باورهای غلط از ورزش هوازی

هنگامی که به کاهش وزن فکر می کنید، اولین چیزی که به ذهن شما خطور می‌کند "عضویت در باشگاه" است اما ورزشی که می‌خواهید انجام دهید چیست؟ اولین انتخاب همه افراد " ورزش های هوازی " می‌باشد اما آیا می‌دانید چه تمریناتی را شامل می‌شود؟ فعالیت هایی که ضربان قلب را افزایش می دهند مانند دویدن، کوه نوردی، دوچرخه سواری و... همه شامل ورزش‌های هوازی هستند. ورزش‌های هوازی علاوه بر کاهش وزن، به بهبود سلامت قلب کمک کرده، شما را فعال نگه می‌دارند، توانایی و عملکرد را افزایش می‌دهند، کالری کاهش میابد و ریه هایتان سالم خواهند ماند.

آیا ورزش های هوازی را می توان در خانه با دویدن و تمرینات پا جایگزین کرد؟

افراد همیشه تمرینات پا را فراتر از ورزش‌های هوازی در نظر می‌گیرند اما این یک باور غلط است زیرا این تمرینات متفاوت هستند و نمی‌توانند جایگزین یکدیگر شوند. تمرین پاها باعث کشش عضلانی بیشتر می‌شود و ورزش های هوازی برای کاهش وزن موثر هستند. شما می‌توانید با تمرین یا شرکت در کلاس های ایروبیک مرحله ای، فعالیتی موثر و با شدت بالا داشته باشید. این تمرین آسان تر از دویدن است اما باز هم در بهبود استقامت، تقویت قلب و عروق و قدرت عضلانی موثر خواهد بود.

آیا واقعیت دارد که ورزش های هوازی به تنهایی به کاهش وزن کمک می‌کنند؟

این یک باور غلط است زیرا کاهش وزن تنها مختص ورزش‌های هوازی نیست. کاهش وزن به تمرینات قدرتی، رژیم غذایی مناسب و ورزش هوازی متعادل نیاز دارد. نکته اساسی که باید به خاطر بسپارید:" داشتن یک رژیم غذایی مغذی است " زیرا بدون آن‌ها، ورزش‌های هوازی نمی‌توانند کمکی کنند. اگر ورزش‌های هوازی انجام می‌دهید، تمرینات قدرتی نیز لازم است زیرا باعث کاهش وزن می‌شوند اما توجه داشته باشید که بدن برای تقویت روند کاهش وزن و عضله‌سازی به انرژی نیاز دارد.

آیا برای انجام ورزش‌های هوازی حتما به باشگاه نیاز است؟

این یکی دیگر از باورهای غلط است. هر تمرینی که ضربان قلب شما را افزایش دهد، هوازی است. حال شما می‌توانید بدوید، بپرید، دوچرخه سواری کنید یا هر فعالیت دیگری از این قبیل انجام دهید. برای هیچ یک از این تمرینات نیازی به باشگاه نیست و می‌توانید آن‌ها را در پارک، مجاورت محل خود یا حتی در خانه انجام دهید.

آیا واقعیت دارد که ورزش‌های هوازی را با معده خالی باید انجام داد؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که گرسنگی باعث کاهش وزن می‌شود اما به هیچ وجه صحت ندارد. هنگام ورزش، داشتن انرژی ضروری است. اگر با معده خالی ورزش های هوازی را انجام دهید، بدن تان ضعیف شده و به هیچ وجه باعث کاهش وزن نخواهد شد. از این رو بهتر است هرگز با معده خالی ورزش های هوازی کار نکنید.

آیا ورزش های هوازی کم تر از یک ساعت مفید هستند؟

ورزش های هوازی کالری را کاهش می‌دهند؛ چه یک ساعت دویده باشید و چه 20 دقیقه. امروزه مردم بر این باورند که کاهش وزن فقط با تمرینات تناوبی و شدت بالا ممکن است اما این یک باور غلط است. حتی اگر ورزش‌های هوازی را هم به تنهایی و به طور منظم انجام دهید باز هم می‌توانند به شما در کاهش وزن کمک کنند اما همان طور که پیش تر هم گفته شد، اگر با رژیم غذایی سالم و ... ترکیب شوند، عالی عمل خواهند کرد.

کلام پایانی

به یاد داشته باشید که کیفیت کالری‌های مختلف (پروتئین ها، کربوهیدرات و چربی) و میزان کالری مصرفی و مقدار و نوع ورزش یا فعالیت بدنی همه در جسم شما تاثیر دارند، همچنین محققین در یافته‌اند که کمبود خواب باعث ذخیره‌ی چربی در بدن می‌شود چون سوخت چربی را پایین می‌آورد. بنابراین اگر ۷ تا ۸ ساعت خواب کافی ندارید، بسیار سخت‌تر چربی خواهید سوزاند. همچنین می‌توانید مقاله انواع تیپ بدنی و سوخت و ساز آن ها را نیز مطالعه کنید.