کاهش استرس با ورزش
کاهش استرس با ورزش

این سوال همیشه مطرح بوده است که آیا ورزش برای کاهش استرس مفید می باشد یا خیر؟ بهترین ورزش برای کاهش استرس چیست؟ ورزش چگونه استرس را کاهش می دهد و آیا ورزش می تواند آرامش بخش باشد؟

خب انواع مطالعات روانشناسی نقش ورزش در کاهش استرس را بسیار زیاد می دانند به همین خاطر در این مطلب قصد بررسی بهترین ورزش ها برای کم کردن استرس را داریم.

بهترین ورزش ها برای کاهش استرس کدام است؟

جمله "استراحت می تواند موجب آرامش روح و روان باشد" تقریبا تبدیل به یکی از کلیشه‌ای‌ترین جملات شده است. این جمله باعث می شود بسیاری از انسانها از این واقعیت غافل شوند که ورزش نیز می تواند آرامش بخش باشد.

رابطه استرس و ورزش چیست؟

ورزش نوعی فعالیت بدنی است. آیا فشار جسمانی می‌تواند استرس ذهنی را کاهش دهد؟ جالب است که بدانید فعالیت جسمانی میزان هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس بدن را کاهش می‌دهد.

فعال شدن و عرق کردن باعث می‌شود بدن شما هورمون اندورفین تولید کند و به آرامش بدن و ذهن شما کمک کند. شما با یک جلسه ورزش می‌توانید استرس را تسکین داده، کیفیت خواب‌تان را بهبود بخشیده و همچنین با یک ذهن باز، خلق و خوی بهتری نیز داشته باشید.

یوگا

ممکن است بار ها برایتان این سوال پیش آمده باشد که آیا ورزش یوگا برای کاهش استرس مناسب است یا خیر؟ قطعا بله. این ورزش رایج ذهن و بدن، رشته‌های فیزیکی و ذهنی را به هم پیوند می‌دهد تا به شما کمک کند آرامش خود را حفظ کنید در حالی که قدرت و انعطاف‌ پذیری بدن را نیز افزایش دهید.

در ورزش یوگا تنفس کنترل‌ شده و تمرکز حواس با هم ترکیب می شوند، یوگا باعث کاهش استرس، فشار خون پایین‌تر و کاهش ضربان قلب می شود. هرکسی از هر سن و سطح آمادگی جسمانی می تواند این ورزش را انجام دهد و از آن بهره ببرد.

برخلاف باور عمومی، لازم نیست حتما انعطاف‌ پذیر یا قوی باشید؛ یوگا اولین ورزش برای کاهش استرس است که باید آن را امتحان کنید. پیشنهاد می کنیم از آموزش ورزش یوگا برای کاهش استرس و نگرانی های روزمره استفاده کنید. خوشبختانه این ورزش آنقدر در ایران محبوب است که بتوانید به راحتی کلاس های آموزشی آن را بیابید.

پیلاتس، ورزشی برای رهایی از استرس

این ورزش برای تناسب اندام بو تقویت ماهیچه ها، بهبود وضعیت بدن و انعطاف پذیری و افزایش آگاهی ذهنی طراحی شده است. پیلاتس باعث تسکین علائم استرس و اضطراب می‌شود.

با استفاده از تکنیک‌های تنفسی، اکسیژن بیشتری به مغز می رسد، تنش ماهیچه‌ ها کم شده و باعث آرامش روان شما می‌شود.

کیک بوکسینگ

کیک بوکسینگ یک ورزش مناسب برای کاهش استرس است چون کالری زیادی را می‌سوزاند و به حفظ متابولیسم بالا کمک می‌کند. کیک بوکسینگ ترکیبی از هنرهای رزمی و بوکس است و می توان آن را برای تناسب اندام، دفاع شخصی و یا ورزش انجام داد.

در این ورزش، با آموزش تکنیک‌های تنفسی مناسب، ایجاد اعتماد به نفس و دادن انرژی فوری، استرس شما کاهش می یابد.

سایر هنرهای رزمی

یک روش موثر دیگر برای آزاد کردن انرژی، ناامیدی و تنش، یادگیری و تمرین یک هنر رزمی است. موارد زیادی برای انتخاب وجود دارد که از بین آنها میتوان به تکواندو، کاراته و جودو اشاره کرد.

علاوه بر بالا بردن فعالیت بدنی شما، هنرهای رزمی مزایای دیگری نیز دارند؛ آنها به شما نظم و انضباط را آموزش می دهند و با تکنیک های دفاع شخصی که آموخته اید، احساس امنیت بیشتری خواهید داشت. پس بی دلیل نیست بهترین ورزش برای کاهش استرس همیشه یکی از ورزش های رزمی است.

فعالیت بیرونی

فعالیت در بیرون از منزل می تواند درمانی برای همه موارد استرس‌زا باشد. طی تحقیقات زیادی که انجام شده محققین دریافتند که صرف وقت بیشتر در بیرون از منزل، مزایای سلامتی زیادی را برای بدن به همراه دارد.

لذت بردن از طبیعت، مغز شما را آرام می کند و استرس را از بین می برد. دوچرخه سواری، دویدن یا حتی پیاده روی در یک پارک باعث بهبود روحیه شما می شود و ذهن شما را آرام می کند.

ایروبیک

ایروبیک هم یکی از ورزش های کاهش دهنده استرس است. ایروبیک یا ورزش هوازی، همانطور که برای قلبتان مفید است برای مغزتان نیز مفید می باشد. ممکن است ابتدا موافق نباشید؛ در واقع، اولین گام‌ها سخت‌ترین مرحله هستند و در ابتدا، این ورزش فقط سرگرم کننده نیست.

اما با شکل گرفتن بدنتان، ورزش را تحمل خواهید کرد، سپس از آن لذت می برید و در آخر به آن وابستگی خواهید داشت. انجام منظم ایروبیک باعث ایجاد تغییرات چشمگیر در قلب و روحیه و سوخت و ساز بدن شما خواهد شد. این ورزش، ظرفیت منحصر به فردی برای تسکین و آرامش، ایجاد تحریک و آرامش، برای مقابله با افسردگی و کاهش استرس دارد.

انواع ورزش های گروهی مناسب برای کم کردن استرس و اضطراب

یکی از بهترین راه ها برای داشتن برنامه ورزشی، جمع کردن دوستان و خانواده برای بازی فوتبال، بسکتبال یا بازی با توپ است، اینها فقط سه مورد از بسیاری از ورزش هاست. شما با شرکت در ورزش‌های گروهی، استرس را دو برابر کاهش می دهید.

در واقع، نه تنها با کسانی که دوستشان دارید تفریح می کنید بلکه ورزش می کنید و عرق می کنید و آندروفین آزاد می کنید. ورزش با دوستان یا همکاران می تواند به شما این انگیزه را دهد که برای حفظ رقابت، کمی بیشتر تلاش کنید.

تمرین هوازی یا کاردیو

برای تحرک شما، سوزاندن کالری‌های اضافی و فرار از زندگی برای مدت کوتاه، چیزی بهتر از یک ورزش هوازی خوب وجود ندارد.

تمرین های استقامتی

گاهی اوقات در زندگی می خواهید احساس قدرت کنید و اگر در شرایط فعلی خود این احساس را نداشته باشید، بهترین چیز احساس قدرت در بدن است. بعضی از وزنه ها را بلند کنید و به همه نشان دهید که چقدر قوی هستید.

کلام پایانی

در کل شناخت بهترین ورزش برای کاهش استرس بستگی به شرایط شما دارد، اگر نمی توانید در کلاس ثبت نام کنید فعالیت های رایگان بیرون از منزل مناسب شماست. اما در هر صورت ورزش در کاهش استرس نقش غیر قابل انکاری دارد پس همین حالا برای انجام ورزش به صورت منظم و با برنامه برنامه ریزی کنید.

همچنین می‌توانید مقاله عوارض مصرف غذاهای ناسالم را نیز مطالعه کنید.