دلایل کم نشدن وزن
دلایل کم نشدن وزن

هنوز نمی‌توانید وزن خود را پایین بیاورید؟ حالا زمان آن فرا رسیده است که برنامه روزانه خود را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی مانع از کاهش وزن شما می‌شود. بر خلاف برجستگی‌ها و جوش‌هایی که به طور ناگهانی بر روی صورت شما ظاهر می‌شوند، کاهش وزن به صورت یک شبه اتفاق نمی‌افتد.

اگر شما مصرف کالری را کمتر کرده‌اید، دیگر غذاهای سرخ شده نمی‌خورید و به طور مرتب ورزش می‌کنید باید آغاز فرایند کاهش وزن را مشاهده کنید. اگر نمی‌توانید وزن کم کنید باید به دنبال دلایل آن باشد. ممکن است برنامه روزانه شما هنوز هم عادت های بدی را داشته باشد که مانع از پیشرفت شما می‌شود.

زیاده‌روی در مصرف غذاهای سالم

اینکه مواد غذایی مصرفی شما سالم است دلیل نمی‌شود پا را از محدوده موردنظر فراتر بگذارید و در مصرف آن زیاده روی کنید. در حقیقت بیشتر مواد غذایی سالم و مغذی که به رژیم غذایی خود اضافه می‌کنید (همچون آووکادو، شکلات تلخ، آجیل ها و کره آجیل ها) می‌تواند در صورت مصرف بیش از حد باعث افزایش وزن شود.

هر کدام از این مواد غذایی می‌تواند برای بدن شما خوب باشد اما آن ها اگر زیاد مصرف شوند حجم انرژی بالایی را وارد بدن خواهند کرد. در چنین شرایطی کالری اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره شود.

علاقه‌مندی شما به داغ کردن غذا در مایکروویو

چرا بیشتر افراد به استفاده از غذاهای آماده شده در مایکروویو روی می‌آورند؟ بزرگترین دلیل، راحتی استفاده از آن است. اگر زمانی برای پختن مواد غذایی خود ندارید، سعی کنید آن ها را از قبل آماده کنید. فاکتور راحتی چیز خوبی است اما وعده های غذایی که در مایکروویو آماده می شود اغلب با موادی پر شده اند که می توانند حجم شکم را بیشتر نمایند. در حقیقت استفاده از چنین غذاهایی تنها باعث نفخ شکم نمی‌شود.

محققان دریافته اند که برای هر گرم اضافی از نمکی که در روز می خورید، خطر ابتلا به چاقی تا ۲۵ درصد افزایش پیدا می کند. متخصصان بر این باورند که نمک می تواند عملکرد متابولیستی بدن و روش پردازش چربی ها را تغییر دهد و در نهایت باعث افزایش وزن شود.

خواب کافی نداشتن

بدون داشتن خواب کافی، مصرف هوشمندانه غذاها و انجام تمرینات ورزشی نمی تواند در کاهش وزن کمکی به شما بکند. این موضوع بدین خاطر است که افراد با دوره خواب کوتاه تر، سطح BMI بالاتر و دور کمر بیشتری دارند.

متخصصان بر این باورند که ارتباطی بین افزایش وزن و کاهش خواب وجود دارد و این موضوع بدین خاطر است که کمبود خواب می تواند سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول را بالاتر ببرد. همچنین کمبود خواب می تواند کارایی هورمون های تنظیم کننده گرسنگی را مختل کند. کمبود خواب با ریکاوری بعد از تمرینات ورزشی نیز تداخل دارد.

نکته: شش الی هشت ساعت خواب شبانه نه تنها مهم است بلکه اگر به صورت روزانه تنظیم شود می تواند کمک فراوانی در کاهش وزن بکند. سعی کنید خواب خود را با رژیم غذایی خوب متعادل سازید.

به اندازه کافی غذا نمی‌خورید

به نظر می رسد این گزینه به کاهش وزن کمک می کند اما نداشتن سوخت کافی در بدن نیز به اندازه افزایش کالری ها خطرناک است. زمانی که می خواهید به سرعت وزن قابل توجهی را کم کنید، ممکن است تا جایی که می توانید کالری های مصرفی را کمتر نمایید. این راه حل نه تنها می تواند باعث کمبود مواد مغذی و ویتامین های بدن شود بلکه اثر معکوسی بر روی کاهش وزن خواهد داشت.

مشکل اینجاست زمانی که به شدت مصرف کالری ها را کمتر می کنید، بدن چربی را نگه می دارد و از عضلات به عنوان انرژی استفاده می کند. همین امر به کاهش متابولیسم بدن می انجامد.

سخت‌گیری زیاد در مصرف مواد غذایی

اگر هوس چیزی را کرده اید که می دانید برای اهداف کاهش وزن شما زیاد خوب نیست ، مصرف آن را کلا کنار نگذارید. مصرف نکردن چیزی که هوس کرده اید تنها باعث می شود احساس محدودیت کنید و تلاش خود را کنار بگذارید.

به این فکر کنید که تا به حال چند بار رژیم غذایی خود را شکسته اید؟ سعی کنید مصرف مواد غذایی دلخواه را به صورت متعادل ادامه دهید و هوس خود را بدین گونه تحت کنترل درآورید.

به جای اینکه برای خود محدودیت هایی را قائل شوید بهتر است بازی X و سپس Y را انجام دهید. به عنوان مثال به خودتان بگویید اگر امشب شکلات بخورم باید پس از آن دو لیوان آب داشته باشم. یا مثلا به خود بگویید: اگر امروز به باشگاه نروم باید ۱۰ دقیقه از هر ساعت را به انجام دراز نشست اختصاص دهم.

آب کافی نمی‌نوشید

اگرچه این موضوع شگفت آور است اما حقیقت دارد. کل وزن بدن شما تنها از چربی تشکیل نشده است. اب نیز در این وزن دخیل است. اگر رژیم غذایی پر نمکی داشته باشید بدن آب را آماده تر نگه می دارد و همین امر کاهش وزن را کمتر می کند.

نکته: اگرچه نوشیدن زیاد آب به نظر خوب نمی رسد اما نوشیدن آب کافی می تواند به بدن کمک کند از شر وزن آب اضافی خلاص شود.

خوردن نوشیدنی‌های رژیمی

شما فکر می کنید که کم کردن نوشیدنی های شکردار و کم کالری می تواند برای کاهش وزن مناسب باشد اما اثرات طولانی مدت نوشیدنی های رژیمی کاملا برعکس است.

مطالعات انجام شده نشان داده است که شیرین کننده های مصنوعی موجود در نوشابه و سایر غذاهای رژیمی می تواند هوس شما برای مواد شیرین همچون بیسکوییت و کیک را افزایش دهد.

سایر مطالعات، شیرین کننده‌های مصنوعی را به کاهش سطح پروبیوتیک‌های مبارزه کننده با التهاب که در شکم زندگی می کنند مرتبط می‌دانند. زمانی که خوردن مواد شیرین را کلا کنار می‌گذارید، هوس شما برای خوردن چنین موادی بیشتر می شود.

نداشتن انگیزه درونی

بیشتر افراد رژیم غذایی خود را بدون برنامه و انگیزه مناسب آغاز می کنند. در حقیقت برخی از دلایل محبوبی که باعث آغاز برنامه کاهش وزن می شود خارجی یا بر اساس دوره های زمانی کوتاه هستند. زمانی که تصمیم می گیرید کاهش وزن را تجربه کنید، بهتر است منبع انگیزشی قوی و قدرتمندی داشته باشید.

نداشتن زمان استراحت کافی

آخرین باری که بدون استرس استراحت کرده اید چه زمانی بوده است؟ بین شغل، خانواده و زندگی شخصی، استرس همیشه وجود خواهد داشت. مشکل اینجاست که استرس تنها به معنای کشیدن موهای سر نیست.

وجود استرس می تواند بر روی اهداف کاهش وزن شما نیز اثر بگذارد. این موضوع بدین خاطر است که دوره طولانی مدت از استرس می تواند به افزایش هورمون استرس یعنی کورتیزول منجر شود.

اگرچه این هورمون برای تنظیم کردن سطح فشار خون و تعادل مایعات ضروری است اما می تواند غذاها را به صورت چربی در بدن ذخیره کند. استرس به صورت جادویی ناپدید می شود. شما می توانید آن را به کمک تمرینات ورزشی، مدیتیشن یا خوردن غذاهای مناسب تحت کنترل در آورید.

کلام پایانی

این سوال برای خیلی از افراد پیش می‌آید که چرا لاغر نمیشم؟ کاهش وزن ساده است؛ اما به‌ آسانی اتفاق نمی‌افتد. باید تلاش کنید و عجول نباشید، پایدار بمانید و فقط تمرینات ورزشی و رژیم غذایی‌تان را صحیح دنبال کنید.

همچنین می‌توانید مقاله دویدن اصولی را نیز مطالعه کنید.