خواص دارچین برای سلامتی
خواص دارچین برای سلامتی
دارچین یکی از مواد غذایی معروف است که به دلیل طعم و عطر مطبوعش، از خواص بسیاری برخوردار بوده و در غذاهای اکثر ما ایرانی‌ها نیز بسیار استفاده می‌شود. با توجه به نگرانی مردم در ارتباط با عوارض داروهای شیمیایی از جمله مقاومت دارویی، امروزه در علم پزشکی، به‌کارگیری ترکیبات گیاهی با خواص متفاوت مورد توجه همگان قرار گرفته است. دارچین قطعات خشک شده و نیز کوبیده پوست درختانی از جنس از تیره برگ و بو است که در غذا به عنوان ادویه و در داروسازی استفاده می‌شود. از برگ و شاخه‌های کوچک این درخت اسانس دارچین را می‌گیرند ترکیبات اصلی اسانس دارچین عبارتند از 80-95 درصد ماده سینامالدهید که طعم و مزه شیرین دارچین به دلیل این ماده است، همچنین دارچین دارای موادی چون سینامیل استات، اجنول، کاریوپیلن، لینالول، تریپنؤل، کومارین و... است.
تأثیر دارچین بر چربی‌های خون
محققان به بررسی اثرات کاهندگی دارچین بر روی چربی‌های خون پرداختند و در طی یک مداخله چهل روزه که به افراد تحت بررسی در سه گروه به ترتیب 1 و 3 و 6 گرم دارچین در روز داده شد در حالی که به افراد تحت بررسی در سه گروه دیگر کپسول حاوی دارونما داده شد، نتایج نشان داد که سطوح تری گلیسرید خون به میزان 30 درصد همچنین سطوح کلسترول تام از 12 تا 26 درصد کاهش یافته و دارچین دارای اثر ضداکسیدانی بر روی کلسترول بد خون دارد.
خاصیت ضد میکروبی عصاره دارچین
در طی مطالعاتی که بروی اثر ضدباکتریایی دارچین انجام گردیده، نشان داده شد. که گیاه دارچین دارای خواص ضد باکتریایی مهمی بر روی باکتری‌هایی از جمله: اشرشیاکُلی، لیستریا مونوسیتوژنز، سالمونلاتیفی موریوم، استافیلوکوک‌ها، هلیکوباکترپیلوری و... را دارد. همچنین نشان داده شده است که دارچین دارای خاصیت ضد قارچی و بازدارنده خوبی برای رشد قارچ‌هاست. بنابراین دارچین خاصیت ضدقارچی و ضدباکتریایی دارد که احتمالاً این آثار مربوط به محتوی ماده سینیمالدئید است.
خاصیت ضد لخته عصاره دارچین
خاصیت حل لخته برای ترکیب اوژندل و وجود این ترکیب در دارچین، وجود ترکیب کومارینی در گیاه و خاصیت افزایش جریان خون محیطی توسط دارچین می‌تواند دلایل وجود خاصیت فیبروینولیتیک در این گیاه باشد.
اثر عصاره دارچین بر کاهش درد
امروزه داروهای شیمیایی متعددی جهت درمان دیسمنوره اولیه یا همان اختلال پریود ماهانه بکار برده می‌شود، اما هر یک عوارض خاص خود را دارند. تحقیقات نشان داده است که دارچین در نیرو دهنده، مسکن، ضد اسپاسم، ضدالتهاب، کاهش دهنده درد قاعدگی استفاده می‌شود. همچنین اثر ضد درد مزمن دارچین در دوز بالا در آزمون فرمالین تأیید شده است و به نظر می‌رسد این اثر ناشی از خاصیت ضد التهابی گیاه فوق باشد.
اثر دارچین بر حافظه
تحقیقاتی که به بررسی اثر عصاره‌ی دارچین بر روی یادگیری و حافظه‌ی کوتاه مدت در موش پرداختند و در طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که عصاره‌ی گیاهی دارچین به طور مؤثری باعث تقویت قدرت یادگیری و حافظه‌ی کوتاه مدت می‌شود.
اثر عصاره دارچین بر روی دیابت
مصرف دارچین منجر به کاهش قندخون می‌شود و به نظر می‌رسد مصرف دارچین و انسولین توأم، اثر هم افزایی دارند یا دارچین اثر انسولین را در دیابت نوع اول تقویت می‌کند و اگرچه به نظر نمی‌رسد که مصرف مکمل خوراکی دارچین به تنهایی سبب کاهش در شاخص‌های کنترل قند و چربی خون بیماران دیابتی نوع دو شود، معهذا استفاده از آن در جهت تنظیم وزن بیماران مبتلا در کنار درمان‌های متداول بکار می‌رود.
اثر ضداکسیدانی عصاره دارچین
در طی چند تحقیق خاصیت ضد اکسیدانی عصاره پوست دارچین به اثبات رسیده است. مطالعات انجام شده نشان داده است که دارچین در غلظت‌های مختلف دارای تأثیرات مهاری بر سیستم‌های اکسیدانی بوده و احتمالاً می‌تواند جهت مهار و پیشگیری یا پیچیده شدن بیماری‌های آترواسکلروز دیابت و آسیب‌های کبدی مورد استفاده قرار بگیرد.
اثر دارچین برترمیم زخم ناشی از سوختگی
در طی تحقیقاتی که بر روی تأثیر عصاره‌ی دارچین به صورت موضعی و تزریقی برترمیم زخم ناشی از سوختگی در موش‌های صحرایی نر دیابتی و موش‌های سالم پرداخته شد، نتایج حاصل نشان داد که عصاره‌ی گیاه دارچین موجب تسریع بهبودی زخم سوختگی می‌شود. این تسریع در گروه غیر دیابتی نسبت به گروه دیابتی بیشتر است. روش تزریقی نیز مؤثرتر است که احتمالاً می‌تواند به علت جذب بیشتر سینامالدئید و اوژنول موجود در عصاره در اثر تزریق نسبت به درمان موضعی باشد.
تأثیر دارچین بر روی نیروی جنسی
یکی از اثرات درمانی دارچین افزایش میل جنسی می‌باشد و افزایش هورمون‌ها را می‌توان به اثر مستقیم یا غیر مستقیم ترکیبات دارچین دانست. نتایج تحقیق برخی محققان در مورد بررسی تأثیر عصاره دارچین بر فیزیولوژی تولیدمثل جنس نر در موش آزمایشگاهی نشان داد که عصاره‌ی دارچین در دوزهای 200 و 400 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دارای تأثیر مثبت بر سیستم تولیدمثل از طریق هیپوفیز بر بیضه موش‌های نر به دلیل افزایش تولید سلول‌های جنسی دانست. در طی تحقیقات دیگری که در زمینه فرمولاسیون‌های مؤثر در درمان ناتوانی‌های جنسی مرد و زن انجام شد به بررسی تأثیر ترکیب دارویی شامل: دارچین به همراه گیاه خارخاسک پرداخته شد نتایج به دست آمده نشان داده شد که این ترکیب در درمان اختلالات جنسی مردان و زنان مفید است.
کلام پایانی
با توجه به وجود ترکیبات ذکرشده در دارچین که عامل خصوصیات مفید آن از جمله خواص ضد میکروبی، ضد اکسیدانی، ضد لخته خون، کاهش درد، افزایش حافظه، اثرات مؤثر بر روی دیابت و زخم ناشی از سوختگی می‌شود. همچنین دارچین باعث افزایش نیروی جنسی در زن و مرد و کاهش انواع چربی خون می‌شود و بنابراین مصرف دارچین به میزان حداقل سه گرم در روز توصیه می‌شود. همچنین می‌توانید مقاله فواید رژیم مدیترانه‌ای از نظر علمی را نیز مطالعه کنید.