ورود کالری اضافه، ممنوع!

پایداری، کاهش وزن

برخی از رژیم های غذایی با هدف مهار اشتها برای کاهش مصرف مواد غذایی در نظر گرفته میشوند، در حالی که برخی دیگر با هدف محدود کردن مصرف کالری و یا کربوهیدرات یا چربی پیشنهاد میشوند.

سوال مهمی که اینجا مطرح است اینه که، کدام رژیم مناسب بدن و شرایط فیزیکی فرد هست؟ زیرا مطمئن نیستند کدام یک مناسب ترین، پایدارترین و موثرترین رژیمها هستند.

دانستن این موضوع مهم است که، سلامتی فرد از تعیین نوع رژیم غذایی، واجب تر است.

 

فوائد رعایت رژیم غذایی؛

رعایت یک رژیم غذایی مناسب و متناوب باعث اثرات ضد پیری، افزایش حساسیت به انسولین، بهبود سلامت مغز، کاهش التهاب و بسیاری از مزایای دیگر خواهد شد.

گفته شده، کسانی که به افت سطح قند خون خود حساس هستند، مانند برخی از افراد مبتلا به دیابت، وزن کم یا اختلال در خوردن، و همچنین زنان باردار یا شیرده ، باید قبل از شروع رژیم با یک متخصص بهداشت یا پزشک معالج خود، صحبت کنند.

رژیم های گیاهی ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کنند. گیاهخواری محبوب ترین نسخه ها هستند که محصولات حیوانی را به دلایل بهداشتی، اخلاقی و زیست محیطی محدود می کنند.

رژیم وگان با محدود کردن کلیه محصولات حیوانی و همچنین محصولات حیوانی مانند لبنیات، ژلاتین، عسل، آب پنیر، کازئین و آلبومین یک قدم فراتر می برد.

 

رژیم های غذایی کم کربوهیدرات

رژیم های کم کربوهیدرات از محبوب ترین رژیم های لاغری هستند. به عنوان مثال می توان به رژیم اتکینز، رژیم کتوژنیک (کتو) و رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب (LCHF) اشاره کرد.

برخی از انواع، کربوهیدرات را به شدت بیشتر از بقیه کاهش می دهند. به عنوان مثال، رژیم های غذایی بسیار کم کربوهیدرات مانند رژیم کتو، این عنصر مغذی را به کمتر از ۱۰٪ کل کالری محدود می کند، در حالی که برای نوع دیگر ۳۰٪ یا کمتر است.

نحوه عملکرد: رژیم های کم کربوهیدرات مصرف کربوهیدرات شما را به نفع پروتئین و چربی محدود می کنند.

آنها به طور معمول پروتئین بالاتری نسبت به رژیم های کم چربی دارند، که خیلی مهمه! زیرا پروتئین می تواند باعث مهار اشتها، افزایش متابولیسم و ​​حفظ توده عضلانی بشه.

کاهش وزن: بسیاری از مطالعات نشان می دهد که رژیم های کم کربوهیدرات می توانند به کاهش وزن کمک کنند و ممکن است از رژیم های کم چرب معمولی کم اثرتر باشند.

 

رژیم غذایی سرخپوشان

رژیم paleo طرفدار خوردن همان غذاهایی است که گفته می شود اجداد شکارچی شما را می خورند.

این مبتنی بر این نظریه است که بیماریهای مدرن با رژیم غربی ارتباط دارند، زیرا طرفداران معتقدند که بدن انسان برای پردازش حبوبات، غلات و لبنیات تکامل نیافته است.

نحوه عملکرد: رژیم غذایی سرخپوشان طرفدار خوردن غذاهای کامل، میوه ها، سبزیجات، گوشت های بدون چربی، آجیل و دانه ها است. این مصرف غذاهای فرآوری شده، غلات، شکر و لبنیات را محدود می کند، اگرچه برخی از نسخه های محدود کننده برخی محصولات لبنی مانند پنیر را مجاز می داند.

کاهش وزن: مطالعات متعدد نشان داده است که رژیم paleo می تواند به کاهش وزن کمک کند و چربی های مضر شکم را کاهش دهد.

 

رژیم های غذایی کم چرب

مانند رژیم های کم کربوهیدرات، رژیم های کم چربی نیز از دهه های گذشته محبوب بوده اند. به طور کلی، یک رژیم غذایی کم چربی شامل محدود کردن مصرف چربی به ۳۰٪ کالری روزانه است.

برخی از رژیم های غذایی بسیار کم و چربی با هدف محدود کردن مصرف چربی به کمتر از ۱۰٪ کالری است.

نحوه عملکرد: رژیم های کم چربی مصرف چربی را محدود می کنند زیرا چربی در مقایسه با دو ماده مغذی دیگر – پروتئین و کربوهیدرات – تقریباً دو برابر تعداد کالری در هر گرم تأمین می کند.

 

رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای براساس مواد غذایی است که مردم کشورهایی مانند ایتالیا و یونان از آنها استفاده می کردند.

نحوه عملکرد: رژیم غذایی مدیترانه ای طرفدار خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، آجیل، دانه، حبوبات، غده، غلات سبوس دار، ماهی، غذاهای دریایی و روغن زیتون طبیعی است.

غذاهایی مانند مرغ؛ تخم مرغ و لبنیات باید به میزان متوسط ​​مصرف شوند. در همین حال، قرمز گوشت قرمز محدود است.

 

نظارت بر میزان تغذیه

بهترین رژیم دنیاست همان کم خوری، یا نظارت بر دریافت و ورود کالری به بدن هست. برای رسیدن به وزن دلخواه خود ، باید در حد مجاز روزانه خود بمانید. از خوردن های بی حساب و کتاب و بدون برنامه ریزی خودداری کنید. اگه در روز تحرک و فعالیت خاصی نداشتین، از دریافت کالری اضافه اجتناب کنید!

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما