فواید پرتقال برای بدن
فواید پرتقال برای بدن
پرتقال یک میوۀ شیرین و آبدار است که در روزهای سرد زمستانی به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند و در گرم‌ترین روزهای تابستان نوشیدن آب آن بسیار دل‌چسب و لذت‌بخش است.
ارزش غذایی پرتقال
پرتقال مانند تمام مواد غذایی دیگر، از آب و یک سری مواد دیگر تشکیل شده است. در یک پرتقال متوسط مواد زیر تقریباً به مقادیر ذکر شده وجود دارند:
  • 60 کالری
  • 3 گرم فیبر
  • 12 گرم قند
  • 4/15 گرم کربوهیدرات
  • 1 گرم پروتئین
  • 14 میکروگرم ویتامین A
  • 70 میلی‌گرم ویتامین C
  • 237 میلی‌گرم پتاسیم
  • 6 درصد از میزان نیاز روزانه کلسیم بدن
در ترکیبات پرتقال چربی و سدیم وجود ندارد.
ویتامین پرتقال
احتمالاً شنیده‌اید که برای دریافت ویتامین C کافی توصیه به مصرف پرتقال و مرکبات می‌شود. یک پرتقال متوسط تمام نیاز روزانه ما به ویتامین C را برطرف می‌کند. ویتامین C نقش مهمی در جلوگیری از عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و مخاطی دارد. ویتامین C همچنین باعث از بین بردن مواد مضر داخل سلولی، به‌نام رادیکال‌های آزاد، می‌شود که نقش آن‌ها در فرایند پیری و سرطانی‌شدن سلول‌ها شناخته شده است. اما محتوای ویتامین پرتقال به ویتامین C محدود نمی‌شود بلکه پرتقال حاوی مقدار قابل‌قبولی از ویتامین A نیز است. این ویتامین در واکنش‌های مختلفی در بدن ما نقش دارد و همچنین نقش مهمی در سلامت بینایی ما دارد.
فواید اصلی پرتقال چیست؟
پرتقال یکی از مفیدترین میوه‌هاست و شاید بتوان گفت مصرف آن ضرر و مشکل خاصی را برای بدن ما ایجاد نمی‌کند. از مهم‌ترین خواص پرتقال می‌توان به میزان بالای ویتامین A و C در آن اشاره کرد که آن را یک میوۀ بسیار عالی برای سلامت بینایی و تقویت سیستم ایمنی بدن ما تبدیل می‌کند. دیگر خاصیت پرتقال سرشاربودن آن از پتاسیم و عاری‌بودن آن از سدیم است. پس پرتقال میوه‌ای مطلوب برای کاهش فشارخون است. وجود کلسیم و منیزیم و پتاسیم در پرتقال به تقویت عملکرد قلب کمک می‌کند. نوشیدن آب پرتقال طبیعی باعث پاک‌سازی کلیه و کاهش ریسک بیماری‌های کلیوی و سنگ‌های کلیوی می‌شود. یک پرتقال متوسط حاوی حدود ۳ گرم فیبر غذایی است. فیبرهای غذایی نقش مهمی در تسهیل حرکت مواد در روده‌ها، جلوگیری از یبوست و سرطان کولون دارند. وجود فیبرهای غذایی به دفع کلسترول از روده‌ها نیز کمک می‌کند که این خاصیت پرتقال نقش مهمی در سلامت دستگاه گوارش دارد. مادۀ Hesperidin از گروه فلاوونوئیدها در پرتقال به تنظیم گردش خون در قلب و مغز کمک می‌کند و به همین دلیل تحقیقات بر روی اثرات مثبت آن ادامه دارد. قند موجود در پرتقال، درصورت مصرف مقادیر متعادل از میوۀ کامل، باعث بالارفتن قند خون نمی‌شود. باید توجه داشت که، مصرف بیش‌ازحد آب پرتقال حتی اگر طبیعی باشد، باعث افزایش قند خون و نیز آسیب‌رسیدن به مینای دندان‌ها می‌شود. اگرچه پرتقال خاصیت اسیدی دارد؛ وجود املاح معدنی نظیر کلسیم، منیزیم و پتاسیم در آن با ایجاد خاصیت قلیایی جلوی اسیدی‌شدن خون را می‌گیرد.
خواص پرتقال برای چشم
پرتقال حاوی رنگ‌دانۀ نارنجی بتاکاروتن است که به‌عنوان پیش‌ساز ویتامین A در بدن عمل می‌کند. وجود ویتامین A برای بینایی، ساخت بعضی هورمون‌ها و برای سلول‌های پوششی پوست الزامی است. مهم‌ترین مورد از خواص پرتقال برای چشم بهبود بینایی و سلامت سلول‌های چشمی است.
خواص پرتقال برای پوست صورت
پرتقال از چند طریق به شادابی پوست کمک می‌کند. وجود ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌ها در پرتقال باعث از بین رفتن رادیکال‌های آزاد در پوست می‌شود. دیگر خواص پرتقال برای پوست صورت داشتن بتاکاروتن است. بتاکاروتن باعث تولید ویتامین A و بازسازی بافت پوششی (اپیتلیال) پوست و جلوگیری از پیری پوست می‌شود.
خواص پرتقال برای کبد
پرتقال سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست. کبد وظیفه سم‌زدایی و پاک‌سازی بدن از مواد مضر را بر عهده دارد و در ضمن این فرایندها اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزاد زیادی تولید می‌شود. مواد آنتی‌اکسیدان به نام لیمونوئید (Limonoid) و نیز کاروتنوئیدهای (Carotenoid) موجود در پرتقال ممکن است جلوی ابتلا به تعدادی از سرطان‌ها ازجمله سرطان پوست، ریه، پستان، معده و کولون را بگیرند. این آنتی‌اکسیدان‌ها به محافظت از کبد نیز کمک بسیار زیادی می‌کنند.
آیا مصرف پرتقال عوارض دارد؟
پرتقال محتوای اسیدی کمی دارد و ممکن است در افرادی که مشکل رفلاکس معده به مری دارند علائم را بدتر کند. از طرف دیگر کسانی که داروهای بتابلاکر مانند متورال را مصرف می‌کنند، مصرف زیاد پرتقال ممکن است پتاسیم خون را بالا برود و منجربه بروز آسیب به کلیه شود. ویتامین C موجود در پرتقال جذب بعضی مواد مانند آهن، آلومینیوم و استروژن را افزایش می‌دهد و ممکن است در افرادی که درحال دریافت این داروها هستند مشکلاتی را به وجود بیاورد. آب پرتقال، درصورتی‌که بیش‌ازحد مصرف شود، به‌دلیل میزان قند بالای آن می‌تواند منجربه افزایش وزن و افزایش قند خون شود.
کلام پایانی
همان‌ طور که دیدیم، پرتقال خواص بسیار زیادی دارد و مواد مضر زیادی ندارد؛ با این‌ حال، مصرف بیش‌ از حد این میوه نیز می‌تواند مشکلاتی را نیز ایجاد کند. همچنین بعضی از افراد نیز ممکن است نسبت به خوردن پرتقال حساس باشند. همچنین میتوانید مقاله مضرات مشروبات الکلی بر بدن را نیز مطالعه کنید.