چرا کاهش وزن سخت است!

به عنوان ورزشکار تیم ملی و مربی ورزشی، از مهم ترین سوالاتی که اکثر شاگردانم از من میپرسن، اینه که “چرا سخت لاغر میشیم”؟! هرچی چاقی آسان هست، لاغر شدن سخته! اگه شما هم سخت لاغر میشید، حتما این مقاله را بخوانید”.

مغز و بدن شما به سختی می توانند وزن از دست رفته خود را دوباره به دست آورند. در ترکیب با فراوانی غذاهای پرکالری که امروزه در دسترس است، این امر باعث می شود که بتوانید دوباره وزن خود را دوباره تنظیم کنید.پس از کاهش وزن، متابولیسم بدن شما کند می شود و باعث می شود کالری کمتری از آنچه انتظار می رود بسوزانید، حتی در زمان استراحت.

این امر به این دلیل اتفاق می افتد که مغز شما احساس می کند ذخایر چربی شما کم است و سیگنال هایی را برای ذخیره شدن به بدن ارسال می کند. بنابراین اگر عادات غذایی سالم و ورزش جدید را کنار بگذارید و به خوردن غذاهای پرکالری و فعالیت بدنی کم بازگردید، بازگرداندن وزنی که از دست داده اید بسیار آسان است. به زبان ساده یعنی به راحتی چاق میشوید!و اگرچه ممکن است بتوانید برای مدتی در برابر غذاهای پرکالری مقاومت کنید، اما هنگامی که به وزن مورد نظر خود رسیدید، حفظ آن سخت است.

هنگامی که دیگر پاداش کاهش وزن را مشاهده نمی کنید، ممکن است باعث شود که تلاش خود را متوقف کنید.بنابراین وقتی پای کار به میان می آید، بهترین راه برای کاهش وزن ایجاد یک پایدار استچقدر ورزش در روز برای کاهش وزن کافی است؟داشتن فعالیت بدنی و رژیم غذایی متعادل برای سلامت کلی مهم است و می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند.

اما اینکه چقدر زمان صرف ورزش می کنید بستگی به اهداف تناسب اندام شخصی شما دارد.به تجربه ثابت شده، مردان دارای اضافه وزن متوسط ​​که به اندازه کافی ورزش می کردند تا ۳۰ دقیقه در روز عرق کنند در طول ۳ ماه به طور متوسط ​​۸ کیلوگرم وزن کم کردند.

با این حال، مردانی که روزانه ۶۰ دقیقه ورزش می کردند، در مدت مشابه به طور متوسط ​​۶ کیلوگرم وزن کم کردند. بنابراین، بستگی به نوع ورزش شما دارد و همچنین عواملی مانند وزن شروع، سطح آمادگی جسمانی، متابولیسم و ​​غیره.به طور کلی، فعالیت بدنی متوسط ​​به مدت ۳۰-۶۰ دقیقه در روز می تواند به شما در حفظ سلامت و کاهش وزن به صورت پایدار کمک کند.

 

رضا ناصری- کارشناس و مربی ورزشی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما