رژیم دیتاکس
رژیم دیتاکس

چاقی، اضافه‌وزن و دنبال کردن یک رژیم غذایی ناسالم سبب انباشت سموم در بدن ما می‌شوند. اما برای رهایی از این سموم نیز راه‌حل‌هایی وجود دارد. رژیم دیتاکس یکی از روش‌های پاک‌سازی بدن از سمومی است که در طولانی‌مدت در بدن ما انباشته می‌شوند. پیش از آنکه رژیم دیتاکس را به‌عنوان رژیم لاغری، سم‌زدایی بدن و یا روشی برای کاهش علائم بیماری به‌کار بگیرید، حتماً باید اطلاعات کافی در مورد آن کسب کنید.

رژیم دیتاکس یا پاک‌سازی چیست؟

رژیم دیتاکس یک روش عالی و مورد تأیید برای پاک‌سازی بدن از سموم و برگرداندن سلامت به بدن به‌شمار می‌رود. سم‌زدایی بدن هرچند وقت یک‌بار برای حفظ سلامت بدن به‌خصوص روده کاملاً ضروری است. ممکن است در دوره‌های مختلف یا در شرایط به‌خصوصی مانند ایام تعطیلات انواع و اقسام مواد غذایی به‌خصوص شیرین و شور بخورید و اصلاً نگران میزان کالری آن‌ها نباشید. بنابراین در پایان دوره با مشکلات گوارشی، اضافه‌وزن و چندین مشکل شایع دیگر مواجه خواهید شد.

اما رژیم دیتاکس به شما این فرصت را می‌دهد که به مسیر سابق برگردید و سبک زندگی و تغذیه‌ای سلامت‌تر را دنبال کنید. چنانچه شما نیز تصمیم دارید که به سبک زندگی سلامت بازگردید، رژیم دیتاکس گزینه خوبی خواهد بود و مسیر را هموارتر خواهد کرد.

هشدار: بدون دستور پزشک یا مشورت با متخصصان تغذیه از این رژیم یا هر رژیم دیگری پیروی نکنید.
رژیم دیتاکس و انواع آن

یکی از نکاتی که باید درباره رژیم دیتاکس یا پاک‌سازی بدانید، موضوع تمایز و تفاوت انواع آن است. پاک‌سازی، رژیم سم‌زدایی و رژیم فستینگ یا روزه‌داری بسته به برنامه‌ای که شما دنبال می‌کنید، دستورالعمل‌های گسترده و متفاوتی دارند. ممکن است رژیم سم‌زدایی که انتخاب کردید از شما بخواهد در طول روز فقط آب‌میوه بنوشید و یا اینکه مصرف برخی از مواد غذایی را ممنوع کند.

برخی از رژیم‌های پاک‌سازی و روزه‌داری افراد را ملزم می‌کنند تا برای مدت معینی غذا نخورند. به‌عنوان‌مثال هرروز از ساعتی مشخص به مدت ۸ ساعت غذا نخورید و پس‌ازآن چند ساعت برای غذا خوردن و آشامیدن نوشیدنی فرصت دارید.

چند نکته در ارتباط با شروع رژیم دیتاکس

باوجوداینکه رژیم دیتاکس توسط برخی از متخصصین توصیه می‌شود، اما برخی نیز آن را نفی می‌کنند و پیروی از آن را به هرکسی توصیه نمی‌کنند. بنابراین در نظر گرفتن موارد زیر پیش از شروع رژیم ضرورت دارد.

بدن شما به‌تنهایی کار دیتاکس را انجام می‌دهد

سمومی که قرار است آن‌ها را از بدن خارج کنید، همان مواد شیمیایی هستند که جایی در رژیم غذایی شما ندارند. سطح بالایی از سموم را بدن از طریق پوست و هوا جذب می‌کند. بدن شما این توانایی را دارد که به‌طور طبیعی این سموم را حذف کند. بنابراین بسیاری از مردم نیازی نیست از رژیم دیتاکس جهت مبارزه با آلودگی‌ها و سموم استفاده کنند.

کلیه‌های شما به‌راحتی می‌توانند سموم را حذف کنند. کبد نیز در این زمینه بسیار عملکرد و تأثیر بسزایی دارد. جالب است بدانید که حتی کولون‌های موجود در بدن نیز در حذف سموم دست دارند. بنابراین پیش از شروع پاک‌سازی یا سم‌زدایی بدن، با پزشک خود مشورت کنید. اگر شما نیاز به پیروی از رژیم دیتاکس داشته باشید حتماً او به شما توصیه‌هایی در این زمینه خواهد کرد.

کاهش وزن با رژیم دیتاکس

رژیم پاک‌سازی یا دیتاکس می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند، اما حفظ آن در طول زمان چندان راحت نخواهد بود. در ابتدا ممکن است این روش مؤثر باشد و با سرعت بالایی وزن کنید. به این علت که شما برخی از مواد غذایی را کاملاً از رژیم غذایی خود حذف کرده‌اید، بنابراین طبیعی است که در ابتدا مسیر پاک‌سازی وزن کم کنید. اما بسیاری از افراد پس از پایان دوره رژیم دیتاکس دوباره وزنشان افزایش پیدا می‌کند. بنابراین نمی‌توانید در طولانی‌مدت به رژیم دیتاکس برای کاهش وزن چندان امیدوار باشید.

شاید رژیم دیتاکس ورزش را دشوار کند

ورزش کردن نقش بسیار کلیدی در حفظ وزن سالم و کاهش خطر ابتلا به سرطان دارد. اما اگر رژیم دیتاکس شما از نوع روزه‌داری است، ممکن است طبق معمول همه کالری و انرژی لازم را دریافت نکنید و انرژی کافی برای ورزش کردن نداشته باشید. اگر کالری شما در حین رژیم پاک‌سازی از آبمیوه‌ها تأمین می‌شود، اطمینان حاصل کنید که از نظر تغذیه آب‌میوه‌های کامل را مصرف می‌کنید.

به معنای واضح‌تر در نظر بگیرید که آیا فیبر، کربوهیدرات، پروتئین و الکترولیت کافی دریافت می‌کنید و یا اینکه آب‌میوه‌ها تمام نیاز بدنتان را رفع نمی‌کنند. چنانچه در این رابطه مطمئن نیستید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک می‌تواند در مورد اینکه آیا پاک‌سازی برای شما و سبک زندگی شما مفید است یا خیر به شما مشاوره دهد.

شانس کاهش وزن با رژیم دیتاکس و ورزش

اگر هم‌زمان ورزش کنید و رژیم غذایی را دنبال کنید، احتمال اینکه خیلی بهتر وزنتان را کم کنید بیشتر است. پاک‌سازی و روزه امکان دارد یک راه‌حل سریع به نظر برسد، اما بهترین راه برای کنترل وزن، ایجاد عادات غذایی سالم است.

کاهش مصرف شکر و غذاهای فرآوری‌شده

بسیاری از متخصصین در مورد مضرات غذاهای فرآوری‌شده برای سلامت فیزیکی افراد اتفاق نظر دارند. آن‌ها معتقدند که شکر و غذاهای فرآوری شده ریشه اصلی بحران‌های بهداشت عمومی امروزی هستند. مصرف زیاد مواد غذایی شیرین و فرآوری شده با چاقی و دیگر بیماری‌های مزمن همچون دیابت، حمله قلبی و سرطان در ارتباط است.

زمانی که شما مواد غذایی شیرین و فرآوری‌شده مصرف می‌کنید و در مصرف آن‌ها مداومت به خرج می‌دهید، درنهایت شدیداً در معرض ابتلا به یک یا چند مورد از بیماری‌هایی که گفتیم قرار می‌گیرید. این بیماری‌ها می‌توانند توانایی بدنتان را برای سم‌زدایی به‌صورت طبیعی مختل کنند. در حقیقت این بیماری‌های سخت و مزمن به اندام‌هایی که در سم‌زدایی نقش دارند آسیب وارد می‌کنند. کلیه، کبد و روده بیشترین آسیب را خواهند دید.

به‌عنوان‌مثال اگر مرتباً افراد نوشیدنی‌های شیرین مصرف کنند، دچار کبد چرب می‌شوند. عملکرد کبد پس از ابتلا به این اختلال تقریباً یا کاملاً مختل می‌شود و دیگر نمی‌تواند به‌درستی سموم را از بدن دفع کند. تنها کافی است مواد غذایی ناسالم را از رژیم غذایی خود حذف کنید، تا تأثیر این تغییر در سبک تغذیه را در سم‌زدایی بدنتان ببینید. همیشه جایگزین‌های بهتر و دل‌پذیرتری برای مواد غذایی ناسالم وجود دارند، شما می‌توانید از سبد بزرگ و متنوع سبزیجات و میوه‌ها کمک بگیرید.

غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان بخورید

یکی از روش‌های مؤثر سرعت‌بخشیدن به روند رژیم دیتاکس این است که حین یا پس از دوره رژیم بیشتر غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان میل کنید. آنتی‌اکسیدان‌ها از سلول‌های شما در برابر آسیب‌های ناشی از مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. درصورتی‌که رادیکال آزاد به سطوح بحرانی برسد استرس اکسیداتیو در بدن رخ می‌دهد.

افزایش سطح رادیکال‌های آزاد و عدم کنترلشان تأثیر بسزایی در بروز برخی از بیماری‌ها همچون بیماری کبدی، آسم، سرطان و حمله قلبی دارد. اگر سیستم سم‌زدایی بدنتان نتواند رادیکال‌های آزاد را از بین ببرد بدنتان در برابر بروز چنین بیماری‌هایی چندان مقاوم نخواهد بود. بنابراین با مصرف مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان می‌توانید ضمن حذف رادیکال‌های آزاد، سایر سمومی که در بدن انباشته می‌شوند را نیز از بین ببرید و بدنتان را به حالت سلامت خود برگردانید.

راه‌هایی برای فعال‌سازی سم‌زدایی و دیتاکس طبیعی بدن

نیازی نیست شما برای پشتیبانی از روند سم‌زدایی بدنتان حتماً یک برنامه دقیق داشته باشید. تنها کافی است که برخی یا همه مواردی که در زیر گفته می‌شود را رعایت کنید:

  • هرروز مقدار فراوان آب بنوشید و بدنتان را هیدراته نگهدارید
  • روزانه پنج تا ۹ وعده میوه و سبزی میل کنید
  • فیبر رژیمی را هر روز از میوه‌ها، سبزیجات، مغزها، دانه‌ها و غلات کامل تأمین کنید، تا نظم حرکات روده حفظ شود
  • غذاهای تخمیرشده طبیعی همچون کفیر، ماست، کیمچی، کلم ترش و خیارشور بخورید. خوب است بدانید که این مواد غذایی سبب تقویت روده شما می‌شوند
  • سبزیجات چلیپایی بیشتر مصرف کنید. ازجمله سبزیجات چلیپایی می‌توان به پیاز، تره، چای سبز، کنگر فرنگی، کلم بروکسل، کلم بروکلی و سیر اشاره نمود
  • مقدار کافی پروتئین بدون چربی مصرف کنید. پروتئین‌های بدون چربی برای حفظ سطوح بهینه گلوتاتیون، آنزیم اصلی سم‌زدایی بدن حیاتی هستند
  • اگر علاقه‌مند هستید برای پر کردن شکاف‌های تغذیه‌ای رژیمتان مکمل‌های ویتامین و مولتی مینرال مصرف کنید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید
کلام پایانی

همانطور که گفته شد، در رژیم دیتاکس یا همان رژیم سم زدایی هدف اصلی رسیدن به پایداری و بهبود سلامت با پاکسازی سموم بدن از طریق رژیم غذایی بسیار سالم است. همچنین ادعا می شود که این رژیم ها به مشکلات مختلف سلامتی از جمله چاقی، مشکلات گوارشی، بیماری های خود ایمنی، التهاب، آلرژی، نفخ شکم و خستگی مزمن کمک می کنند.

همچنین میتوانید مقاله باورهای غلط رایج در بدنسازی و فیتنس را نیز مطالعه کنید.