چرا چربی شکم می تواند اینقدر سرسخت باشد!

چرا چربی شکم می تواند اینقدر سرسخت باشد!

اگر بخواهید از کسی که می خواهد وزن خود را کاهش دهد بپرسید که در کدام ناحیه از بدن خود بیشتر دوست دارد چربی خود را کاهش دهد، کلمات “شکم من” اغلب به چشم می خورد. این به این دلیل است که چربی شکم به سختی از بین می رود. در حقیقت، در طول کاهش وزن، ناحیه شکم شما اغلب چربی را حفظ می کند حتی در حالی که سایر نواحی بدن شما در حال لاغری هستند.و از دست دادن چربی شکم فقط برای ظاهر خارجی خوب نیست. حمل وزن اضافی در اطراف شکم نیز می تواند سلامت طولانی مدت شما را تحت تأثیر قرار دهد و شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی، دیابت و سرطان قرار دهد.

 

پس چرا چربی شکم اینقدر سرسخت است؟

چرا چربی شکم اینقدر سفت شده است؟

به همین دلیل در هر نقطه دیگر بدن تجمع چربی در اطراف شکم ایجاد می کنید-بیشتر از آنچه بدن مصرف می کند انرژی (کالری) مصرف می کنید. وقتی این اتفاق می افتد، انرژی اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره می شود. شما هرگز نخواهید توانست چربی معده خود را – یا هرگونه چربی سرسخت – را از بین ببرید، مگر اینکه انرژی بیشتری نسبت به آنچه مصرف می کنید (معمولاً از طریق ترکیبی معقول از رژیم و ورزش) بسوزانید.تغییر چربی شکم دشوارتر است زیرا دارای مقدار بیشتری سلول چربی است که به این راحتی به فرایند تجزیه چربی (لیپولیز) پاسخ نمی دهد. در حقیقت، چربی معده شما کندتر از سایر نواحی بدن آب می شود. این به این دلیل است که این سلول های چربی گیرنده های متفاوتی نسبت به سلول های چربی معمولی دارند-آنها به جای “گیرنده های بتا” به عنوان “گیرنده آلفا” شناخته می شوند که سریعتر چربی را آزاد می کنند.چربی شکم به طور کلی به ۲ دسته احشایی و زیر جلدی تقسیم می شود. چربی احشایی شکم اندام های شکمی را احاطه کرده است در حالی که چربی زیر جلدی شکم بین پوست و دیواره شکم قرار دارد. در حالی که هیچ کدام از این دو نوع برای سلامت کلی شما مفید نیست،

چربی احشایی با عوامل خطر جدی مانند مقاومت به انسولین که زمینه ساز دیابت نوع ۲ است، ارتباط دارد. علاوه بر این، چربی اضافی شکم نیز با سلامت متابولیک ضعیف مرتبط است. سایر عوامل خطرساز عمده مرتبط با چربی اضافی شکم عبارتند از بیماری قلبی، فشار خون بالا، چربی های غیرطبیعی خون، التهاب و مرگ زودرس.بنابراین، هنگامی که وزن خود را کاهش می دهید، معمولاً شاهد کاهش وزن اولیه بیشتر از سلول های چربی با گیرنده های بتا خواهید بود، در حالی که سلول های چربی با گیرنده های آلفا مانند آنهایی که در ناحیه شکم هستند، کندتر عمل می کنند و باعث کاهش وزن در آن ناحیه می شود.

 

چگونه چربی در بدن ذخیره می شود؟ اکثر مردم می دانند که غذایی که می خورید می تواند در بدن شما تبدیل به چربی شود، اما این فرایند در واقع چگونه عمل می کند؟

اگر کالری هایی که می خورید به عنوان انرژی برای تقویت عملکرد بدن از هضم غذا تا انجام فعالیت بدنی استفاده می شود. پس از آن، اگر کالری اضافی باقی مانده باشد، بدن آنها را به صورت چربی ذخیره می کند. برنامه های کاهش وزن بر کاهش میزان کالری دریافتی شما تمرکز می کند تا بدن شما مجبور باشد از کالری ذخیره شده به جای داشتن مازاد برای انرژی استفاده کند. محدود کردن کالری باعث کاهش وزن با جلوگیری از ذخیره اضافی چربی و همچنین نیاز بدن به استفاده از انرژی ذخیره شده برای عملکرد می شود.

