بهترین زمان برای استفاده از مکمل های ورزشی تغذیه ورزشی یک دستیار عالی برای به دست آوردن عضلات، سوزاندن چربی‌های بدن، محافظت از عضلات در برابر اثر کاتابولیک، تقویت مفاصل و رباط ها است. مکمل‌های مختلفی به شما کمک می‌کنند تا استقامت خودتان را افزایش و نتایج را بهبود دهید. اما زمان نامناسب مصرف آن می تواند تاثیر مثبت مصرف آن را به حداقل برساند یا به طور کامل از بین ببرد. مطالعات مختلف تایید می کنند که زمان ایده آل برای مصرف شیک های پروتئینی و کراتین قبل و بعد از تمرین است. اما با این حال، راز استفاده صحیح از تغذیه ورزشی این نیست.
صبح:
وقتی از خواب بیدار می شوید بدن شما گرسنه است و اثر کاتابولیک به اوج خود می‌رسد. برای محافظت از ماهیچه‌های خود در برابر این موضوع، باید یک شیک پروتئینی در صبح بنوشید. پروتئین Whey برای مصرف مناسب است که سریعترین جذب را دارد و در عرض نیم ساعت عضلات شما آمینو اسیدهای لازم را دریافت خواهند کرد. البته می توانید برای صبحانه تخم مرغ یا سینه مرغ نیز بخورید، اما تمام محصولات طبیعی کندتر از پروتئین Whey جذب می‌شوند. پس از خواب، بازیابی ذخایر گلیکوژن نیز ضروری است. میوه ها برای این منظور مناسب هستند. گلیکوژن از تجزیه بافت عضلانی جلوگیری می‌کند. برای مصرف کنندگان قهوه، کافئین به شکل قرص راه حل مناسبی خواهد بود، زیرا قهوه معمولی حاوی سطوح بالایی از کورتیزول است. حتی قهوه بدون کافئین نیز می‌تواند سطح کورتیزول خون را که هورمونی است و بافت ماهیچه ای را تجزیه می کند، افزایش دهد. یکی از عوارض مصرف کافئین به شکل قرص نیز چربی سوزی است. بنابراین می توانید از خواب بیدار شوید و از کاتابولیسم جلوگیری و تجزیه چربی را تقویت کنید. نیم ساعت تا یک ساعت بعد از بیدار شدن باید صبحانه بخورید. یک انتخاب عالی می تواند املت یا بلغور جو دوسر باشد. همچنین، این زمان برای مصرف انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار ایده‌آل است. در میان وعده بین صبحانه و ناهار، یک فنجان چای سبز بنوشید زیرا سرشار از آنتی اکسیدان و پلی فنول است.
ظهر و عصر:
در طول ناهار، همراه با غذا، روغن ماهی یا مکمل‌های امگا-۳ مصرف کنید. زمان ایده آل برای مصرف آن‌ها هم نیم‌ ساعت قبل از غذا یا بعد از غذا است. یک ساعت قبل از تمرین بهترین زمان برای مصرف مکمل‌های مخصوص قبل از تمرین است. زیرا این عمل باعث افزایش چربی‌سوزی و استقامت می شود. نیم ساعت قبل از تمرین، حتما باید مراقب انرژی خود باشید. در حین تمرین، عضلات از پروتئین ها انرژی می گیرند. در حالت ایده آل، شما باید پروتئین Whey مصرف کنید که در عرض نیم ساعت ماهیچه های شما را با اسیدهای آمینه اشباع می کند. به طور مشابه، این مکمل ارزش مصرف همزمان BCAA را دارد که باعث افزایش استقامت می شود و به عضلات اجازه می دهد در طول تمرین بازیابی شوند. همچنین این زمان برای مصرف کراتین نیز مناسب است. این کار از عضلات شما محافظت می کند و انرژی بیشتری برای تمرینات به شما می دهد. پس از تمرین، تنها ۴۵ دقیقه فرصت دارید تا BCCA، کراتین و پروتئین کازئین مصرف کنید. پس از تمرین، باید تعادل گلیکوژن را نیز بازیابی کنید. برای این کار به کربوهیدرات هم نیاز دارید.
شب:
در هنگام شام باید یک مجموعه ویتامین و مواد معدنی را با غذا مصرف کنید و نیم ساعت قبل از رفتن به رختخواب میسلار کازئین مصرف کنید. یک وعده کازئین برای محافظت از عضلات شما در هنگام خواب کافی است.
کلام پایانی
همانطور که می بینید، در تهیه برنامه تغذیه هیچ چیز دشواری وجود ندارد. شما فقط باید به زمان مناسب برای مصرف آن پایبند باشید و حداکثر تأثیر را از تغذیه ورزشی بگیرید. همچنین می‌توانید مقاله رژیم کم کربوهیدرات را نیز مطالعه کنید.