توصیه‌هایی برای کاهش وزن
توصیه‌هایی برای کاهش وزن

آیا شما هم از اون دسته افرادی هستین که به کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده‌آل فکر می‌کنید؟ یا اینکه به دنبال رژیم اصولی هستید؟ فکر نکنم در دنیا کسی باشد که از اندام ایده‌آل خوشش نیاید و به دنبال راه حلی کاربردی برای این موضوع نباشد.

خیلی از مواقع در سایر شبکه‌های اجتماعی مطالبی در مورد کاهش وزن سریع با رژیم‌های کوتاه مدت را مشاهده می‌کنیم. آیا این روش‌ها کاربردی هستند؟ امروز می‌خواهیم در این مقاله با بررسی چند نکته ساده شما را به آرزوی دیرینه خود، یعنی کاهش وزن نزدیک‌تر کنیم.

فعالیت؛ کاهش وزن یا افزایش وزن؟

بدن شما روزانه کالری‌های مورد نیاز روز خود را از طریق مواد غذایی که می‌خورید دریافت می‌کند. حال اگر شما آدم فعالی باشید و در واقع، بیش از کالری مواد غذایی دریافتی روزانه خود، فعالیت کنید، در نهایت کاهش وزن اتفاق می‌افتد.

اگر به اندازه ای که در طول روز کالری دریافت می‌کنید، همانقدر می‌سوزانید، وزن شما ثابت و در صورتی که فرد کم تحرکی هستید و کالری دریافتی شما بیش از کالری مورد نیاز شماست در نتیجه دچار افزایش وزن می‌شوید. حال با این تفاسیر گرسنگی بکشیم؟ اصلا و ابدا. مطمئن باشید که گرسنگی کشیدن راه لاغری و رسیدن به اندام ایده‌آل نیست.

به احتمال زیاد خود شما هم بارها و بارها با امتحان کردن رژیم‌های نادرست و احساس گرسنگی به این نتیجه رسیده‌اید. اما ما به شما می‌گوییم که اگر بدون تغییر در سبک غذا خوردن خود، تنها در فعالیت روزانه خود یک تجدید نظر بفرمایید، به نتایج خوبی خواهید رسید.

برای افزایش تحرک و فعالیت بدنی حتما لازم نیست که باشگاه ورزشی بروید و ورزش های سنگین یا پرهزینه انجام دهید. ورزش در خانه یا پیاده روی هم روش مناسبی برای افزایش تحرک روزانه و فعالیت بدنی شما است.

می‌توانید از ابتدا تنها با ۱۰ دقیقه پیاده روی حتی در محیط خانه شروع کنید یا می‌توانید در حین دیدن سریال مورد علاقه خود، تعدادی حرکت ورزش را سرچ کنید و انجام دهید تا به مرور این فعالیت ها را بیشتر کنید و عادت کنید. طبیعتا انتخاب ورزشی که مورد علاقه شماست کمک بیشتری در روند کاهش وزن شما خواهد داشت.

تلاش تدریجی نتیجه‌بخش‌تر است

لطفا در کاهش وزن عجول نباشید. باد آورده را باد می‌برد. به تدریج در عادت غذایی خود تغییر ایجاد کنید. تغیرات ناگهانی در سبک زندگی و رژیم غذایی شما فقط سبب می‌شود که شما زود خسته و تسلیم شوید.

مثلا بعضی از افراد تصمیم می‌گیرند که به یکباره کربوهیدرات را از رژیم غذایی خود حذف کنند. این روش نه تنها درست نیست بلکه پایدار هم نیست. پس منطقی پیش بروید و کم‌کم عادات مناسب را در خود شکل بدهید.

برای مثال اگر روزانه، ۱۲ قاشق برنج میل می‌کنید، سعی کنید هر دو روز یکبار تعداد قاشق ها را کم‌تر کنید. این کمتر کردن به این معنی نیست که شما برای مثال با خوردن ۱۰ قاشق برنج احساس گرسنگی زیادی کنید و از غذا خوردن دست بکشید، بلکه به این معنی است، که در کنار کم کردن برنج، برای مثال در وعده غذایی خود سبزیجات بیشتری بگجانید.

نوشیدن آب و کاهش وزن اصولی

ما باید روزانه بین ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشیم. جالب است بدانید، در خیلی از مواقع، بدن شما احساس تشنگی را گرسنگی تلقی می‌کند و سبب می‌شود که در طول روز به تنقلات مضر روی بیاورید. پیشنهاد ما به شما این است که همیشه یک بطری آب به همراه خود داشته باشید و از دهیدراته شدن بدنتان در طول روز و ریزه‌خواری‌های اشتباه جلوگیری کنید.

رعایت رژیم در مهمانی‌ها

اغلب ما در مهمانی هایی که دارای انواع غذاهای خوش رنگ بو هستند تسلیم می‌شویم. یکی از راه های جلوگیری از وسوسه در برابر این غذا ها این است که قبل از حضور در مهمانی یک وعده کوچک با فیبر زیاد میل کنید. این روش باعث می‌شود که در رژیمی که برای آن زحمت زیادی کشیده‌اید دچار لغزش نشوید.

خواب کافی

به منظور داشتن کاهش وزن اصولی به اندازه کافی بخوابید. تحقیقات نشان داده‌است که افرادی که در دوره رژیم غذایی خود از خواب کافی برخوردار نیستند بیشتر در معرض گرسنگی هستند و اغلب در رژیم غذایی اصولی خود با شکست مواجه می‌شوند و وعده‌های غذایی ناسالمی را انتخاب می‌کنند. پس سعی کنید بنا بر نیاز خود چیزی حدود ۷ تا ۹ ساعت بخوابید تا به نتیجه تلاش‌هایتان برای کاهش وزن برسید.

خوردن میان وعده

تنها اصلاح وعده‌های اصلی برای کاهش وزن کافی نیست، بلکه موادی که بین دو وعده اصلی صرف می‌شود نیز حائز اهمیت اند. در واقع این که شما در وعده‌های اصلی رعایت کنید و در خوردن میان‌وعده زیاده روی کنید نه تنها منجر به لاغری نمی‌شود بلکه باعث افزایش وزن نیز می‌شود.

پس باید انتخاب هوشمندانه ای برای آن در نظر بگیرید. به جای صرف تنقلات سوپر مارکتی مثل چیبس و پفک و کیک‌های سرشار از شکر از اسنک‌های خانگی با فیبر و پرتئین بالا استفاده کنید. تخم مرغ به همراه سبزیجات از سالم‌ترین میان وعده هاییست که می‌توانید مصرف کنید و اشتها خود را کنترل کنید.

پروتئین بخورید

برای کاهش وزن سریع پروتئین را به رژیم خود اضافه کنید سعی کنید در هر وعده پروتئین بخورید چراکه این گروه از مواد غذایی شما را مدت بیشتری سیر نگه می‌دارد. و بهتر است کالری خود را از پروتئین‌ها دریافت کنید تا قند کمتری در بدن شما ذخیره شود.

سبزیجات

فیبر موجود در سبزیجات علاوه بر این که سریع حجم قابل توجهی از معده شما را اشغال می‌کنند، کمک بزرگی برای هضم شما خواهند بود.پس هر طور شده آن‌ها را در رژیم خود بگنجانید و چه بهتر که قبل از وعده اصلی خود یک ظرف سالاد میل کنید. فراموش نکنید که هر زمانی احساس گرسنگی کردید بهترین انتخاب سبزیجات است.

در روند کاهش وزن صبور و ثابت قدم باشید

اغلب شما بعد از ۱ یا نهایتا ۳ روز به سراغ ترازو می‌روید. این کار اشتباه است. اولا که در روز های ابتدایی رژیم، تغییر وزن، ناشی از کم آبی بدن است. دوما ممکن است شما بعد از هفته اول و یا حتی دوم، تغییر قابل توجهی، در رابطه با کم شدن وزنتان مشاهده نکنید، ولی ناامید نشوید و به مسیرتان ادامه دهی ثابت قدم باشید.

مطمئن باشید که در ادامه نتیجه کارتان را خواهید گرفت. اگر بعد از یک ماه رعایت، تغییری حاصل نشد لازم است که در رژیم غذایی یا فعالیت روزانه خود تغیراتی ایجاد کنید. برای اینکه انگیزه خود را از دست ندهید برای خودتان هدف گذاری کنید و به خودتان جایزه بدهید.

کلام پایانی

در رژیم غذایی اصولی، مهم نخوردن نیست، بلکه درست تغذیه کردن و رفع نیاز بدن از مواد مغذی است. افرادی که به یکباره به خود گرسنگی می‌دهند و رژیم های سخت کم کالری می‌گیرند، خیلی زود دچار کمبود ویتامین ها و مواد مغذی لازم می شوند.

همچنین استفاده از رژیم دیگران کاملا اشتباه است؛ چرا که رژیم هر شخص مختص خودش و مطابق با قد، وزن، سن، جنس، شرایط فیزیولوژیکی و نیاز آن شخص به کالری است و ممکن است به فرد دیگر آسیب وارد کند.

به یاد داشته باشید که تغذیه سالم و استفاده از رژیم غذایی اصولی برای کاهش وزن می‌تواند از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری کند.

همچنین می‌توانید مقاله انواع تیپ بدنی و سوخت و ساز آن ها را نیز مطالعه کنید.