تغذیه ورزشی مناسب در هنگام چربی سوزی کاهش وزن یک فرآیند پیچیده است. همه کسانی که با مشکل اضافه وزن مواجه هستند در مورد آن به خوبی اطلاع ندارند. در این مسئله نه تنها حفظ فعالیت بدنی ثابت، بلکه رژیم غذایی نیز مهم است. همیشه برای دستیابی به نتیجه مؤثرتر، ارزش دارد که تغذیه ورزشی ویژه‌ای را در رژیم غذایی خود جای دهید. مکمل‌هایی که به کاهش وزن اضافی کمک می کنند، همانطور که معمولاً تصور می‌شود، شامل چربی سوزها هستند. اساس اصلی کاهش وزن، مصرف کالری کمتر نسبت به کالری مصرفی روتین شما در یک روز است. اما این یک روند نسبتا کند است که مکمل‌های غذایی خاص به تسریع آن کمک می کنند. بنابراین، در ادامه لیستی از چنین محصولاتی را در معرفی خواهیم کرد. تمرینات کاردیو بخش ضروری از هر برنامه‌ی خشک کردن است. این مقاله حاوی نکات مفیدی است که به شما کمک می کند اثربخشی تمرینات کاردیو را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.
ترموژنیک (چربی سوز)
عملکرد اصلی یک چربی سوز این است که به طور قابل توجهی به متابولیسم سرعت ببخشد. اگر در مورد یک ترموژنیک صحبت می کنیم، به دلیل مصرف آن، دمای بدن نیز افزایش می یابد. همه اینها با هم به سوزاندن تعداد زیادی کالری کمک می‌کنند. موادی از این نوع عبارتند از: گوارانا، کافئین، عصاره چای سبز. شما باید چنین تغذیه ورزشی‌ای را فقط در ترکیب با یک رژیم غذایی مصرف کنید، در غیر این صورت هیچ کدام تاثیرگذار نخواهد بود. این روند معمولاً حدود یک ماه طول می کشد. نحوه استفاده آن، دو بار در روز (صبح و قبل از تمرین). قبل از رفتن به رختخواب، نوشیدن چربی سوزها به هیچ عنوان توصیه نمی شود، زیرا حاوی مواد محرک و نوشیدنی های انرژی زا هستند.
ال کارنیتین
این مکمل یکی از مهمترین عملکردها در فرآیند چربی سوزی یعنی انتقال چربی به منابع انرژی را انجام می دهد. ال کارنیتین یک تغذیه ورزشی است که باعث تجزیه چربی و آزاد شدن انرژی می شود. چنین اسید آمینه ای با کاهش خستگی جسمانی نیز مفید است. یکی دیگر از خواص مفید ال کارنیتین کاهش سطح کلسترول "بد" است. این مکمل در ترکیب با چربی سوز بهترین عملکرد را دارد که باید قبل از تمرین مصرف شود، زیرا این کار باعث تسریع انتقال چربی به داخل سلول ها شده و بلافاصله در آنجا به انرژی تبدیل می‌شود.
روغن ماهی یا امگا3
اسید چرب امگا 3 کارایی مفید قلب را فعال کرده، فرآیندهای فکری، ایمنی و وضعیت پوست را نیز بهبود می‌بخشد. همچنین این ماده باعث کاهش فعالیت ژن‌های سنتز چربی در بدن انسان می شود. از آنجایی که این عنصر در بدن ما تولید نمی شود، لازم است برای پر کردن مداوم ذخایر آن از منابع خارجی کرد. آمینو اسید کمپلکسBCAA اگرچه این مکمل به چربی سوزی فعال کمک نمی کند، اما ماهیچه ها را از خطر تخریب ایمن نگه می‌دارد. به عبارت دیگر، شما می توانید رژیم کم کربوهیدرات یا بدون کربوهیدرات داشته باشید و همچنان از لوسین، والین و ایزولوسین به عنوان سوخت برای عملکرد طبیعی بدن استفاده نکنید. بدین وسیله با مصرف BCAA، تجزیه عضلات را خنثی می کنید.
مکمل های پروتئینی
از آنجایی که در هنگام کاهش وزن، میزان چربی و کربوهیدرات مصرفی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهید، لازم است سهم پروتئین ها افزایش یابد. برای ساده‌تر شدن فرآیند و نخوردن همان گوشت با پنیر، پروتئین را به رژیم غذایی اضافه کنید. از نظر رژیم غذایی، ورزشکاران دوز پروتئین را به 3-4 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن افزایش می دهند.
ویتامین و مواد معدنی
ویتامین ها و مواد معدنی عناصر بسیار مهمی هستند که فرآیندهای متابولیک را در بدن بهبود می بخشند. به ویژه، آنها در لیپولیز نقش فعال دارند، یعنی روند چربی سوزی در بدن را تسریع می کنند.
کلام پایانی
سه نوع اول تغذیه ورزشی ذکر شده برای کسانی که قصد کاهش وزن جدی دارند ضروری است. سه مورد باقی مانده اختیاری هستند، زیرا فقط به حفظ بدن در فرم خوب و محافظت از کرست عضلانی در برابر خود تخریبی کمک می‌کنند. همچنین می‌توانید مقاله بهترین زمان برای استفاده از مکمل های ورزشی را نیز مطالعه کنید.