وقتی لاغر میشویم، چربی ها کجا میروند؟!

شاید خیلی این سوال برای شما پیش آمده باشد که هنگام لاغری و تناسب اندام، وقتی که در حال رژیم و کاهش وزن و سایز هستیم، چربی های بدنمان کجا میروند؟

خیلی از ما اصطلاح “آب شدن چربی”، “کم کردن سایز”، “کم کردن حجم چربیها” و … را شنیده ایم. ولی چقدر این جملات صحت دارند؟

 

کالری زیاد در سلول های چربی به شکل تری گلیسیرید ذخیره می شود. به این ترتیب بدن شما انرژی را برای نیازهای آینده حفظ می کند. با گذشت زمان، این انرژی اضافی منجر به ایجاد چربی اضافی می شود که می تواند بر شکل بدن و سلامت شما تأثیر بگذارد.

برای کاهش وزن باید کالری خروجی از کالری ورودی بیشتر باشد.

در موقع فعالیت بدن از انرژیه ذخیره شده در بدن استفاده می کند و باعث کاهش کالری و کمبود آن در بدن می شود.

اگر کمبود کالری ادامه یابد، ذخایر چربی بدن شما همچنان به عنوان انرژی استفاده می شود و در نتیجه چربی بدن کاهش می یابد.

دو عامل اصلی کاهش چربی رژیم غذایی و ورزش هستند.

کمبود کالری کافی باعث می شود که چربی ها از سلول های چربی آزاد شده و به عنوان انرژی مورد استفاده قرار گیرند.

ورزش با افزایش جریان خون به عضلات و سلول‌های چربی، آزادسازی چربی‌ها برای استفاده برای انرژی در سلول‌های عضلانی با سرعت بیشتری و افزایش مصرف انرژی، این فرآیند را تقویت می‌کند.

میتوان در کنار ورزش های مقاومتی و هوازی پیاده روی هم داشت.

تمرینات مقاومتی شامل بلند کردن وزنه، تمرینات وزن بدن و ورزشهایی است که با کش و انواع پاورباند، انجام میشوند. در حالی که نمونه‌هایی از تمرینات هوازی، دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا و… است.

زمانی که محدودیت کالری و رژیم غذایی غنی از مواد مغذی با یک رژیم ورزشی مناسب همراه شود، در مقایسه با استفاده از رژیم غذایی یا ورزش به تنهایی، احتمال کاهش چربی بیشتر است .

 

چربی ها کجا می رود؟

با پیشرفت روند کاهش چربی، اندازه سلول های چربی به شدت کاهش می یابد و در نتیجه تغییرات قابل مشاهده در ترکیب بدن ایجاد می شود.

چربی اب شده در آب یا کربن دی اکسید، از طریق ادرار، عرق، بازدم و حتی خواب دفع می شود.

 

چرا حفظ وزن سخت است؟

وقتی بیش از سوخت و ساز بدنتان، غذا می خورید، سلول های چربی هم از نظر اندازه و هم تعدادشان افزایش می یابد! 

وقتی چربی از دست می دهید، همین سلول ها می توانند از نظر اندازه کوچک شوند، اگرچه تعداد آنها تقریباً یکسان باقی می ماند. بنابراین، دلیل اصلی تغییر در شکل بدن، کاهش اندازه سلول های چربی است.

این همچنین به این معنی است که وقتی وزن کم می‌کنید، سلول‌های چربی باقی می‌مانند و اگر تلاشی برای حفظ کاهش وزن انجام نشود، به راحتی می‌توانند دوباره بزرگ شوند. به همین دلیل است که پس از یک دوره ورزش و رژیم غذایی، اگر مراقب وزن و سایز اندام خود نباشید، به سلولهای چربی امکان بزرگ شدن مجدد را میدهید و افزایش وزن و سایز پیدا خواهید کرد.

پس تا می توانید، مخصوصا مراقب فرزندان تان باشید تا دچار اضافه وزن نشوند که کاهش آن بعدا برای خودشان و شما باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد.

از دست دادن چربی فرآیند پیچیده ای است که تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد و رژیم غذایی و فعالیت بدنی دو مورد از اصلی ترین آنها هستند.

با کمبود کالری کافی و رژیم ورزشی مناسب، سلول‌های چربی به مرور زمان کوچک می‌شوند زیرا محتویات آنها برای انرژی استفاده می‌شود و منجر به بهبود ترکیب بدن و سلامت می‌شود.

در واقع سلولهای چربی، مانند کپسول های سوختی هستند که اگر به موقع سوخته نشده و خالی نشوند، فضای زیادی را اشغال کرده و افزایش وزن را در پی خواهند داشت.

 

در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مناسب همراه با تمرین مداوم، باعث کاهش سایز و وزن شده و سلامتی و خوش اندامی را برای شما در پی خواهد داشت.

 

ورزشکار و تندرست بمانید.

رضا ناصری- کارشناس و مربی تربیت بدنی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما