انرژی مثبت
انرژی مثبت

خوش بینی به معنی نادیده گرفتن اتفاقات منفی نیست، بلکه به معنی پذیرش آن ها و تلاش برای تغییر آن ها می ‎باشد. ذهن مثبت ، از قلب پر از ایمان سرچشمه می ‎گیرد. اگر زندگی شادتر، سالم‌تر و بهتری می‌خواهید مغز خود را آموزش دهید که شاد و مثبت باشد تا تاثیر انرژی مثبت بر زندگی را ببینید. مغز شما همانگونه عمل می‌کند که می‌خواهید و شما همان چیزی هستید که فکر می‌کنید.

تاثیر انرژی مثبت بر زندگی

اگر می‌خواهید بقیه عمرتان را شاد باشید، سعی کنید که مغزتان را خوشحال نگه دارید. چرا؟ چون شاد بودن برای مغز شما بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید، اهمیت دارد. در واقع احساس لذت ناشی از تاثیر انرژی مثبت بر زندگی مغز شما را وادار می‌کند، به گونه‌ای واکنش نشان دهد که احساس و انرژی مثبت تقویت شود. مغز به شما پاداش می‌دهد که شما را به مسیر خوشبختی هدایت کند و شما هم می‌توانید به مغزتان پاداش دهید که تا سن و سال پیری در سلامت به سر ببرد.

تاثیر انرژی مثبت بر ذهن

همانطور که اشاره شد دلایل زیادی وجود دارد که ما را به داشتن مغزی شاد و مثبت ترغیب می‌کنند. خلق و خوی منفی تعامل شما را با محیط، قدرت درک، یادآوری و یا ارتباطات عصبی شما را مختل کرده و تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در حالی که شاد بودن توانایی شما را برای آگاهی شناختی بیشتر و سازنده بهبود می‌بخشد. علاوه بر شادابی و طراوت، انرژی مثبت و شادی:

 • به رشد و ارتباط اعصاب کمک می‌کند.
 • با افزایش سازندگی روانی، شناخت شما را افزایش می‌دهد.
 • توانایی آنالیز و تفکرتان را بهبود می‌بخشد.
 • دید شما نسبت به اطرافیان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • افکار مثبت بیشتری را در ذهن ایجاد می‌کند.
 • افراد مثبت خلاق‌تر هستند، مشکلات را بهتر و سریعتر حل می‌کنند و از لحاظ روحی هوشیارتر هستند.
تاثیر انرژی مثبت بر زندگی

افکار شما، شخصیت شما را شکل می‌دهند، اینکه چطور در دنیا عمل می‌کنید، چه قدر از لحاظ فیزیکی، روانی و معنوی سلامت هستید و غیره. شما همان چیزی هستید که فکر می‌کنید هستید و همه اعمال شما از تفکراتتان نشات می‌گیرد. افکار درونی شما همیشه در بیرون منعکس می‌شوند، زیرا تغییراتی که شما در زندگی‌تان ایجاد می‌کنید طبق تغییراتی که در ذهنتان روی داده است پیش می‌رود. هر اندیشه‌ای یکسری مواد شیمیایی در مغز آزاد می‌کند. تمرکز بر افکار منفی به طور موثری انرژی مثبت مغز را کاهش می‌دهد و می‌تواند به همان اندازه بر روی توانایی عملکرد آن تاثیرگذار باشد. اما روی دیگر سکه تاثیر انرژی مثبت بر زندگی شماست. احساس شادی، امیدواری و خوشبینی، کورتیزول را در مغز کاهش داده و سرتونین آزاد می‌کند و همین احساس خوبی در شما به وجود می‌آورد. این کار به عملکرد مغز شما با نهایت توان کمک می‌کند. تفکر مثبت، به طور کلی، به رشد مغز و تقویت سیناپس‌های جدید به خصوص در قشر پیش پیشانی مغز شما که مرکز ادغام تمام وظایف ذهنی شماست کمک می‌کند. به عبارت دیگر این بخش از مغز نه تنها سیگنال‌هایی که نورون‌ها به بخش‌های مختلف مغز انتغال می‌دهند را تنظیم می‌کند، بلکه به شما این امکان را می‌دهد که نسبت به آنچه از نظر فیزیکی انجام می‌دهید فکر کنید و واکنش نشان دهید. به طور مشخص‌تر، قشر پیش پیشانی مغز، به شما این امکان را می‌دهد که واکنش‌های عاطفی خود را از طریق ارتباط با قسمت کناری مغز کنترل کنید. این قسمت از مغز تنها بخشی است که می‌تواند احساسات و رفتار‌های شما را کنترل کند و شما را قادر می‌سازد بر روی اهداف خود تمرکز کنید، به عنوان یک انسان رشد کنید، در زندگیتان تغییر ایجاد کنید و در نهایت زندگی کنید

