چرا تغییر وزن در افراد مختلف، متفاوت است؟

چرا تغییر وزن در افراد مختلف، متفاوت است؟

 

همه دوست یا همکار خود را می شناسند که وزن خود را کاهش داده است، اما بیشتر مردم حتی بیشتر می دانند که چه کسانی تلاش کرده اند و شکست خورده اند. تفاوت در چیست؟ چرا کاهش وزن برای برخی کار می کند در حالی که دیگران مجبور به مبارزه هستند؟

 

به عنوان یک مربی، و تجربیات چندین ساله ام در لاغری هزاران نفر یه این نتیجه رسیدم که لاغری بر دو عامل تأثیرگذار متمرکز است.

 

1. تاریخچه رژیم غذایی گذشته

پیش بینی کننده ترین عامل در واکنش بدن شما به تلاش برای کاهش وزن، “آنچه در حال حاضر می خورید” و “چگونه در گذشته رژیم گرفته اید” است. باور داشته باشید یا نه، این حتی بیشتر از سن، جنس و اندازه تاثیرگذار است. این عوامل سنتی بدون بحث تأثیرگذار هستند، اما ماهیت سازگار متابولیسم و ​​سیستم بیولوژیکی شما بزرگترین تأثیرگذار در کاهش وزن می کند.از نظر اکثر مردم، شما با آنچه می خورید در طول زمان سازگار می شوید. این بدان معناست که اگر از رژیم غذایی پرچرب، پرکالری یا قند بالا استفاده می کنید، احتمالاً بدن شما به این سبک غذا خوردن عادت کرده است. عادت کرده ای ممکن است چند کیلو اضافه وزن داشته باشید، اما متابولیسم شما احتمالاً به سرعت در حال جنب و جوش است.زیرا در تلاش برای ایجاد تعادل، وزن شما ثابت میماند.این بدان معناست که با گذشت زمان، کارکرد متابولیسم شما سریعتر می شود تا کالری اضافی را جبران کند. به همین دلیل، از نظر بیولوژیکی، کاهش وزن آسان تر خواهد بود. تغییرات در شیوه زندگی ممکن است سخت باشد، اما از نظر متابولیک خام، شانس شما برای کاهش وزن موفقیت آمیزتر خواهد شد.از سوی دیگر، اگر شما کالری را محدود کرده اید، خود را با کربوهیدرات بسیار کم عادت داده اید یا بدن خود را عادت به روزه داری های طولانی مدت، داده اید. بدن شما نیز به احتمال زیاد با آن سازگار شده است. برای زنده ماندن، بدن شما باید سطح هموستاز یا تعادل را حفظ کند. به زبان ساده، شما نمی توانید در حالت از دست دادن دائمی جرم (وزن) زنده بمانید، بنابراین متابولیسم شما برای زنده ماندن بدنتان، کندتر عمل میکند.وقتی نوبت به کاهش وزن می رسد، بیش از آنچه که به نظر می رسد اتفاق می افتد. ممکن است به اشتباه به این نتیجه برسید که دوست یا همکارتان که برای کاهش وزن تلاش می کند استراتژی رژیم غذایی ناقصی دارد. یا اینکه فردی که موفق بوده است رژیم غذایی برتر را انتخاب کرده است. حقیقت این است که وضعیت متابولیک آنها تأثیرگذارتر از روش رژیم غذایی است. درک این موضوع می تواند به شما در مورد دومین عاملی که آن را برای کاهش وزن ضروری میدانیم، کمک کند.

 

2. اهرم

با توجه به موضوع سازگاری متابولیک، درک اینکه از کجا شروع می کنید می تواند یک نقطه مرجع برای انتخاب یک روش کاهش وزن مناسب برای شخص شما باشد. اگر می دانید از کجا شروع می کنید، واضح تر است که ببینید از کجا می توانید بدن خود را به سمت تغییر سوق دهید. در اینجا سه ​​نمونه از اهرم هایی که باید در نظر بگیرید ذکر شده است:

 

سبک زندگی و عادات واقعاً موثر است. آیا به دلیل سبک زندگی و عادات خود اضافه وزن دارید؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید. شایع ترین دلیل برای عادات غذایی نامناسب، مشغله زیاد یا داشتن یک برنامه غیرقابل پیش بینی است. اگر چنین است، استفاده از استراتژی متمرکز بر مدیریت زمان، آماده سازی و انتخاب غذای متعادل می تواند بسیار موثر باشد. اما اگر بیشتر اوقات متعادل هستید یا به ندرت پرخوری می کنید، احتمالاً باید از روش دیگری استفاده کنید.

 

کالری

آیا در رژیم غذایی شما جایی برای حذف برخی کالری های اضافی وجود دارد؟ اگر چنین است، استفاده از غذاهایی که بیشتر سیر کننده هستند، محدود کردن چربی های اضافی و افزایش مصرف سبزیجات می تواند تأثیر زیادی داشته باشد. اما اگر در حال حاضر کالری را تماشا می کنید و میزان مصرف شما زیاد نیست، شما باید در جای دیگری به دنبال اهرم باشید.

 

کربوهیدرات ها

“تشکیل” یا “تجزیه درشت مغذی” رژیم غذایی شما چیست؟ چقدر از کالری روزانه شما از کربوهیدرات، پروتئین و چربی تامین می شود؟ آیا مقدار زیادی کالری از کربوهیدرات ها تامین می شود؟ ممکن است بتوانید با جایگزینی برخی از کربوهیدراتهای خود با پروتئین و چربی بیشتر، یا “کربوهیدراتهای فرآوری شده” با هضم سریع را با فیبرهای سالم تر، کربوهیدراتهای “دیر سوز” عوض کنید.آیا این بدان معناست که اگر قبلاً از این اهرم ها استفاده کرده اید محکوم به شکست هستید؟ نه. اما گام های بعدی شما نیز نباید به دنبال یک حیله یا رژیم غذایی نادرست باشد. “ترفند مخفی” این است که به تدریج غذای اضافی سفره خود را پیدا کنید. برای تبدیل این سوخت اضافی به ماهیچه های بدون چربی از ورزش ورزش کمک بگیرید. ترکیبی از اصلاح تغذیه همزمان با افزایش ورزش می تواند یک روش قدرتمند برای نفوذ در اصلاح متابولیک شما باشد.بنابراین روش زندگی، نوع تغذیه و منظم بودن ساعات آن، میزان تحرک، میزان درگیری های ذهنی و روانی و… عواملی هستند که میزان تغییر سایز وو وزن را در افراد مختلف، متفاوت میکنند.

 

ورزشکار و تندرست بمانید

 

رضا ناصری- کارشناس و مربی تربیت بدنی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما