رابطه پوکی استخوان و چاقی!

رابطه چاقی و اضافه وزن و پوکی استخوان

چاقی با افزایش توده استخوانی مرتبط است. و رابطه ای بین چاقی و پوکی استخوان ایجاد شده است.

چاقی و پوکی استخوان دو بیماری پیچیده شایع هستند. هر دو دارای علل چند عاملی از جمله مولفه های ژنتیکی و محیطی میباشند. چاقی وضعیتی از چربی بیش از حد بدن است که باعث ایجاد یا تشدید چندین مشکل عمومی می شود. شاخص توده بدنی به طور گسترده ای به عنوان شاخص درجه چاقی استفاده می شود. پوکی استخوان یک بیماری اسکلتی است که با کاهش توده استخوان مشخص می شود.

 

رابطه وزن و توده استخوانی!

وزن یا BMI بالا با توده استخوانی بالا مرتبط است و کاهش وزن بدن ممکن است باعث از دست دادن استخوان شود. وقتی وزن زیاد می شود توده های استخوانی هم افزایش می یابند تا بتوانند وزن را تحمل کنند.

چاقی از طریق مکانیسم‌های مختلفی از جمله وزن بدن، حجم چربی، تشکیل یا جذب استخوان، مشکلاتی مانند ساییدگی غضروف و مفصل ها که باعث سستی در دستگاه اسکلتی بدن می شوند سلامت استخوان تأثیر می‌گذاردسلامت استخوان به عواملی مانند نوع چاقی، محل بافت چربی، جنسیت، سن، محل‌های استخوانی بستگی دارد. این عوامل ممکن است نقش اصلی در سلامت استخوان ها را داشته باشند.

 

چاقی باعث دیابت نوع دوم می شود و دیابت هم باعث فرسودگی استخوان ها و در نتیجه مشکلاتی مانند پوکی استخوان می شود، پس می توان از عوامل پوکی استخوان به دیابت نوع دوم که یکنوع بیماری خاموش است هم اشاره کرد.

 

سطح تراکم کل استخوان در افرادی که وزن کم می‌کنند در مقایسه با افرادی که وزن اضافه می‌کنند افزایش می یابد.

جالب است بدانید که ورزش، باعث افزایش توده استخوانی و کاهش توده چربی می شود. مصرف شیر و منابع دیگر خوراکی سالم برای پیشگیری از پوکی استخوان و چاقی مفید می باشند. شیر منبع خوبی از کلسیم با قدرت جذب بالاست. افزایش مصرف شیر باعث افزایش حداکثر توده استخوانی در بدن وکاهش سرعت از دست دادن تراکم استخوان می شود.

 

چکار کنیم تا دچار پوکی استخوان نشویم!

برای کاهش ابتلا به پوکی استخوان باید رژیم غذایی مناسب و ورزش  را در برنامه روزانه زندگی خود جای دهید. مضرات و دردهای ناشی از سایش استخوانی و مشکلات اضافه وزن  و نداشتن تحرک سالم، راهی به جز پیروی از تغذیه سالم همراه با ورزش، نمی گذارد.

توده چربی در بدن با توده استخوانی رابطه مستقیم دارد و هرچه توده چربی بیشتر باشد ابتلا به پوکی استخوان و مشکلات مفصلی و غضروفی که باعث سست شدن بدن می شوند بیشتر می شود.

نشان داده شده افراد چاق تراکم استخوان را نسبت به وزن بدن خود کاهش داده و خطر شکستگی را حتی در افرادی که تراکم استخوان طبیعی دارند، افزایش می‌یابد. علاوه بر این، دیابت نوع ۲ و مقاومت به انسولین نیز با افزایش خطر شکستگی همراه است.

چاقی باعث دیابت نوع دوم می شود و دیابت هم باعث فرسودگی استخوان ها و در نتیجه مشکلاتی مانند پوکی استخوان می شود، پس می توان از عوامل پوکی استخوان به دیابت نوع دوم که یکنوع بیماری خاموش است هم اشاره کرد.

 

ورزشکار و تندرست بمانید.

رضا ناصری-کارشناس و مربی تربیت بدنی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما