موقع خواب چند کالری می سوزانیم؟


موقع خواب چند کالری می سوزانیم؟

به عنوان یک عدد تقریبی، در هر ساعت خواب پنجاه کالری می سوزانیم. البته این میزان بستگی زیادی به متابولیسم پایه هر فرد دارد.

میزان متابولیسم پایه به انرژی مورد نیاز برای عملکردهای ضروری مانند تنفس، گردش خون، تنظیم دمای بدن و رشد و ترمیم سلولی بستگی دارد.

به طور متوسط متابولیسم پایه تقریبی هر فرد، هشتاد درصد از کل کالری سوزانده شده در روز را شامل میشود.

خود مغز چهاردرصد گلوکز برای سوزاندن انرژی در طی روز را نیاز دارد. و این مقدار معادل بیست درصد کالری مصرفی ما در حالت استراحت را شامل میشود.

همچنین ترمیم و بازسازی بافتهای درونی بدن ما، در زمان خواب، کالری سوزی قابل توجهی را شامل خواهد شد.

بدن به منظور انجام موثرتر این کار، دمای بدن ما کاهش میابد، تنفس ما کند میشود و متابولیسم بدن ما کاهش می یابد. به طور متوسط اکثر افراد در مقایسه با میزان متابولیسم پایه در طول روز حدود پانزده درصد کالری کمتری در هنگام خواب می سوزانند.

 

چه عواملی بر میزان متابولیسم پایه تاثیر گذارند؟

میزان متابولیسم پایه بسته به عوامل متعددی در افراد، تفاوت دارد.

قد و وزن: هرچه بدن فرد بزرگتر باشد، کالری بیشتری برای عملکرد آن نیاز است.

تناسب اندام: ماهیچه کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزاند، بنابراین افرادی که تناسب اندام دارند و به طور منظم فعال هستند، حتی در زمان استراحت کالری بیشتری می سوزانند.

جنسیت: مردان به طور کلی BMR بالاتری نسبت به زنان دارند.

BMR چیست:

بدن بدون هیچ تلاش آگاهانه‌ای هم نیاز به سوزاندن انرژی دارد. وقتی که تلویزیون نگاه می‌کنید یا دارید با تلفن صحبت می‌کنید. حتی پلک زدن و انگشت خود را تکان می‌دهید، بدن شما مدام در حال سوزاندن انرژی است. به این میزان کالری که بدن برای حفظ اعمال پایه مصرف می‌کند را، BMR  یا Basal Metabolic Rate می‌گویند.

رژیم غذایی: رعایت رژیم غذایی سالم میتواند به مدیریت ترکیب چربی بدن کمک کند.

کیفیت خواب: کیفیت خواب نامناسب و خواب ناکافی بر متابولیسم بدن تاثیر مضر دارد.

هورمون ها و شرایط پزشکی: بارداری، شیردهی، یائسگی، کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید و سایر شرایط می تواند میزان متابولیسم پایه را افزایش یا کاهش دهد. اگر فکر می کنید یک بیماری زمینه ای می تواند بر متابولیسم شما تأثیر بگذارد، با پزشک خود مشورت کنید.

 

نحوه محاسبه کالری سوخته در هنگام خواب

محاسبه میزان دقیق متابولیسم پایه شما نیاز به استفاده از دماسنج دارد. گرماسنج با تجزیه و تحلیل اکسیژن و دی اکسید کربن که از بدن شما دفع و دفع می شود ، میزان انرژی مصرفی را اندازه گیری می کند.

معمولاً افرادی که می خواهند دقیق ترین میزان سوخت و ساز پایه خود را دریافت کنند، شب را در آزمایشگاه می گذرانند  ۲۴ ساعت از ورزش خودداری می کنند، ۱۲ ساعت روزه می گیرند و حداقل ۸ ساعت قبل از مطالعه می خوابند. این جزئیات مهم هستند زیرا هضم و ورزش فرآیندهای تشنه انرژی هستند که باعث افزایش متابولیسم می شوند. سپس اندازه گیری ها صبح در محیط تاریک و کنترل دما انجام می شود.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما