قدرت ذهنی برای تمرین بهتر
قدرت ذهنی برای تمرین بهتر

بارها در مقالات مختلف اشاره کرده‌ایم که ورزش در حفظ سلامتی و افزایش قدرت بدنی موثر است اما باید گفت که تمرینات ذهنی در ورزش نیز در شادابی و خلق و خوی انسان بسیار تاثیرگذار است.

همچنین اگر مهارت‌های ذهنی با ورزش مخلوط شود آثار مطلوب‌تری بر بدن و روان انسان می‌گذارد. این تمرینات ذهنی می‌توانند در طول روز، حین کار و … انجام شوند.

تمرین ذهنی در ورزش

تکرار یک مهارت فیزیکی در ذهن، بدون هیچ حرکت ظاهری اعضای بدن که به قصد یادگیری و ظرافت در تکنیک انجام می‌شود را تمرین ذهنی می‌گویند. تصورات ذهنی ورزشکاران در طول تمرین می‌تواند تمام حواس را درگیر کند.

به کار بردن تکنیک‌های روانشناختی در مسیر افزایش و بهبود عملکرد ورزشی را آموزش ذهنی می‌گویند. در آموزش ذهنی و آموزش بدنی، برنامه‌های آموزشی به منظور بالاترین عملکرد ورزشکار در مسابقات به طرح ریزی و اجرا منتهی می‌شود. آموزش ذهنی نیز مانند آموزش بدنی به برنامه ریزی صحیح و متناسب با اهداف نیازمند است.

تمرینات رایج ذهنی

نوع تمرینات ذهنی افراد تازه کار با ورزشکاران حرفه‌ای متفاوت است. چند نمونه از تمرینات رایج ذهنی عبارتند از:

  • گفتگو با خود
  • تصویرسازی ذهنی (تجسم)
  • تعیین هدف
  • تمرینات تنفسی
  • کارهای روزمره

همانطور که یک مربی باشگاه می‌تواند راهنمایی برای تمرینات بدنی و صعود فرد به مراتب بالا باشد؛ مربی ذهنی نیز می‌تواند به ورزشکار در اجرای موثر این اعمال کمک کند تا رشد را برای فرد به ارمغان آورد.

آیا تمرین ذهنی برای ورزشکاران موثر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، تمرین ذهنی برای ورزشکاران می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد اما در پاسخ کلی‌تر باید گفت بستگی دارد.

ظرفیت ذهنی یک چیز کاملا ذاتی است و در افراد مختلف متفاوت است. برخی از افراد به طور ذاتی از این ویژگی بهره‌مند هستند اما برخی از ورزشکاران نیز نباید خود را دست کم بگیرند و باید بررسی کنند تا چه حد می‌توانند بازی های ذهنی خود را بهبود بخشند.

آموزش تمرینات ذهنی

اکنون که در مورد چگونگی بهبود عملکرد ورزشی با مهارت‌های ذهنی اشاره کرده ایم باید گفت تکنیک‌های تربیت ذهنی به سه دسته تقسیم می شوند:

مبانی: در این سطح ورزشکاران باید سالم باشند که این سلامت شامل خواب کافی، داشتن تغذیه‌ی مفید، ورزش منظم و داشتن علاقه به چیزی بجز ورزش است.

همانطور وقتی پایتان شکسته و تازه از کچ خارج شده سریعا نمی‌توانید بدوید نباید بدون داشتن پایه‌ی سلامت جسمی و روانی انتظار داشته باشید از پس تمرینات ذهنی بر بیاید.

اصول: در این سطح، تمرین ذهنی شامل پرداختن به باورهای محدودکننده انطباق نگرش ورزشکاران، به منظور حذف موانع در عملکرد است. لازمه تمرینات بدنی کسب دانش است؛ شما ‌نمی‌توانید بازیکن اول فوتبال شوید تا وقتی که قوانین و نحوه‌ی انجام بازی را ندانید.

شیوه‌ها: سطح پایانی شامل انجام تمرینات می‌شود. بیشتر ورزشکاران به تمرینات ذهنی فکر می‌کنند اما به آنها عمل نمی‌کنند. کسب مهارت در دو سطح قبلی بسیار حائز اهمیت است.

اگرچه نیازی به نشان دادن سرسختی ذهنی خود در میدان مسابقه ندارید اما برای قهرمان شدن در هر کاری نیاز به قدرت ذهنی قوی خواهید داشت.قدرت ذهن را دست کم نگیرید؛ ذهن شما هم می‌تواند تاج خوشبختی بر سرتان بگذارد و هم می‌تواند عامل بدبختی شما باشد. 9 تمرین ذهنی برای عملکرد بهتر ورزشکاران عبارتند از:

به برنده شدن فکر کنید
محققان دریافتند که یک تغییر ساده در فکر شما در عملکردتان و نتیجه تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. اگر با جمله‌ی "من برای برنده شدن آماده‌ام" وارد موقعیتی شوید، عملکرد بهتری نسبت به زمانی که با خود بگویید "امیدوارم نبازم" از خود ارائه خواهید داد. این تغییر جزئی در فکر شما شانس موفقیت را چند برابر افزایش می‌دهد.
ذهن آگاهی را تمرین کنید
مطالعات نشان داده است که داشتن ذهن آگاهی به عملکرد مغز در هنگام استرس کمک شایانی می‌کند. به همین دلیل است که ارتش قبل از اعزام، تمرکز حواس را به سربازان آموزش می‌دهد. داشتن کنترل بهتر بر مغز به سربازان کمک می‌کند تا در موقعیت های دشوار و بحرانی با اضطراب کمتری عمل کنند.
موفقیت را تجسم کنید
صویرسازی ذهنی تاثیر عمیقی بر عملکرد بدن می‌گذارد. مطالعات بارها نشان داده که تجسم خود در یک موقعیت یا انجام یک حرکت به شما کمک می‌کند تا بهتر عمل کنید.
با خود مثبت صحبت کنید
مطالعات نشان داده است که صحبت با خود به صورت سوم شخص باعث کاهش اضطراب و تصمیم‌گیری بهتر می‌شود. بنابراین به جای گفتن "من می‌توانم کاری را انجام بدم" نام خود را به کار ببرید. شاید این کار خنده‌دار و عجیب به نظر برسد اما گفتن اسم خود به شما کمک می‌کند تا احساسات خود را کنترل کنید و انرژی خود را بر روی کاری که می‌خواهید متمرکز کنید.
اهداف و تعهد واقع بینانه تعیین کنید
واقع‌بینانه اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت را تعیین کنید به طوری که قابل اندازه‌گیری و در مدت زمان معین باشد. از سطوح عملکرد فعلی خود آگاه باشید و به برنامه‌های آموزشی که برای رسیدن به اهداف طرح می‌کنید متعهد باشید.
وجود انگیزه بسیار موثر است
نسبت به پاداش و مزایایی که از طریق مشارکت‌های ورزشی خود کسب می‌کنند مفتخر و خوشحال هستند. از انجام کارهای سخت و دشوار در راستای هدف خود هراسی ندارند حتی اگر برای رسیدن به نتیجه باید صبر داشته باشند این کار را با کمال اشتیاق انجام می‌دهند.
با اضطراب موثر بر خورد کنید
اضطراب را به عنوان رکنی جدا‌ناپذیر با ورزش در نظر بگیرید. اضطراب در بعضی موارد می‌تواند به عملکرد خوب کمک کند. تمرین کنید که اضطراب را کاهش دهید بدون آن که بر شما چیره شود.
کنترل احساسات خود را در دست بگیرید
بپذیرید که هیجان، عصبانیت، ناامیدی بخشی از تجربه‌های ورزشی هستند. می‌توانید از این احساسات برای بهبود عملکرد ورزشی استفاده کنید.
تمرکز خود را افزایش دهید
ورزشکاران موفق تنها بر روی مسائلی تمرکز می‌کنند که بر روی آن‌ها کنترل دارند ما بجز موارد درونی خود مانند نگرش، هدف، احساسات، تلاش و… بر هیچ چیز دیگری کنترل نداریم پس بیهوده است که وقت و تمرکز خود را با موارد خارج از کنترلی چون آب و هوا، مربی، داوران و … هدر دهیم. تمرکز بر موارد غیر قابل کنترل موجب به ناامیدی، سرزنش و عملکرد پایین می‌شود.
کلام پایانی

ذهن آگاهی علاوه بر ورزش در زندگی انسان نیز تاثیرات مثبت زیادی در بر دارد. بهتر است با آموزش به یادگیری این مهارت بپردازیم.

همچنین می‌توانید مقاله روش های کاهش سایز با ورزش را نیز مطالعه کنید.