انرژی مثبت منجر به شادی بیشتر می‌شود

پژوهشگران دریافته‌اند افرادی که خلق و خوی خوب داشته و خوش بینی بیشتری دارند، عموما دارای فعالیت بالاتری در بخش مغز هستند. اما این توضیح مغزی آن است. اما دانشمندان رفتاری تفاوت‌های جذابی را بین افراد خوش بین و بدبین مشاهده کرده‌اند. از جمله این تفاوت‌ها مولفه‌های شناختی، عاطفی و انگیزشی بسیار مطلوب است. افراد خوش بین تمایل دارند روحیه بهتری داشته باشند، پایدارتر و موفق‌تر هستند و از لحاظ جسمی وضعیت سلامت بهتری دارند. برای مثال افراد خوش بین وقایع خوب را پایدار و مرتبط با توانایی‌های خودشان می‌دانند و برعکس وقایع منفی را گذرا و نامربوط به خودشان می‌دانند. به علاوه، افراد خوش بین:

 • زندگی رضایت مند، غنی و شادی را تجربه می‌کنند.
 • کمتر تنها هستند و بیشتر اجتماعی هستند.
 • روابط خوبی دارند.
 • عادات سالم تری دارند.
 • زندگی طولانی تری نسبت به افراد بدبین دارند.

خبر خوب این است که شما می‌توانید ذهن خود را تمرین دهید که افکار مثبت بیشتری داشته باشد و افکار منفی را از ذهن خود دور کنید. شما می‌توانید استاد تغییرات نورونی باشید که منجر به شادی بیشتر خواهد شد. حتی اگر دچار افسردگی باشید، قادر خواهید بود این روند را تغییر دهید و تاثیر شاد زیستن و در نتیجه تاثیر انرژی مثبت بر زندگی‌تان را مشاهده کنید.

به مغزتان یاد دهید که مثبت فکر کند

یکی از قدیمی‌ترین احکام عصب شناسی این است که فرآیند‌های ذهنی ما (تفکرات ما) از فعالیت‌های مغزی نشات می‌گیرند. مغز انسان مسئول ایجاد و شکل دادن به ذهن و فکر ماست با این حال تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که این روند می‌تواند به شکل دیگری اتفاق بیافتد. تمرکز بر فعالیت‌های ذهنی مکرر می‌تواند ساختار فعالیت‌های مغزی شما را تغییر دهد. اقداماتی که ما انجام می‌دهیم می‌توانند به مرور بر روی بخش‌های مختلف مغز تاثیر بگذارند و آنرا تغییر دهند. هرچه بیشتر از مغز بخواهید کاری را انجام دهد، فضای بصری بیشتری برای رسیدگی به آن کار در خود ایجاد می‌کند؛ بنابراین آنچه که انجام می‌دهید یا فکر می‌کنید، می‌بینید یا احساس می‌کنید، به طور مستقیم بر روی بخش‌های مختلف مغز تاثیر می‌گذارند و در زندگی‌تان منعکس می‌شوند. کلام پایانی ممکن است که داشتن روحیه ای مثبت بعد از اتفاقات ناگوار پی در پی، کار بسیار دشواری باشد. هرچقدر انرژی مثبت درون ما کاهش پیدا کند، بدبینی ما نسبت به دنیای پیرامون خود نیز افزایش پیدا خواهد کرد. مثبت اندیشی، امری ذهنی و عاطفی است که باعث افزایش احتمال موفقیت فرد و داشتن حس خوشبختی و امید به زندگی خواهد شد. همچنین می‌توانید مقاله مدیر خودت باش، بدن خودت را بساز! را نیز مطالعه کنید.