التهاب بورسیت زانو چیست؟

التهاب بورسیت زانو چیست و چگونه به وجود می آید؟

 

برای پاسخ به این سوال اول باید با بورسیت آشنا باشیم.

*بورسیت ها چه هستند؟

بورسیت های زانو، کیسه های حاوی مایع هستند که مثل ایربگ ماشین از استحکاک مفاصل زانو جلوگیری میکنند.

بورسیت زانو التهاب یا سوزش یک یا چند بورس در زانو است. بورسیت زانو التهاب یک کیسه کوچک پر از مایع (بورس) است که در نزدیکی مفصل زانو قرار دارد. بورسا نقاط اصطکاک و فشار بالشتک بین استخوان ها و تاندون ها، ماهیچه ها و پوست نزدیک مفاصل را کاهش می دهد.

بورسا نقاط اصطکاک و فشار بالشتک بین استخوان ها و تاندون ها، ماهیچه ها و پوست نزدیک مفاصل را کاهش می دهد. هر یک از بورس های زانو ممکن است ملتهب شود، اما بورسیت زانو بیشتر در قسمت بالای زانو یا در قسمت داخلی زانو در زیر مفصل ایجاد می شود. بورسیت زانو باعث درد می شود و می تواند تحرک شما را محدود کند. درمان بورسیت زانو اغلب شامل ترکیبی از اقدامات مراقبت از خود و درمان های تجویز شده توسط فیزیوتراپ و مربی ورزشی برای کاهش درد و التهاب است.

 

 

علائمعلائم و نشانه های بورسیت زانو بسته به نوع بورس و علت ایجاد التهاب متفاوت است. به طور کلی، زمانی که زانو تحت فشار قرار می گیرد ممکن است گرم، حساس و متورم شود. همچنین ممکن است هنگام حرکت یا حتی در حالت استراحت احساس درد کنید. ضربه شدید به زانو می تواند علائم را به سرعت نشان دهد. اما بیشتر موارد بورسیت زانو ناشی از اصطکاک و تحریک بورس است که در مشاغلی رخ می دهد که نیاز به زانو زدن زیاد در سطوح سخت، خم بودن زانوها برای مدت طولانی (مثل پشت میز نشستن همراه با خم بودن طولانی مدت زانوان) دارند بنابراین علائم معمولاً به تدریج شروع می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند.بورسی که در بالای زانو قرار دارد گاهی ممکن است عفونی شود.  عللبورسیت زانو می تواند به دلایل زیر ایجاد شود: فشار مکرر و مداوم، مانند زانو زدن، به ویژه در سطوح سخت استفاده بیش از حد یا فعالیت شدید، ضربه مستقیم به زانو عفونت باکتریایی بورسعوارض ناشی از آرتروز، آرتریت روماتوئید یا نقرس در زانو

 

بورسیت زانو (التهاب و متورم شدن زانو به طوری که با چشم قابل دیدن باشد) یک شکایت شایع است، اما خطر ابتلا به این اختلال دردناک می تواند از موارد زیر افزایش یابد:

*زانو زدن طولانی مدت. افرادی که به مدت طولانی روی زانو کار می کنند.

لوله کش و باغبان – در معرض خطر بورسیت زانو هستند.

شرکت در ورزشهای خاص ورزش هایی که منجر به ضربات مستقیم یا زمین خوردن مکرر بر روی زانو می شود، مانند کشتی، فوتبال و والیبال  می تواند خطر ابتلا به بورسیت زانو را افزایش دهد. دوندگان می توانند درد و التهاب را در بورس، که در قسمت داخلی زانو در زیر مفصل قرار دارد، احساس کنند.

اما شایع ترین علت ایجاد بورسیت زانو چاقی و عدم تحرک می باشد. که باعث به وجود آمدن آرتروز بورسیت شده، که قسمت داخلی زانو را در زیر مفصل تحت تاثیر قرار می دهد، اغلب در افراد چاق مبتلا به آرتروز رخ می دهد.

 

زانوهای ما دارای ۱۱ بورس هستند و زمانی که یکی از این بورس ها ملتهب بشوند باعث می شود که بورسیت زانو روی کشکک زانو و قسمت داخلی زانو در زیر مفصل اتفاق بیافتد. که این باعث احساس درد شدید در قسمت زانو و محدودیت توانایی حرکتی فرد خواهد شد.

 

جلوگیری برای جلوگیری از بورسیت زانو یا جلوگیری از عود آن: اگر روی زانوها کار می کنید یا در ورزش هایی شرکت می کنید که زانوها را در معرض خطر قرار می دهد، از بالشتک برای محافظت و محافظت از زانوها استفاده کنید.استراحت کنید. اگر برای مدتی زانو زده اید، به طور منظم استراحت کنید تا پاها کشیده شوند و زانوها استراحت کنند.از چمباتمه زدن زیاد خودداری کنید. خم شدن بیش از حد یا مکرر زانوها باعث افزایش نیرو بر مفاصل زانو می شود.

در پایان لازم به ذکر می دانم:

رسیدن و حفظ وزن سالم. این می تواند فشار مفصل زانو را کاهش دهد.

 

رضا ناصری- کارشناس ورزشی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما