چاق و شیرین، نباشید!

شیرین شدن خون یای همان دیابت، از خطرناکترین بیماری هایی است که از علل مهم و اصلی به وجود آمدن آن، نداشتن تغذیه سالم و اضافه وزن بالا است.

دیابت یکی از مشکلات عمده سلامتی است که تعداد زیادی از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و در سراسر جهان به میزان اپیدمی رسیده است.

دیابت، یکی از مهم ترین و عمده ترین بیماری های  خطراست.

معمولاً به بیماران دیابتی توصیه می شود فعالیت بدنی خود را افزایش دهند و وزن خود را کاهش دهند.

 

چاقی طولانی مدت اثرات مضری بر بدن دارد مانند افزایش مقاومت در برابر دفع گلوکز و کاهش ترشح انسولین. مقاومت در برابر دفع گلوکز به شدت با چاقی مرتبط است. اگرچه چربی اضافی در هر ناحیه از بدن با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط است، به طور کلی تصور می‌شود که تجمع چربی شکمی ،. رسوب بیش از حد چربی در ماهیچه ها و کبد نیز خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.

چاقی و دیابت، هر دو نمونه‌هایی از بیماری‌های چند عاملی هستند که از طریق تعامل عوامل ژنتیکی و محیطی متعدد به وجود می‌آیند.

چاقی به عنوان یک عامل خطر اصلی برای دیابت نوع ۲ عمل می کند و مدیریت افزایش وزن می تواند خطر ابتلا به دیابت را تا حد زیادی کاهش دهد.

شهرنشینی، تغییر سبک زندگی و عادات غذایی از دلایل اصلی افزایش چاقی  و در نتیجه افزایش بروز دیابت میباشند.

افزایش فعالیت بدنی و حفظ وزن ایده آل می تواند احتمال ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

 

چگونه چاقی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد؟

افرادی که چاق هستند در معرض خطر بالایی برای ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند که به دیابت مقاوم به انسولین یا دیابت بزرگسالان نیز معروف است. این وضعیتی است که در آن سطح گلوکز خون شما به طور مداوم بالا است.

انسولین به سلول های شما اجازه می دهد تا از گلوکز (قند) برای انرژی استفاده کنند. هنگامی که به انسولین مقاومت می کنید، بدن شما قادر به تبدیل گلوکز به انرژی نیست و در نهایت سطح گلوکز خون شما به طور مداوم بالا است.

 

ارتباط بین دیابت و بیماری قلبی:

در مقایسه با افراد بدون دیابت، افرادی که دیابت دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی شدید مانند نارسایی قلبی عروق کرونر قلب یا اختلال عضله قلب هستند.

این به این دلیل است که با گذشت زمان، گلوکز خون بالا ناشی از دیابت به عروق خونی و اعصاب کنترل کننده قلب و عروق خونی آسیب می رساند.

علاوه بر این، افراد مبتلا به دیابت همچنین دارای شرایط دیگری مانند فشار خون بالا و چاقی هستند که خطر ابتلا به بیماری قلبی را در آنها افزایش می دهد.

با این حال، اقداماتی وجود دارد که می توان برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی در صورت ابتلا به دیابت انجام داد. این شامل:

  • قند خون، فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید
  • ترک سیگار
  • از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنید
  • به طور منظم فعالیت بدنی داشته باشید
  • وزن سالم را حفظ کنید
  • استرس را به خوبی مدیریت کنید
  • به اندازه خواب داشته باشید

 

عوارض شایع دیابت:

نابینایی- مشکلات اعصاب – بیماری کلیوی – بیماری قلبی عروقی – سکته مغزی

 

چاقی چگونه باعث دیابت نوع ۲ می شود؟

اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ هستید، به خصوص اگر وزن اضافی در اطراف شکم دارید.

 

علامت بارز دیابت نوع ۲:

داشتن چربی بیش از حد شکمی (یعنی دور کمر بزرگ) به عنوان چاقی مرکزی یا شکمی شناخته می شود، که نوعی چاقی پرخطر است.

یک ماده چرب در داخل عروق کرونر تجمع می‌یابد که خون غنی از اکسیژن را به قلب شما می‌رساند. این منجر به باریک شدن عروق کرونر و کاهش جریان خون به عضله قلب شما می شود.

 

رسوبات چربی همچنین احتمال تشکیل لخته های خون را در شریان های شما افزایش می دهد که به طور جزئی یا کامل جریان خون را مسدود می کند.

دیابت می تواند منجر به درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم، حمله قلبی یا حتی مرگ شود. همچنین می تواند با تضعیف عضله قلب در طول زمان منجر به نارسایی قلبی شود.

توجه داشته باشید که نارسایی قلبی به این معنی نیست که قلب شما متوقف شده است. این بدان معناست که قلب شما قادر به پمپاژ خون کافی برای رفع نیازهای بدن شما نیست، بنابراین نیاز به مراقبت دارد.

پس باز به این نتیجه میرسیم که با رعایت یک رژیم سالم و داشتن ورزش منظم، میتوانیم از بروز بیماری هایی مثل دیابت جلوگیری و آنرا کنترل نماییم.

ورزشکار و تندرست بمانید.

 

رضا ناصری- کارشناس و مربیت تربیت بدنی

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما