به این دلایل لاغر نمیشی!

به این دلایل، لاغر نمیشی!

این روزها بین عزیزانی که از من برنامه میگیرن این سوال خیلی شایع هست که؛ استاد چرا من لاغر نمیشم؟ یا چرا من وزن کم نمیکنم؟

اگه این موارد و ریشه ای بررسی کنیم، بهتر میتونیم به این نتیجه برسیم که چرا لاغر نمیشیم و وزن کم نمیکنی.

کاهش وزن روندی است.همیشه به همان سرعتی که دوست دارید اتفاق نمی افتد. در حالی که کاهش وزن سالم ممکن است زمان بر باشد، دلایلی وجود دارد که ممکن است کاهش وزن نداشته باشید که باید ارزیابی کنید.

به عنوان مثال، شاید شما به یک تمرین منظم متعهد باشید، اما به اندازه کافی کالری نمی سوزانید. شاید شما به اندازه کافی ورزش می کنید و خوب غذا می خورید، اما یک بیماری پزشکی دارید که توانایی شما در ریختن چربیها را مختل می کند.

موارد زیادی وجود دارد که می تواند بر کاهش وزن تأثیر بگذارد، بعضی از آنها ممکن است بیش از موارد دیگر مشخص باشند.ارزش دارد که همه آنها را هنگام کار برای ایجاد تغییراتی که به نتیجه می رسد، در نظر بگیرید.

 

 

بیخواب شدن

کمبود خواب می تواند به افزایش وزن کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۶ نشان داد زنانی که پنج ساعت در شب می خوابند بیشتر از زنانی که هفت ساعت می خوابند، چاق می شوند. محققان حدس می زنند:

از دست دادن خواب حتی ممکن است احساس گرسنگی در شما ایجاد کند.

تجربه کمبود خواب ممکن است بر ترشح کورتیزول – یکی از هورمون های تنظیم کننده اشتها – تأثیر بگذارد.

خستگی ممکن است باعث شود شما از ورزش صرف نظر کنید یا به سادگی حرکت کنید و کالری کمتری بسوزانید.

داشتن خواب کافی در صورتی که می خواهید لاغر شوید بسیار مهم است، نه فقط به دلیل اینکه از نظر جسمی بر شما تأثیر می گذارد، بلکه از نظر ذهنی نیز مهم است.

کمبود خواب می تواند احساس دمدمی مزاجی، گیجی، تحریک پذیری در شما ایجاد کند و حتی می تواند به افسردگی کمک کند، که می تواند بر سطح فعالیت و انتخاب مواد غذایی تأثیر بگذارد.

هر روز در یک ساعت مشخص بلند شدن و خوابیدن، اجتناب از محرک هایی مانند کافئین چندین ساعت قبل از خواب و سایر تغییرات می تواند کمک زیادی به بهبود استراحت شما کند.

 

استرس

استرس و افزایش وزن، یا عدم کاهش وزن، دست به دست هم می دهند. استرس مداوم می تواند به سلامتی شما ضرر برساند:

 

بالا بردن کورتیزول: مانند کم خوابی، استرس بیش از حد باعث افزایش کورتیزول می شود. این نه تنها اشتها را افزایش می دهد، بلکه می تواند باعث ذخیره چربی اضافی شکم نیز شود.

گذر از تمرینات: احساس ضعف، خستگی یا استرس می تواند یک تمرین را بسیار دلهره آور نشان دهد.

گذراندن لحظات کوتاه در طول روز برای آگاهی از خود و بررسی سطح تنش، شروع خوبی برای مقابله با استرس مزمن است. مراقبه آگاهانه راهی خوب برای ایجاد آرامش بیشتر در زندگی است.

به خاطر داشته باشید که استرس مزمن ممکن است به راحتی و به تنهایی حل نشود. صحبت با یک مشاور یا پزشک می تواند به شما در شناسایی عوامل استرس زا و بهترین روشهای کنترل آنها کمک کند.

 

زیاد خوردن

یکی از مهمترین فاکتورهای کاهش وزن این است که شما چه مقدار کالری می خورید در مقابل کالری که می سوزانید – یا مفهوم کالری موجود در مقابل کالری است.

ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما اگر هر روز کالری خود را ردیابی نکنید، ممکن است بیش از آنچه فکر می کنید غذا بخورید. در حقیقت، تحقیقات نشان داده است که بسیاری از ما مقدار غذا خوردن را دست کم می گیریم، به ویژه هنگامی که برای غذا خوردن بیرون می رویم.

 

نیازهای خود را تعیین کنید

میزان کالری دریافتی و یادداشت کنید.

عادت به نوشتن کالریهای غذاهایی که در طول روز مصرف میکنید، باعث می شود که واقعاً به آنچه می خورید فکر کنید و از خوردنهای اضافه پرهیز نمایید. مصرف غذای خود را هر روز حداقل برای یک هفته یادداشت نمایید، خودتون و وزن کنید و سایز قسمتهای مختلف بدنتون و ثبت کنید.

 

رژیم غذایی خود را تجزیه و تحلیل کنید

با ارزیابی غذاهایی که مصرف میکنید و میزان دریاف کالری. آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا عادات غذایی خود را در یک نگاه عینی مشاهده کنید، بنابراین می توانید به دنبال راه هایی برای کاهش کالری باشید. حتی ممکن است کار با یک متخصص تغذیه را در نظر بگیرید که می تواند براساس داده های شما توصیه های خاص تری ارائه دهد.

 

 

متابولیسم آهسته را تجربه می کنید

به دلایل متابولیسم می تواند کند شود، یکی از آنها افزایش سن است، به ویژه اگر توده عضلانی خود را حفظ نکنید. برخی تخمین ها نشان می دهد که توده عضلانی هر دهه از سنین ۲۵ تا ۵۰ سال حدود ۴ درصد کاهش می یابد، این مسئله از آنجا که عضله لاغر کالری بیشتری از چربی می سوزاند بسیار مهم است.

اگر هنوز همان مقدار کالری که متابولیسم شما کاهش می یابد را می خورید، ممکن است وزن شما به مرور زمان کاهش پیدا کند. همین حالا ورزش را شروع کنید تا متابولیسم بدن شما کنترل بشه.

 

خیلی کم ورزش می کنید

مطمئناً ورزش یک عنصر اساسی در کاهش وزن است، اما سخت است که بفهمید آیا تمرینات درستی انجام می دهید یا به اندازه کافی کالری می سوزانید. با دیدن برنامه کلی خود شروع میکنید به درک این موضوع که چه مقدار ورزش می کنید و چه مقدار واقعا کالری نیاز دارید.

برای کاهش وزن، متخصصان معمولاً ۶۰ تا ۹۰ دقیقه ورزش در روز را توصیه می کنند. اگر تمرینات با شدت بالا انجام می دهید، این تعداد تا ۳۰ دقیقه کاهش می یابد.

 

اگر به آن نزدیک نیستید، این به شما مکانی برای شروع می دهد. این بدان معنا نیست که شما باید تقریباً دو ساعت در روز تمرین کنید. در واقع، اگر به آن سطح از تمرین عادت نداشته باشید، جالب نیست، زیرا ممکن است منجر به آسیب دیدگی، فرسودگی شغلی یا تمرین بیش از حد شود.

یا باید زمان و شدت تمرین خود را افزایش دهید تا با اهداف کاهش وزن مطابقت داشته باشد. یا باید اهداف کاهش وزن خود را تغییر دهید تا با آنچه در واقع انجام می دهید مطابقت داشته باشد.

 

فراموش نکنید، این فقط مربوط به ورزش ساختاری نیست. یک ساعت تمرین، هشت یا نه ساعت نشستن بعدی را لغو نمی کند (کاری که بسیاری از ما انجام می دهیم).

 

علاوه بر ورزش، سعی کنید تا جایی که می توانید تحرک داشته باشید: از کامپیوتر دوری کنید، هر زمان که ممکن است پیاده روی کنید، حرکات کششی انجام دهید، از یک گام شمار استفاده کنید، زمان تلویزیون خود را محدود کنید و …

اگر بیش از ۸ ساعت مینشینید، این می تواند یکی دیگر از دلایل مشکل در کاهش وزن باشد.

 

آخر هفته ها و استراحت کنید

حالا که کل هفته و به تمرین و رژیم گذروندین، خوبه که آخر هفته ها و به خودتون کمی استراحت بدین. گفتم “کمی”.

 

آهسته و پیوسته قدم بردارید تا به نتایج عالی و درخشان برسید.

 

رضا ناصری- کارشناس ورزشی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما