حرص نخور، چاق میشی!

اگه اهل حرص و جوش زیادی هستی، حتما این مقاله و تا انتها مطالعه کن!

 

بله! درسته. فشارهای روحی و عصبی، بالا بودن سطح استرس، حرص و جوش خوردن های متوالی و پشت سر هم یکی از علل بزرگ افزایش وزن هستند. اما چطور میشود که استرس باعث چاقی و اضافه وزن شود؟اینجاست که باید به سراغ غدد درون ریز برویم.  کورتیزول، به اصطلاح “هورمون استرس” در بدن ما زمانی که استرس داریم افزایش می یابد.

این هورمون به نوبه خود اشتهای ما را افزایش می دهد. این سوال که آیا مقادیر بیش از حد کورتیزول می تواند منجر به افزایش وزن شود، اساساً مشابه این سوال است که آیا استرس بیش از حد می تواند باعث افزایش وزن ناخواسته شما شود یا خیر. پاسخ در هر دو مورد، مثبت است.

کورتیزول – یک هورمون استرس طبیعی – مسئول تنظیم متابولیسم شماست، بنابراین پیروی از دستورالعمل های سلامت عمومی برای کاهش تولید آن، مهم است.

استراحت و خواب کافی، اصلاح برنامه رژیمی و تمرینی، اختصاص دادن زمانی برای آرامش و انجام تمرینات تمرکزی (مانند مراقبه، یوگا) و مهمتر از همه انجام منظم یک برنامه ورزشی، در کنترل ترشح کورتیزول نقش بسیار مهمی خواهند داشت.

 

کورتیزول چیست؟

کورتیزول هورمونی است که به طور طبیعی توسط بدن شما تولید می شود. کورتیزول که توسط غدد فوق کلیوی (واقع در کلیه ها) ایجاد می شود، زمانی که استرس دارید، کورتیزول شروع به  ترشح میکند. این کار باعث میشود که به طور موقت عملکردهای منظم بدن متوقف شوند. و این باعث کند شدن کارکرد متابولیسم شما میشود. در حالی که این هورمون برای بقا ضروری است، می تواند در مقادیر بیش از حد مضر باشد.

 

کورتیزول می تواند منجر به افزایش وزن شود. کورتیزول متابولیسم چربی و کربوهیدرات شما را تحریک می کند و موجی از انرژی در بدن شما ایجاد می کند. در حالی که این فرآیند برای شرایط بقا ضروری است، اشتهای شما را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این، افزایش سطح کورتیزول می تواند باعث بالا رفتن هوس خوردن غذاهای شیرین، چرب و شور شود. این بدان معناست که شما به جای اینکه از یک وعده سالم لذت ببرید، از سیب زمینی سرخ کرده و کیک خامه ای لذت ببرید.

 

همچنین کورتیزول بیش از حد نیز می تواند بدن شما را به تولید تستوسترون کمتری سوق دهد. این ممکن است باعث کاهش توده عضلانی و همچنین کاهش میزان کالری سوزی بدن شما شود. که در نتیجه افزایش میزان چربی بدن را در پی خواهد داشت.

 

چرا این کندی می تواند مضر باشداز آنجایی که متابولیسم شما مسئول تبدیل غذا به انرژی است، تغییر در نحوه عملکرد این سیستم می تواند مشکلات احتمالی ایجاد کند.  این مشکلات عبارتند از:

 

–    افزایش وزن

–    خستگی

–    افسردگی

–    مشکلات سلامتی،

مانند فشار خون بالا یا دیابت نوع دو.

کاهش اثربخشی سیستم ایمنی بدن وزنی که افراد در نتیجه افزایش کورتیزول به دست می آورند اغلب در اطراف شکم است.

 

چربی انباشته شده در اطراف کمر به ایجاد بیماری های قلبی عروقی نسبت داده می شود و به آن لقب

«چربی سمی» داده می شود.

 

چگونه از  به وجود آمدن مشکلات برای سلامتی جلوگیری کنیم. کنترل کاهش سطح استرس در بعضی مواقع سخت است، اما همچنان می توانید اثرات افزایش کورتیزول را مدیریت کنید. برای شروع، تمرین آرامش از طریق تمرکز حواس، مدیتیشن، یوگا یا تنفس عمیق می تواند به کاهش تولید این هورمون به سطح طبیعی کمک کند.

 

رژیم غذایی با اصلاح رژیم غذایی و بالا بردن کیفیت آن، از ذخیره بیش از حد کالری جلوگیری کنید. حتی اگر بدن شما میل به یک راه حل سریع دارد، سعی کنید در کنار وعده های سالم غذایی تان بیشتر از سبزیجات استفاده کنید. البته، تصمیم گیری برای درست غذا خوردن همیشه آسان نیست، اما ارزشش را دارد. با نظارت بر رژیم غذایی، کالری هایی که مصرف می کنید به انرژی تبدیل می شوند، نه اینکه به چربی تبدیل و توسط بدن ذخیره می شوند.

 

در نهایت، ورزش!

ورزش بهترین راه برای مدیریت هورمون های استرس شما است. چه برای دویدن بیرون بروید، چه روزانه با خانواده خود پیاده روی کنید یا به باشگاه بروید، ورزش به آب شدن چربی های اضافه بدن شما کمک میکند.

به طور کلی، ورزش، تغذیه درست و آرامش بهترین روش ها برای کاهش سطح هورمون های مضر هستند که در پاسخ به استرس افزایش یافته اند.

 

رضا ناصری- کارشناس و مربی تربیت بدنی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما