سایز کم میکنی، وزن نه؟!

اگه شما هم از اون دسته آدمهایی هستی که هنگام ورزش کردن و رژیم، سایز کم میکنید ولی وزن نه، حتما این متن و تا انتها مطالعه کنید!

 

چرا سایز کم میکنم، وزن نه!

وزنه زدن یک قسمت معمول از تلاش برای کاهش وزن است. وزن شما فقط یک عدد نیست، بلکه چیزی است که در واقع می تواند احساس شما را نسبت به خودتون تغییر دهد. اول صبحها چون وزن بدن کمتر نشون داده میشه، حس بهتری به شما دست خواهد داد! از طرفی همچنین ممکنه وزنتون کمتر نشون داده بشه! گول این اعداد و نخورید.

 

وزن شما واقعاً به چه معناست و هنگام ردیابی پیشرفت کاهش وزن، دونستن این موضوع چقدر مفید خواهد بود؟

 

حقیقت را درباره وزن بدانید

هنگامی که شما در مورد کاهش وزن صحبت می کنید، منظور شما معمولاً کاهش وزن است. ممکن است بخواهید از ناحیه ران، شکم و بازوها لاغر شوید. اما نکته عجیب در مورد لاغری این است که همیشه کاهش وزن به معنی لاغر شدن اصولی نیست!

لاغر می شوید بدون اینکه در واقع تغییری در وزن خود مشاهده کنید. این اتفاق زمانی می افتد که هنگام عضله سازی چربی بدن را از دست دهید. وزن شما ممکن است ثابت بماند، حتی وقتی یک سانت لاغر میشوید، نشانه این است که در مسیر درست حرکت می کنید. دانستن تفاوت بین کاهش وزن و کاهش چربی بدن می تواند نحوه مشاهده خود و پیشرفت خود را تغییر دهد.

یک مقیاس معمولی وزن شما را نشان می دهد، اما به شما نمی گوید که چه مقدار از این وزن عضله، چربی،آب، استخوان یا اندام است. وزن بدنساز به دلیل عضله اضافی ممکن است از جدول خارج شود، اما این به این معنی نیست که وزن آنها چاق است. اگر واقعاً می خواهید نتیجه بگیرید، دانستن ترکیب بدن اطلاعات مهمی است. متأسفانه، مقیاس معمول این را به شما نمی گوید.

دلیل دیگر اینکه وزن مقیاس چندان قابل اعتماد نیست، تغییر مداوم آن است. تغییرات وزن را در طول روز مشاهده خواهید کرد. بسته به میزان و دفعات خوردن و آشامیدن، تعداد دفعات دستشویی رفتن و یا نگه داشتن آب.

 

روی کاهش چربی و نه کاهش وزن تمرکز کنید

هنوز هم ممکن است این مقیاس بهترین ابزاری برای افرادی نباشد که فقط یک برنامه کاهش چربی را شروع می کنند. اگر به شما کمک نمیکند در مسیر خود باشید و به اهداف خود برسید، شاید وقت آن رسیده است که برای پیگیری پیشرفت خود رویکرد دیگری را در پیش بگیرید.

تمرکز روی کاهش چربی بسیار مهمتر از تمرکز روی وزن است. هنگامی که چربی بدن خود را از دست می دهید، تغییرات دائمی در بدن خود ایجاد می کنید و ترکیب بدن خود را تغییر می دهید تا چربی کمتری داشته باشید و عضله بیشتری داشته باشید. وقتی وزن کم می کنید، ممکن است آب یا حتی ماهیچه کم کنید. نمی توان فهمید که آیا نتایج واقعی را می بینید یا فقط محصول عادت های روزمره، تغییرات هورمونی و تغییر سطح آبرسانی است.

 

اگر همه چیز را اندازه می گیرد. تعداد موجود در مقیاس شامل عضلات، چربی، استخوانها، اندامها، غذا و آب است. به همین دلیل، وزن مقیاس شما می تواند یک عدد فریبنده باشد.

این تغییراتی را که در بدن شما اتفاق می افتد منعکس نمی کند. اگر در حال تمرینات کاردیو و قدرت هستید، ممکن است همزمان با از دست دادن چربی، بافت عضلانی بدون چربی بسازید. در این صورت، حتی در صورت لاغرتر و لاغرتر شدن، مقیاس ممکن است تغییر نکند.

این نشان دهنده سلامتی شما نیست. این مقیاس نمی تواند تفاوت بین چربی و عضله را تشخیص دهد. این بدان معناست که یک فرد می تواند وزن بدن کمی داشته باشد اما هنوز دارای چربی های بدن ناسالم است.

همیشه انگیزه مثبت نیست. اگر روی ترازو قدم بگذارید و از آنچه می بینید ناراضی هستید، چه احساسی در شما ایجاد می شود؟ شما ممکن است همه کارهایی را که انجام می دهید زیر سوال ببرید و تعجب کنید که چرا حتی اصلاً زحمت می کشید! تمرکز روی وزن ممکن است نتایج مثبتی را که کسب می کنید، مانند کاهش چربی، استقامت بیشتر و سطح انرژی بالاتر، تحت الشعاع قرار دهد.

 

 

موفقیت را به روشی جدید بسنجید

هنگامی که برای اولین بار یک برنامه کاهش وزن را شروع می کنید، ممکن است برای ادامه کار به تشویق بیشتری نیاز داشته باشید و اثبات کنید که کاری که می کنید موثر است. مقیاس ممکن است چنین چیزی به شما ندهد. استفاده از روش های دیگر برای اندازه گیری پیشرفت می تواند انگیزه شما را حفظ کند و به شما کمک کند تا متوجه شوید که در حال ایجاد تغییر هستید، مهم نیست مقیاس چه می گوید.

به یاد داشته باشید که بدن شما بر اساس جنسیت، سن، ژنتیک و سایر عوامل خارج از کنترل شما لاغر می شود. صرف کاهش وزن در لگن به معنای کاهش وزن در جایی نیست. ممکن است فقط از مکانی باشد که شما خیلی به آن اهمیت ندهید.

روشهای دیگری را برای اندازه گیری موفقیت فراتر از مقیاس در نظر بگیرید.

به سایز لباس هایتان توجه کنید. اگر آنها راحت تر متناسب بدنتون باشند، می دانید که در مسیر درستی قرار دارید. مثلا شلوارتون و در نظر بگیرید! آنها را هر ماه یک بار امتحان کنید و در مورد نحوه تناسب آنها یادداشت کنید. لباسهاتون دروغ نمیگن!

 

اندازه گیری های خود را انجام دهید تا ببینید آیا اینچ از دست می دهید. اندازه گیری بدن در نقاط مختلف به شما کمک می کند بفهمید آیا در واقع چربی از دست می دهید یا خیر. دانستن این مسئله ممکن است انگیزه شما را برای ادامه کار فراهم کند و به بدن شما اجازه دهد به تمرینات شما پاسخ دهد.

اهداف عملکردی تعیین کنید. به جای اینکه نگران کاهش وزن یا کاهش چربی باشید، تمرکز خود را روی تکمیل تعداد مشخصی از تمرینات در هر هفته یا رقابت در یک مسابقه بگذارید. ببینید چقدر فشار می توانید انجام دهید یا چند روز پشت سر هم می توانید ورزش کنید.

 

 

اگر مقیاس شما را دیوانه می کند، کمی استراحت در اندازه گیری وزن خود ممکن است فقط چشمهایتان را به احتمالات دیگر باز کند. وزن شما تنها معیار موفقیت شما نیست. مقیاس را کنار بگذارید و شاید فقط ببینید که واقعاً تا کجا پیش رفته اید.

کم کردن سایز از کم کردن وزن بهتر و مفیدتر خواهد بود.

 

رضا ناصری- کارشناس ورزشی

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما