ماساژ شکم برای کاهش وزن
ماساژ شکم برای کاهش وزن

بهتر است که بدانید ماساژ تسکین استرس و درد عضلانی را به همراه دارد، نه کاهش وزن. حتی می تواند آرامش بخش هم باشد، اما واقعا هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد ماساژ می تواند به کاهش وزن کمک کند.

در حقیقت، برای رسیدن به کاهش وزن باید تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید و ورزش را با جدیت بیشتری در پیش بگیرید. همچنین، قبل از انجام ماساژ شکم حتما با پزشک مرتبط مشورت کنید، زیرا این کار برای همه افراد ایمن نیست.

ماساژ و کاهش وزن

لنف مایعی در بدن است که به مبارزه با بیماری کمک می کند و در طول ماساژ تخلیه لنفاوی، از ضربه های سبکی برای کمک به حرکت این مایع در بدن و تخلیه لنف اضافی استفاده می شود. ماساژ تخلیه لنفاوی، مانند ماساژ شکم، گاهی اوقات در فرانسه برای کمک به کاهش وزن انجام می شود، اگرچه تحقیقات زیادی برای پشتیبانی از این روش وجود ندارد.

ماساژ تخلیه لنفاوی، دستکاری بافت همبند و ماساژ مکانیکی منجر به کاهش اندکی ضخامت چربی زیر پوست می شود. با این حال، این کاهش ضخامت تنها حدود ۲ میلی متر بود. بنابراین، کاهش وزن یا کاهش حجم چربی قابل توجهی ندارد.

ماساژ آروماتراپی یا رایحه درمانی

ماساژ منظم شکم به صورت رایحه‌درمانی با استفاده از ترکیبی از روغن‌هایی از جمله گریپ فروت و سرو نسبت به ماساژهای مشابه با استفاده از روغن هسته انگور ساده، بیشتر به کاهش چربی شکم و دور کمر کمک می‌کند.

ماساژ شکم و یبوست

ماساژ معده ممکن است به سرعت عبور غذا از دستگاه گوارش و درمان یبوست کمک کند. البته، گرچه از بین بردن هر گونه انسداد کاهش وزن واقعی نیست، اما ممکن است به شما کمک کند کمی بهتر به نظر برسید. یبوست می تواند باعث نفخ یا متورم شدن معده شود، بنابراین درمان این مشکل به شما کمک می کند لاغرتر به نظر برسید.

اهمیت رژیم غذایی و ورزش

به جای تکیه بر ماساژ شکم برای کاهش وزن، میزان ورزش را بیشتر و مقدار کالری دریافتی را کمتر کنید. سعی کنید حداقل پنج روز در هفته ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط انجام دهید و دست کم دو بار در هفته در یک جلسه تمرین قدرتی شرکت کنید. این کار به افزایش تعداد کالری‌هایی که می‌سوزانید کمک می‌کند و احتمال اینکه به جای عضله سوزی چربی از دست بدهید، بیشتر می شود. از این رو، برای کاهش وزن نیم تا ۱ پوند (۲۲۶ الی ۴۵۳ گرم) در هفته، باید روزانه ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری بسوزانید.

محدود کردن غذاهای بسیار فرآوری شده، غذاهای پرچرب و شیرین و در عین حال مصرف بیشتر غذاهای حاوی فیبر مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل، و غذاهای سرشار از پروتئین به شما کمک می کند کالری مصرفی خود را محدود کرده و در عین حال احساس سیری کنید.

کلام پایانی

اگرچه انجام ماساژ به طور کلی بی خطر است، برخی از افراد هستند که باید از انجام این کار خودداری کنند، از جمله افرادی که دارای اختلالات خونریزی، لخته شدن خون در پاها، نارسایی قلبی یا کلیه، بیماری های پوستی مسری یا عفونت های بافت نرم یا وریدهای سطحی هستند.

افرادی که اخیرا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، مبتلایان به سرطان و مبتلایان به آرتریت روماتوئید یا پوکی استخوان باید قبل از انجام ماساژ با پزشک مشورت کنند تا مطمئن شوند که این کار برای آن ها خطری ندارد.

همچنین میتوانید مقاله چرا لاغری شکم از اهمیت زیادی برخوردار است؟ را نیز مطالعه کنید.