با خشکی مزاج چه کنیم؟


خشکی مزاج یا همان یبوست. علت خاصی نداره و علتهای خیلی زیادی هم میتونه داشته باشه! چون اتفاق افتادنش علتهای مختلفی از جمله تغییرات هورمونی- تغییرات غذایی- بعضی جراحی ها- تغییر سبک زندگی و . . . هستند از این جهت بهش مادر مریضی ها هم گفته میشه.

چیزی که این روزها بین افرادی که رژیم میگیرند شایع شده همین خشکی مزاج هست. حالا چکار کنیم که یبوست نگیریم یا یبوست و حذفش کنیم؟

وقتی دفع فضولات از طریق روده بزرگ کند میشه یبوست به وجود میاد. یک آدم در صورت داشتن سلامت جسمی و تحرک مناسب به طور متوسط روزی سه بار باید دفع مواد سمی و از بدنش داشته باشه. وقتی دفع سخت باشه/ یک بار یا کمتر از یکبار در روز انجام بشه/ محتویاتش خشک باشه و با فشار و درد همراه باشه/ تخلیه کامل صورت نگیره تبدیل میشه به یبوست!

 

عوارض دفع نشدن به موقع فضولات از بدن:

سردرد

سرگیجه

تهوع

بی حوصلگی

بد خوابی و خواب پریشان دیدن

نفخ و تورم روده

دل درد

به دلیل دفع سنگین و سخت به وجود آمدن بواسیر هم بسار شایع است.

 

یبوست میتونه ناشی از این موارد باشه:

بارداری/ تنبلی عضلات روده بزرگ/ سندرم روده تحریک پذیر/ فقر فیبر که ناشی از عدم مصرف سبزیجات صیفجات و میوه هاست. مصرف برخی داروها/ چاقی/ عدم تحرک کافی و نداشتن برنامه ورزشی/ مصرف الکل و موادمخدر/ و . . .

از همه این موارد که بگذریم مهمترین و خطرناک ترین به وجود آمدن یبوست چاقی و نداشتن تحرک کافی است. انباشه شدن چربی ها در دیواره های روده باعث نرسیدن خون کافی به عضلات روده بزرگ شده و در نتیجه انقباض و انبساط آن را با مشکل مواجه خواهذ نمود.

اما یک یبوست هم هست که همزمان با شروع رژیم به سراغ فرد خواهد آمد. با آن چه کنیم؟

مصرف میوه و سبزیجات و بالا ببرید. نوشیدن آب را تا حداقل ده لیوان در روز بالا ببرید. حتما از نان و غلات سبوس دار استفاده کنید. مصرف سبوس برنج همراه با شیر یا آبا در طول روز بسیار توصیه می گردد.

همزمان با رعایت موارد بالا مالش روزانه شکم توسط روغن های طبیعی گیاهی مانند زیتون و سیاه دانه بسیار  توصیه می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما