چند نوع چربی در بدن وجود دارد؟

انواع مختلف چربی بدن و نحوه غلبه بر آنها

آیا همه چربی ها برابر هستند؟

 

چرا از دست دادن یا حتی مدیریت وزن بسیار سخت است؟ افزایش وزن، کاهش و نگهداری آن نیاز به یک تعادل پیچیده دارد. نه تنها بین چربی و ماهیچه، بلکه شش نوع مختلف چربی در بدن وجود دارد. با شمارش کالری به این لیست طولانی، کاهش وزن می تواند بیش از کمی دلهره آور باشد. با استفاده از این راهنما، راه خود را برای موفقیت در کاهش وزن کمی ساده تر کنید تا به شما در تجزیه و تحلیل حقایق اساسی بر اساس انواع چربی کمک کند.

 

 

انواع مختلف چربی بدن کدامند؟شش نوع اصلی چربی بدن شامل؛

– چربی ضروری؛

– چربی قهوه ای؛

– چربی سفید؛

– چربی بژ؛

چربی زیر جلدی و چربی احشایی است. در حالی که ممکن است روشهای متفاوتی برای طبقه بندی چربی بدن وجود داشته باشد ، در نظر گرفتن آنچه عمدتاً برای سلامت کلی شما خوب و بد است، ساده ترین راه است. در بیشتر موارد، تعادل سالم بین اکثر این چربی ها باید هدف شما باشد.

 

 

چربی ضروری

چربی ضروری چیست؟ چربی ضروری که مناسب ترین نوع چربی است، برای سلامتی مورد نیاز است. این ماده در تنظیم دمای بدن، جذب ویتامین و تولید هورمون های باروری، نقش موثری دارد. چربی ضروری زیاد قابل مشاهده نیست، اما در سراسر بدن وجود دارد.چگونه آن را مدیریت کنم؟ چربی ضروری چربی “خوب” است، به این معنی که این نوع چربی مورد نظر شما برای کاهش وزن نیست. به طور معمول، برای زنان، ده تا دوازده درصد، چربی ضروری و دو تا چهارصد میزان ایده آل چربی برای مردان است.  کاهش چربی ضروری به طور کلی نتیجه ورزش و رژیم غذایی شدید و ناسالم است.

چربی قهوه ای چربی قهوه ای انرژی را می سوزاند و مسئول حفظ درجه حرارت مرکزی بدن است. از آنجا که چربی قهوه ای چربی ذخیره ای نیست، سوزاندن آن آسان است، به ویژه در آب و هوای سردتر. چگونه آن را مدیریت کنم؟ شما واقعاً نیازی به مدیریت چربی قهوه ای به غیر از حفظ سطح چربی ضروری برای حمایت از تولید چربی قهوه ای سالم ندارید.

 

 

چربی سفید

چربی سفید بزرگترین سیستم ذخیره انرژی بدن است. چربی سفید به دلیل تولید هورمون آدیپونکتین، برای مدیریت انسولین برای حفظ تعادل قند خون ضروری است و به عنوان تولید کننده لپتین، به کنترل گرسنگی نیز کمک می کند. چربی سفید همچنین در مدیریت هورمون های رشد و کورتیزول نقش دارد. در حالی که چربی سفید می تواند چیز خوبی باشد، اما مقدار زیاد آن به یک چیز بد تبدیل می شود! در سطوح بیشتر، چربی سفید می تواند باعث مقاومت به انسولین شود و خطر افزایش وزن و نگرانی های مربوط به سلامتی را افزایش دهد.

 

چگونه آن را مدیریت کنم؟ چربی اضافی سرسخت روی ران، باسن و شکم نشانه کلیدی افزایش سطح چربی سفید است. تمرینات هدفمند که باعث ایجاد بافت ماهیچه ای می شود و کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزاند، می تواند به کاهش سطح چربی سفید در بدن کمک کند. همچنین توجه بیشتر به نشانه های گرسنگی بدن (یعنی خوردن مداوم و توقف زمانی که احساس رضایت می کنید و نه احساس سیری) می تواند باعث انتقال چربی سفید به چربی قهوه ای شود.

چربی بژچربی بژ زمانی ایجاد می شود که بدن در معرض استرس قرار می گیرد و منجر به “شروع” چربی سفید می شود. در حالی که سطح بالای چربی بژ واقعاً هدف مورد نظر نیست، اما قطعاً گامی در جهت صحیح برای حفظ سطوح سالم چربی قهوه ای خوب است. در اصل اجازه می دهد تا چربی بد به عنوان انرژی حرارتی برای حفظ دمای مرکزی بدن تغییر و سوزانده شود.

نقش چربی بژ در تبدیل چربی سفید به انرژی گرمایی مفید، آن را به چربی هدف مناسب برای کاهش وزن تبدیل می کند. ورزش به عنوان تولید کننده هورمون ایریسین به عنوان عامل استرس زا برای تبدیل چربی سفید به چربی بژ در نظر گرفته می شود. نکته کلیدی در اینجا استرس است! بنابراین حداقل ۷۵ دقیقه ورزش شدید در هفته داشته باشید و تمرینات تناوبی شدید را برای افزایش سطح ایریزین که باعث “شروع” چربی سفید می شود، را در دست کارتون قرار دهید.

 

چربی زیر جلدی

چربی زیر جلدی که دقیقاً زیر پوست قرار دارد، تقریباً ۹۰٪ درصد کل چربی بدن را تشکیل می دهد. چربی زیر جلدی که معمولاً به عنوان چربی سرسخت ران در زنان یا در ناحیه شکم در مردان تجمع می یابد، مسئول هورمون جنسی استروژن است. از آنجا که استروژن نقش بیشتری در باروری زنان دارد، بدن زنان تمایل بیشتری به چربی زیر جلدی دارند. این نوع چربی همچنین به عنوان یک بالشتک بین ماهیچه ها و بافت پوست برای محافظت و راحتی آنها عمل می کند.

 

چربی زیر پوستی ضروری است، اما بیش از حد، به ویژه در اطراف شکم، فرد با افزایش عوارضی و بیماری مواجه خواهد شد. از آنجا که بدن چربی زیر جلدی را به عنوان نوعی پشتیبان اضطراری در صورت گرسنگی یا محرومیت از کالری ذخیره می کند، هدف قرار دادن این نوع چربی کار سختی است. کاهش کالری مصرفی، تمرکز بر بهبود تغذیه برای اجتناب از کربوهیدرات های تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده و ورزش منظم با شدت بالا می تواند با گذشت زمان چربی های اضافی زیر جلدی را بسوزاند.

چربی احشاییچربی احشایی در ناحیه شکم بین اندام ها یافت می شود. این پروتئین عامل اصلی مقاومت در برابر انسولین است. سطوح بالای چربی احشایی نیز با افزایش خطر سرطان روده بزرگ و سینه، زوال عقل، سکته مغزی و بیماری آلزایمر مرتبط است. سطح چربی احشایی به طور کلی با افزایش سن افزایش می یابد.

چگونه آن را مدیریت کنم؟ یکی از بهترین راه ها برای به حداقل رساندن سطح چربی احشایی، اصلاح رژیم غذایی است. غذاهای فرآوری شده را حذف کرده و مصرف پروتئین بدون چربی (مرغ، تخم مرغ، لوبیا)، غذاهای چرب اشباع نشده (ماهی، آجیل، آووکادو)، غلات کامل و فیبر (لوبیا، توت، بلغور جو دوسر) را افزایش دهید. بهبود بهداشت خواب نیز مزایای چربی سوزی را به همراه خواهد داشت، به طوری که هفت تا نه ساعت خواب هدف اصلی است. علاوه بر این، تمرینات هدفمند تمرینات قدرتی شکم، کالری سوزی را افزایش داده و به ذوب چربی احشایی در مقایسه با کاردیو کمک می کند.

 

 

ارتباط بین چربی و سلولیت

سلولیت فقط چربی نیست این در نتیجه تجمع چربی زیر جلدی در کنار تجزیه فاسیا، بافت پیوندی واقع در زیر سطح پوست است که باعث صاف جلوه دادن پوست و ماهیچه ها و سایر اندام های داخلی در محل می شود. در اصل، فاسیا مانند یک تار از کلاژن و الیاف الاستیک است که با عضلات کشیده و خم می شود. هنگامی که فاسیا شکسته می شود، که مخصوصاً در بین زنان شایع است، ماهیچه چربی زیر جلدی را به سمت بالا و از طریق نقاط ضعیف در ناحیه فاسیا هل می دهد و منجر به ایجاد توده ها و برجستگی های سلولیت می شود.فاسیا، یک بافت نرم و پرده مانند است که روی عضله، تاندونها و اعصاب را احاطه کرده است. چگونه می توان سلولیت را شکست داد؟ در حالی که راه هایی برای پنهان کردن موقت و فوری سلولیت وجود دارد، اما یک درمان طولانی مدت برای موفقیت باید سه عامل اساسی زیر را داشته باشد:

 

· –  باید به تولید کلاژن کمک کند.

–  باید سلولهای چربی زیر سطح پوست را هدف قرار دهد.

–  باید گردش خون را افزایش دهد.

 

برخی از درمانهای موضعی ممکن است به سلولهای چربی زیر سطح پوست کمک کنند، اما تحریک کلاژن را از دست می دهند. برای رویکرد اثربخش تری که بر هر سه عامل تأثیر بگذارد، درمانهای کاهش سلولیت مبتنی بر فرکانس رادیویی را در نظر بگیرید. این درمانها با استفاده از یک اپلیکاتور پیشرفته چندقطبی، گرمای ثابت و هدفمندی را در زیر سطح پوست ایجاد می کنند تا سلول های چربی را کوچک کرده و در عین حال گردش خون و تولید کلاژن را افزایش دهند. RF

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما