تمرینات قدرتی
تمرینات قدرتی
امروزه اين باور غلط در بين خانم ها رایج است که اگر تمرينات قدرتي انجام دهند، عضلاتی همانند بدنسازان مرد خواهند داشت. درست است که تمرینات قدرتی به رشد عضلات کمک مي کنند، اما اين بدان معنا نيست که بعد از انجام آنها شبيه به بدنسازان حرفه ای بشوید.
تمرين قدرتي چيست؟
اساساً يک تمرين بدني می باشد که براي کمک به بهبود قدرت کلي و رشد ماهيچه هاي اسکلتي (عضلات متصل به تاندون يا استخوان يا ماهيچه هايي که قابل مشاهده هستند) انجام می شود. گاهي اوقات دشوار است که بدانيد از کجا باید شروع کنيد؛ مسائلی وجود دارند که بايد حتما از آنها آگاهی داشت زیرا طيف وسيعي از تجهيزات وجود دارند که ممکن است ورزشکار مبتدی به طور کامل نحوه استفاده صحيح از آنها را درک نکند؛ اما با اين حال، آنقدرها هم که به نظر مي رسد آنها پيچيده نيستند، به خصوص زماني که اصول اوليه تمرينات قدرتي را از قبل بدانيد.
مزاياي تمرينات قدرتي
اين نوع تمرين که برای بالا بردن مقاوت و عضله سازي است، بدون توجه به شرايط بدني بايد در تمرين گنجانده شود. به دلایل زیر توجه کنید:
  • عضلات تراکم انرژي بيشتري نسبت به چربي دارند. هرچه عضلات بيشتري داشته باشيد، کالري بيشتري در طول روز مي سوزانيد.
  • تمرينات قدرتي راه خوبي براي تمرين و عضله سازي است.
  • اگر عضلات قوي داريد که توسط استخوان ها و بافت همبند قوي پشتيباني مي شوند، مي توانيد خطر آسيب را کاهش دهيد.
  • تمرينات قدرتي سلامت قلب را بهبود داده و فشار خون و کلسترول را کاهش مي دهد.
  • تراکم استخوان را بهبود مي بخشد، کمردرد را کاهش مي دهد و علائم آرتريت و فيبروميالژيا را کاهش مي دهد.
  • تمرينات قدرتي مي‌توانند اندورفين‌هايي را آزاد کنند که احساس خوبي به ورزشکار دست بدهد؛ که این احساس مي‌توانند به کاهش اضطراب و غم و در نتيجه بهبود و بالا بردن کیفیت خواب کمک کند.
داشتن برنامه ریزی مناسب
شما مي توانيد با کمک یک مربی برای تمرينات قدرتي خود برنامه ریزی مناسبی داشته باشید. ورزش براي سلامت عمومي و کاهش وزن بسیار مفيد است و تمرينات قدرتي به شما این امکان را مي دهند تا توده عضلاني خود را حفظ کنيد و حتي به افزايش آن کمک کنید. اگر عضله بيشتري داشته باشيد، در طول روز کالري بيشتري مي سوزانيد. به همين ترتيب، عضله نيز از چربي متراکم تر است، بنابراين فضاي کمتري را اشغال مي کند. اين بدان معناست که اگر چربي بسوزانيد و عضله بسازيد ممکن است وزن اضافه کنيد، اما بدن شما شکیل تر خواهد بود. تمرينات قدرتي منظم و ورزش هاي قلبي عروقي که به صورت انفرادي يا همزمان انجام مي شوند، بسته به برنامه و اهداف شما، اجزاي ضروري يک برنامه کاهش چربي موثر هستند. علاوه بر اين، داشتن يک رژيم غذايي سالم و متعادل ضروري است. با ترکيب هر سه عنصر مي توانيد سلامت خود را بهبود ببخشيد.
کلام پایانی
بسياري از افراد، به ويژه زنان، از تمرينات قدرتي اجتناب مي کنند زيرا فکر مي کنند که انجام دادن آن باعث افزايش وزن آنها مي شود؛ به همین دليل اکثر زنان ورزش کارديو را ترجيح مي دهند. با اين حال، بهتر است بدانید تمرینات قدرتی باعث میشوند عضلات فضاي کمتري را نسبت به چربي ها اشغال کنند. توده عضلاني به کاهش چربي (همراه با ورزش و يک رژيم غذايي خوب) کمک مي کند و در نتيجه بدني لاغرتر و خوش حالت تر خواهید داشت. اگر شرايط پزشکي يا محدوديت جسمي داريد، لطفاً قبل از اقدام به تمرین قدرتی با پزشک متخصص مشورت کنيد. به غير از آن، هيچ محدوديت سني براي شروع يک برنامه تقويتي وجود ندارد و نتايجي که تجربه مي کنيد، زندگي روزمره شما را دکرکون خواهد کرد. همچنین می‌توانید مقاله داشتن يک زندگی سالم؛ آيا واقعا آسان است؟ را نیز مطالعه کنید.