 

خوردن انواع چربی اشتباه!

بله، درست خوانده اید – خوردن برخی چربی ها می تواند به تلاش شما برای کاهش وزن کمک کند. مطالعات نشان داده است که چربی های غیر اشباع تک و غیر اشباع ، هنگامی که در محدوده رژیم کم کالری مصرف می شوند، در واقع می توانند به کاهش چربی شکم کمک کنند. بنابراین مطمئن شوید که غذاهای حاوی این چربی های با کیفیت بالا، مانند ماهی آزاد، روغن زیتون و آووکادو، بخشی از برنامه رژیم غذایی شما هستند.

 

چربی های بد میخورید همه چربی ها ناسالم نیستند، اما چربی های اشباع شده هستند و مشخص است که در چربی شکم نقش دارند. شما باید چربی های اشباع شده مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی پرچرب را کاهش دهید و غذاهای غنی از چربی های غیر اشباع و چند غیر اشباع را جایگزین آنها کنید.

 

استرس دارید!

هورمون های استرس بدن شما را تشویق می کند تا حجم بیشتری را در قسمت وسط بدن (کمربندی) شما حفظ کند. اما از آنجا که استرس یک مفهوم کاملاً انتزاعی است، خلاص شدن از آن راحت تر از انجام آن است. یک راه برای شروع این است که خود را با عوامل استرس زا آشنا کنید. آیا ترافیک ساعت های تند ترافیک باعث بقیه روز شما می شود؟ آیا بودن در یک سوپر مارکت شلوغ و شلوغ شما را دیوانه می کند؟ به این احساسات توجه داشته باشید و هدف خود را تنظیم مجدد برنامه خود برای کاهش برخوردهای خود با محرک های استرس قابل اجتناب کنید.

 

عرق نمیکنید!

در حالی که تمرینات با شدت کم برای کاهش وزن مفید است ، مطمئن باشید که تمرینات تناوبی شدید (HIIT) را نیز در برنامه کاهش وزن خود گنجانده اید. تمرینات عرق ساز ضربان قلب را افزایش داده و در زمان کمتری کالری بیشتری می سوزاند. علاوه بر این، آنها انسولین و کورتیزول را کاهش می دهند، هورمون هایی که باعث چسبیدن بدن به چربی شکم می شوند. علاوه بر این، شما باید تمرینات قدرتی را برای افزایش توده عضلانی اضافه کنید که بدن شما را برای سوزاندن چربی بیشتر آماده می کند.

 

بالا رفتن سن!

با افزایش سن، بدن شما نحوه افزایش و کاهش وزن را تغییر می دهد. هم مردان و هم زنان کاهش متابولیسم یا تعداد کالری مورد نیاز بدن برای عملکرد طبیعی را تجربه می کنند. تغییر هورمون ها و میزان متابولیسم باعث کاهش وزن می شود.

 

مصرف زیاد تنقلات!

کاهش وزن عمدتا در آشپزخانه اتفاق می افتد، بنابراین مهم است که رژیم غذایی سالمی داشته باشید که غذاهای فرآوری شده کمی داشته باشد. غلات تصفیه شده مانند نان سفید، پفک، چیپس و قندهای تصفیه شده مانند نوشیدنی های شیرین و دسرها التهاب را در بدن ما افزایش می دهند و به طور معمول سرشار از کالری هستند. کالری اضافی منجر به ذخیره چربی می شود. و چربی شکم با التهاب همراه است بنابراین خوردن بیش از حد غذاهای فرآوری شده توانایی شما در از بین بردن چربی شکم را مختل می کند.به غذاهای طبیعی مانند میوه ها و سبزیجات پایبند باشید، میوه ها و سبزیجاتی که دارای قند پایین هستند و سطح انسولین را افزایش نمی دهند.

 

 

خطرات و خطرات چربی شکمی چیست؟

بسیاری از افراد چربی از هر نوع را برای سلامتی مضر می دانند، اما برخی از انواع چربی می تواند خطرناک تر از بقیه باشد. مطالعات نشان می دهد که چربی جمع شده در ناحیه شکم می تواند برای سلامتی مضر باشد. در میان بسیاری از عوارض جانبی نامطلوب آن، چربی شکم می تواند احتمال بسیاری از رویدادهای جدی سلامتی، از جمله حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

خطر بیماریهای خطرناک را افزایش می دهدبسیاری از تحقیقات علمی ثابت کرده اند که چربی اضافی در ناحیه میانی خطر ابتلا به بیماری های تهدید کننده زندگی را افزایش می دهد. چربی شکم می تواند خطر ابتلا به کلسترول بالا، فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سرطان و دیابت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.شما همچنین بیشتر در معرض خطر سکته مغزی هستید. کاهش وزن از طریق ورزش و رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به بیماری های خطرناک را کاهش می دهد. مدیریت وزن مادام العمر خطرات شما را کاهش می دهد.

 

 

ضعف ماهیچه ای دارید!

ماهیچه های ضعیف در ناحیه میانی بدن باعث بیشتر کمردردها و مشکلات ستون فقرات می شوند. وزن اضافی شکم فشار اضافی بر عضلات پشت شما وارد می کند و در نهایت می تواند ستون فقرات را بی ثبات کند. وقتی تن عضلانی ضعیفی دارید و چربی شکمی شما زیاد است، ماهیچه های باسن و پاهای شما باید قدرت عضلات شکم را جبران کنند.با گذشت زمان، شما دچار کمردرد، کشیدگی کمر و حتی مشکلات جدی کمر می شوید. خوشبختانه، تقویت عضلات شکم از طریق ورزش منظم و پیوستن به برنامه کاهش وزن، این چربی اضافی را از بین برده و فشار عضلات، استخوان ها و مفاصل را محو خواهد کرد.

 

ضعف میانی بدن!

بدن شما در اکثر فعالیتهای بدنی که در طول روز انجام می دهید برای حمایت از ماهیچه های شکم شما متکی است. در حال راه رفتن، نشستن، ایستادن، ورزش یا کار کردن هستید، ماهیچه های شکمی شما در هنگام شروع و توقف حرکات بدن را تثبیت می کنند. وقتی عضلات شکم شما ضعیف باشد، مفاصل شما تمام نیروی این فعالیت بدنی را جذب می کنند. پس از مدتی، درد مفاصل را به ویژه در زانو، باسن و پشت خود تجربه خواهید کرد. با کاهش وزن ، استرس کمتری به مفاصل شما وارد می شود و ماهیچه های شکم شما قوی تر و قابل اعتمادتر می شوند.

 

برای از بین بردن چربی شکم چه می توانید انجام دهید؟

در مورد شکم تپل چه می توانید انجام دهید؟ با رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم وزن را تحت کنترل درآورید. مطالعات نشان می دهد که بهترین روش برای کاهش چربی اضافی شکم، ورزش هوازی است. با وجود اینکه تمرینات با وزنه می تواند به شما کمک کند تا لاغر و خوش اندام شوید، ورزش هوازی چربی اضافی را سریعتر از بین می برد.

به تجربه ثابت شده، ورزش هوازی باعث کاهش چربی شکمی می شود در حالی که تمرینات با وزنه هیچ تاثیری ندارد. بنابراین اگر به دنبال راهی برای کاهش چربی شکمی خود هستید، روی تمرینات هوازی تمرکز کنید. انواع تمرینات هوازی شامل دویدن ، شنا ، دوچرخه سواری ، دوچرخه سواری، فوتبال، اساساً هر نوع ورزشی است که ضربان قلب شما را بالا نگه می دارد و عرق می کند. علاوه بر این ، می توانید یک رژیم غذایی سالم شامل پروتئین بدون چربی، میوه ها و سبزیجات با قند پایین و چربی سالم را انتخاب کنید. ۸۰ درصد کاهش وزن ناشی از رژیم غذایی است، به این معنی که شما باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید تا بتوانید چربی شکم را تحریک کنید.

 

 

سخن پایانی

کاهش وزن چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. گذشته از صرف هزینه برای درمان های زیبایی غیر تهاجمی ، راهی برای کاهش مناطق سرسخت چربی از طریق رژیم غذایی و ورزش وجود ندارد. برای به دست آوردن نتایج دلخواه و خلاص شدن از شر چربی های سرسخت شکم ، باید از ورزش مفید و اصولی همچنین رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

 

رضا ناصری- کارشناس ورزشی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما