، افزایش می دهد. آنتی اکسیدان اصلی چای سبز، اپیگالوکاتچین گالات، می تواند به فعالیت این هورمون ها کمک کند و در نهایت، سلول چربی شما چربی بیشتری را تجزیه کند.

اثر به خصوص در حین ورزش بیشتر می شود. اگر به برچسب تقریباً هر مکمل کاهش وزن و چربی سوزی نگاه کنید، احتمالاً چای سبز را به عنوان یک ماده تشکیل دهنده می بینید. تعدادی از مطالعات نشان می دهند که عصاره چای سبز می تواند چربی سوزی را تقویت کند حتی این اثر در طول ورزش قوی‌تر هم می شود.

افزایش متابولیسم

بدن شما مدام در حال سوزاندن کالری است. حتی زمانی که خواب هستید یا ‌نشسته اید سلول‌های شما میلیون‌ها عملکرد را انجام می‌دهند که به انرژی نیاز دارند. مطالعات علمی نشان دادند که مصرف عصاره چای سبز یا مکمل های حاوی اپیگالوکاتچین گالات می تواند باعث شود کالری بیشتری بسوزانید، حتی در حالت استراحت. در واقع چای سبز حدود ۳ تا ۴ درصد متابولیسم شما را بالا میبرد.

همه چربی‌های بدن یکسان نیستند

چربی زیر جلدی در زیر پوست شما قرار می گیرد، اما ممکن است مقدار قابل توجهی چربی احشایی نیز داشته باشید که به آن چربی شکمی نیز می گویند. مقادیر بالای چربی احشایی با التهاب و مقاومت به انسولین مرتبط است که هر دو به شدت با بیماری های مهمی از جمله دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی مرتبط هستند.

مطالعه هات انجام شده روی کاتچین چای سبز نشان می دهد که اگرچه اثرات کاهش وزن کمی دارد، اما درصد قابل توجهی از چربی از دست رفته، چربی احشایی است. بنابراین، چای سبز خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مهم را کاهش دهد، که ممکن است منجر به زندگی سالم‌تری می شود.

کلام پایانی

با اینکه عصاره چای سبز یا مکمل‌های حاوی اپیگالوکاتچین گالات می‌توانند باعث افزایش میزان متابولیسم و چربی سوزی شوند، اما اثرات آن در کاهش وزن کم است. با این حال اگر در کنار سایر استراتژی های کاهش وزن مانند رژیم غذایی مناسب و ورزش مصرف شود ممکن است اثر بهتری داشته باشد.

البته، فراموش نکنید که مزایای چای سبز فراتر از کاهش وزن است. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که اثرات دیده شده بیشتر مربوط به عصاره ها و مکمل های حاوی چای سبز و آنتی اکسیدان های جدا شده از چای سبز هستند؛ و اثرات نوشیدن چای سبز احتمالا کمتر از مکمل هاست، اگرچه مصرف منظم آن فوایدی در طولانی مدت دارد.

همچنین می‌توانید مقاله چگونه شکم و پهلو را با رژیم سریع لاغر کنیم؟ را نیز مطالعه کنید.