با درد زانو، چطور وزن کم کنم؟!

 

“آیا میتوانیم با وجود درد زانو ورزش کنیم؟”

 

زانو درد در کنار اضافه وزن باعث سخت شدن ورزش می شود. اضافه وزن فشار بیشتری به مفصل وارد می کند که درد را بدتر می کند. مطمئن شوید که می دانید کدام ورزش ها برای زانوهای دردناک بی خطر هستند.

ورزش یکی از بهترین درمان ها برای زانو درد آرتروز است و همچنین به سایر انواع زانو درد کمک می کند.

ورزش:

  • تورم و سفتی را کاهش می دهد
  • دامنه حرکتی مفصل را بهبود می بخشد
  • عضلات اطراف زانو را تقویت می کند

ورزش همچنین می تواند به کاهش وزن کمک کند. وزن اضافی باعث آسیب به مفاصل می شود. کاهش وزن روی زانو می تواند درد را کاهش دهد و به بهبودی زانو کمک کند. تقویت عضلات اطراف زانو نیز فشار را از روی زانو کم می کند.

ورزش از پیشرفت آرتروز زانو هم پیشگیری می کند.

 

بهترین ورزش ها برای زانو درد

عضلات چهار سر ران اصلی ترین عضلاتی هستند که از زانو حمایت می کنند. چهارسر ضعیف می تواند منجر به بی ثباتی زانو شود که باعث افزایش ساییدگی و پارگی می شود. بنابراین چهارگوش های قوی نقش مهمی در عملکرد زانو و توانبخشی درد دارند.

تمرینات کم ضربه که به کشش و تقویت زانو و عضلات پشتیبان (به ویژه عضلات چهارسر ران) کمک می کنند، عموماً برای افرادی که درد زانو دارند، بهترین هستند.

 

تمرین هایی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

پیاده روی: این کار مفاصل را روان می کند، کالری می سوزاند و به کاهش وزن کمک می کند. پیاده روی همچنین جریان خون را در عضلات سفت افزایش می دهد و به تقویت عضلات اطراف زانو کمک می کند. پیاده روی طولانی تر و آهسته تر برای زانو درد مفیدتر است.

 

ورزش‌های آبی: شنا و راه رفتن در آب می‌تواند به تقویت عضلات زانو کمک کنند. شناور بودن آب به شما این امکان را می دهد که بدون وارد کردن فشار به مفاصل خود ورزش کنید. شنای منظم باعث کاهش درد و سفتی مفاصل مرتبط با زانو و بهبود قدرت عضلانی و ظرفیت عملکردی در افراد میانسال و مسن‌تر می‌شود.

تمرینات قدرتی: این برای بهبود عملکرد زانوی شما حیاتی است. دستگاه های وزنه برداری مانند اکستنشن زانو نشسته  به تقویت ماهیچه ها کمک می کنند. همچنین می توانید از وزن بدن به جای دستگاه های وزنه برداری استفاده کنید. تمرینات  پای صاف و کششی، برای زانو هستند.

حرکات کششی: عضلات سفت زانو و ساق پا به درد می‌افزایند، بنابراین ضروری است که بعد از ورزش از کشش خودداری کنید. کشش هایی که به زانو و عضلات اطراف آن کمک می کند شامل کشش عضلات چهار سر زانو و کشش همسترینگ به صورت ایستاده است.

یوگا و پیلاتس در افزایش قدرت کلی زانو بدون افزایش بیش از حد مفاصل مفید هستند.

در نهایت، باید به آرامی ورزش را شروع کنید و با انجام حرکات اصلاحی، روند تقویت عضلات پا و کاهش وزن را همزمان با هم پیش ببرید.

درد را نادیده نگیرید درد نشانه ای است که باید تمرینی را که انجام می دهید متوقف کنید. و زیاده روی نکنید. ورزش، حتما باید زیر نظر مربی مجرب و با تمرینات موجه انجام شوند.

همانطور که ورزش برای سلامتی و بهبود اوضاع بدن مفید است، ورزشی که نادرست باشد و بدون توجه به نقاط درد بدن انجام شود، میتواند روند سلامت بدن و در نتیجه اضافه وزن بدن را به تاخیر بی اندازد.

 

ورزشکار و تندرست بمانید.

رضاناصری- کارشناس و مربی ورزشی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما