رژیم میگیرم، اما وزن کم نکردم! چرا؟!

به عنوان کارشناس و مربی ورزشی و بنابر تجربه چندین ساله ام میگم، این سوال خیلی خیلی بین شاگردانم و یا افرادی که از من برنامه گرفته اند، رایج بوده است. اگر شما هم رعایت کامل رژیم تون و دارید اما همچنان وزن کم نمیکنید، شاید این اشتباهات و انجام می دهید!

این اشتباهات رایج ممکن است شما را از رسیدن به هدف کاهش وزن باز دارد.

 

بگذارید یک مثال ساده بزنم، فرض کنید دیشب، سالروز تولد خودتون یا عزیزتون، یا مراسم نامزدی یا عروسی، یا یک دورهمی فامیلی و. . . . شما هم تا تواستید از مهمانی لذت بردین و از خوراکی های رنگارنگ مجلس نوش جان کردید! حالا یک حس گناه و عذاب وجدان همراه با سنگینی وزن به سراغتان آمده، عوارض بعد از جشن شب گذشته را احساس کرده اید و تصمیم گرفته اید که از امروز تغییری ایجاد کنید. هدف؟ کاهش وزن. سریع به جلو و از همین امروز.   شما فست فود را حذف کرده اید، رژیم غذایی خود را اصلاح کرده اید و به یک برنامه ورزشی متعهد هستید. اما اعداد موجود در مقیاس به هیچ وجه تغییر نکرده است. یعنی چه؟من، رضا ناصری کارشناس و مربی ورزشی چند علت این امر را به شما می گویم. فرض کنید شما رژیم و تمرین را شروع کرده اید. در چند ماه اول، شاهد کاهش چند کیلو وزن بودین، اما در چهار ماه گذشته تقریباً هیچ تغییری ندیدید. ندیدن تغییرات با فکر اینکه غذاهای مورد علاقه تون و فدای تمرین و رژیم کردید و وقت خود را برای ورزش در باشگاه گذراندید، قطعاً دلسرد کننده بود. آنقدر که انگیزه کمتری پیدا کردید. و تقریباً می خواستم بیخیال لاغری بشوید! حق با شماست. اگر من بعد از مدتها تلاش نتیجه و ثمری نگیرم، این کار را چندین بار در هفته انجام می دادم؟من می دانم که در چرخه بی پایان کار سخت، عدم نتیجه و دلسردی و سرخوردگی شما تنها نیستید. برای به پایان رساندن آن، در مورد اشتباهاتی که مانع کاهش وزن می شوند بررسی نکات زیر لازم هستند.

 

 

اشتباهات رژیم لاغری!

۱- شما به اندازه کافی غذا نمی خورید!

با دانستن این که خوردن بیش از حد کالری احتمالاً منجر به افزایش وزن ناخواسته شما می شود ، شاید به نظر برسد که بهتر است این کار را کاهش دهید. این را بدانید که “رژیم های بسیار کم کالری ممکن است باعث کاهش سریع وزن اولیه شوند، اما وقتی گرسنگی، کسالت یا شرایط زندگی مانع شوند، پایبند بودن های اولیه به این نوع رژیم ها، سخت تر میشوند. ” در این روند، خطر به وجود آمدن “چرخه پرخوری” بسیار شایع میشود! در رعایت رژیم غذایی تون، خیلی کالری شماری نکنید! ممکنه نتیجه معکوس داشته باشد.

 

واکنش مغز به رژیم غذایی!

وقتی واقعاً کالری مصرفی خود را کاهش می دهید، بدن شما فکر می کند که مشکلی به وجود آمده که گرسنه شدین و بسیاری از عملکردهای لازم برای سوزاندن کالری را کند می کند- از جمله تیروئید، متابولیسم و ​​فشار خون.برای خانمها ممکنه این موضوع خودش را به شکل عادات ماهیانه نامنظم که می تواند بر هورمون ها تأثیر بگذارد و منجر به افزایش وزن شود، نمایان شود.

 

 

2-    لیست “نخورم”ها درست کردین

اگه شما هم از آن دسته هستید که تصمیم گرفتید لیست نخوردن برای خودتان درست کنید، کاملا اشتباه است! ما نخوردن نداریم، درست خوردن داریم.این امر باعث می شود که من در سایر غذاهای ناسالم به دنبال آرامش یا اون وعده غذایی حذف شده باشم!

به جای این کار پیشنهاد میکنم که به اندازه وعده های غذایی تون نگاه کنید، وعده غذایی تون و حذف نکنید یا اینکه اگه فعلا حذف شده، تا همیشه از آن دوری نکنید. من به شما می گویم که بعضی وقتها هم از خوردن غذای مورد علاقه خود لذت ببرید. اما در زمان مناسبش.

 

3-    حذف آیتم هایی از غذای روزانه”

هر رژیمی که به شما بگوید مثلا کربوهیدرات یا پروتئین یا چربی را حذف کنید، باید از آن دور شوید.” “بدن شما به مقدار مشخصی از مواد مغذی از جمله همه موارد فوق به علاوه ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر موجود در آن غذاها نیاز دارد.”من طعمه این ایده شده ام که باید کربوهیدرات ها را بیش از حد زیاد حذف کنید. در حالی که شما با محدود کردن آنها بسیار در رژیم موفقیت آمیز باشد، ولی در نهایت ممکن است پس از غش از کم آبی و سوء تغذیه – خدای ناکرده- راهی بیمارستان شوید. بدن شما به درصد مشخصی از درشت مغذی ها نیاز دارد. ایده خوبی است که با ۵۰ درصد کربوهیدرات، ۳۰ درصد پروتئین و ۲۰ درصد چربی شروع کنید و از آنجا تنظیم کنید. در مورد اینکه از کجا می توان این درشت مغذی ها را برای کاهش وزن ایده آل تهیه کرد، ما را در جهت غلات کامل، گوشت بدون چربی و غذاهای دریایی برای پروتئین و آووکادو و آجیل برای چربی ها. بیشتر از همه، شما می خواهید به دنبال غذاهایی باشید که فرآوری نشده اند – هرچه طبیعی تر، بهتر.

 

4-    رژیم شما خیلی یکنواخت شده

هنگامی که پیشرفتی در برنامه عادی خود مشاهده کردید، ممکن است روز به روز به همان غذای آماده پایبند باشید به امید ادامه نتایج یکسان.برای برخی، ساختار ممکن است موفق باشد، اما گاهی اوقات یکنواختی منجر به خود ارضایی می شود و باعث کاهش وزن شما به فلات می شود.”بعضی اوقات فلات ها زمانی اتفاق می افتد که شما غذاهای یکسان را به مقدار یکسان در هر روز بخورید.” وقتی برای اولین بار رژیم غذایی بسیار متفاوت از حد معمول خود را شروع می کنید، تقریباً بدن شما را شوکه می کند. بنابراین، با تنظیم رژیم غذایی جدید، بدن شما دیگر با کاهش وزن مشابه واکنش نشان نمی دهد.   در پایان روز، وزن شما به ۷۰ درصد رژیم غذایی و ۳۰ درصد ورزش می رسد.

 

 ۵-    زیاد ورزش میکنید، ولی پایبند رژیم نیستید!

می دانیم که رژیم غذایی سالم و بدون چربی چقدر می تواند مفید باشد. بسیاری از افرادی که اضافه وزن دارند زیرا ورزش زیادی می کنند و فکر می کنند که این امر می تواند جبران کننده خوردن زیاد و غیر ضروری باشد. به خاطر داشته باشیم که در پایان روز، وزن شما به ۷۰ درصد رژیم غذایی و ۳۰ درصد ورزش می رسد. بنابراین، اگر می خواهید موفقیت را در آینه در ورزشگاه و در مقیاس ببینید، وقت آن است که نگاهی دقیق تر به انتخابهایی که در آشپزخانه انجام می دهید بیندازید.

 ۶-    کم تحرک هستید و زیاد یکجا مینشینید!

من عاشق برنامه هایی هستم که میزان تحرک، کالری سوزی و تعداد قدم ها را نشانم میدهند. ممکن است از یادآوری بلند شدن و حرکت در طول روز کاری خسته شوید – چه کسی برای این کار وقت دارد؟ می دانم که ندارم، من که کارمندم، یا راننده ام، یا به خاطر شرایط کاری ام به مدت طولانی تحرک ندارم و نشسته ام. اما وقتی فهمیدم که چقدر وقتم را روی میز می گذراندم ، وقت گذاشتن را شروع کردم. وقتی ساعت ها بدون هیچ حرکتی می نشینید، بدن شما تولید لیپاز را متوقف می کند، یک آنزیم مهار کننده چربی که می تواند کمک بزرگی در رسیدن به اهداف کاهش وزن شما باشد. وقتی شما یک بار در ساعت بلند شوید و ورزش کنید، متابولیسم بدنتان تقریباً ۱۳ درصد افزایش می یابد.

۷-    خواب کافی ندارید!

کمبود خواب می تواند بر هورمون ها تأثیر بگذارد و در نهایت بر متابولیسم تأثیر می گذارد. افرادی که کمتر از چهار ساعت در شب می خوابند ۷۳ درصد بیشتر از افرادی که ۷ تا ۹ ساعت استراحت کنند، چاق هستند. علاوه بر این، وقتی بین وعده های غذایی طولانی مدت منتظر ماندید و به مرحله گرسنگی رسیدید، حالا کم خوابی و هم به این موضوع اضافه کنید، وقتی کم خوابی دارید، اراده و مهارت تصمیم گیری شما هم کم میشه، به این معنی که به احتمال زیاد غذاهایی را انتخاب کنید که مانع کاهش وزن شما شوند. به علاوه، وقتی بیشتر بیدار هستید، زمان بیشتری برای غذا خوردن دارید. مطمئناً تعطیل کردن آشپزخانه آخر شب و تلاش آگاهانه برای گذراندن آن زمان در آرامش و خواب راحت وجود دارد.

 ۸-    خیلی استرس دارید”

وقتی دائماً تحت استرس هستید، ممکن است احساس ناراحتی کنید که نمی توانید به یک وعده غذایی متعادل فکر کنید و در عوض هر چیزی را که مناسب است بخرید.” بیشتر این که بسیاری از ما استرس خور هستیم یا کسی که بدون نیاز به غذا خوردن صرفاً برای تسکین احساسات شدید خود غذا می خورد.

 

 

 رضا ناصری- کارشناس و مربی ورزشی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما