استرس میگیری غذا میخوری؟! این مقاله و بخون!

چرا وقتی استرس داریم، اشتیاقمون به غذاخوردن زیاد میشه؟

استرس می تواند به طور قابل توجهی بر توانایی شما در حفظ وزن سالم تأثیر بگذارد. همچنین می تواند از لاغر شدن شما جلوگیری کند. خواه این نتیجه مقادیر بالای هورمون استرس کورتیزول، رفتارهای ناسالم ناشی از استرس یا ترکیبی از این دو باشد، ارتباط بین استرس و افزایش وزن آشکار است.

 

ارتباط بین استرس و کورتیزول

مدت هاست که محققان می دانند افزایش هورمون استرس کورتیزول می تواند منجر به افزایش وزن شود. هر وقت استرس دارید، غدد فوق کلیوی آدرنالین و کورتیزول آزاد می کنند و در نتیجه، گلوکز (منبع اصلی انرژی شما) در جریان خون شما آزاد می شود. همه این کارها برای تأمین انرژی لازم برای فرار از یک موقعیت خطرناک (که به آن پاسخ جنگ یا پرواز نیز می گویند) انجام می شود.

هنگامی که تهدید فروکش کرد، آدرنالین شما از بین می رود و جهش قند خون کاهش می یابد. این زمانی است که کورتیزول شروع به لگد زدن میکنه تا سریعاً انرژی شما را جبران کند.

 

نیاز به کورتیزول و قند

ولع مصرف قند را نشانه بگیرید. از آنجا که قند بدن انرژی سریعی را که فکر می کند به بدن شما می رساند، تأمین می کند، در هنگام استرس اغلب اولین چیزی است که به آن تمایل پیدا میکنید، مصرف شیرینیجات است!

نکته منفی در مصرف زیاد قند این است که بدن شما تمایل به ذخیره قند دارد، به خصوص پس از موقعیت های استرس زا. این انرژی عمدتا به صورت چربی شکمی ذخیره می شود، که آب کردن آن بسیار دشوار است. و بنابراین چرخه معیوب شروع می شود:

استرس داشته باشید، کورتیزول آزاد کنید، وزن اضافه کنید، قند بیشتری بخورید، قند بیشتری بخورید، وزن بیشتری اضافه کنید!

 

کورتیزول و متابولیسم

حتی اگر غذاهای سرشار از چربی و قند نمی خورید، کورتیزول نیز سرعت سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد و کاهش وزن را دشوار می کند.

 

 

عادات ناسالم ناشی از استرس

علاوه بر تغییرات هورمونی مربوط به استرس، استرس همچنین می تواند شما را به انجام رفتارهای ناسالم زیر سوق دهد، همه اینها می تواند باعث افزایش وزن شود:

خوردن احساسی؛

افزایش سطح کورتیزول نه تنها می تواند شما را به غذای ناسالم میل کند، بلکه انرژی عصبی زیاد باعث می شود بیش از حد معمول غذا بخورید.

 

فست فود؛

وقتی استرس داریم و برنامه ریزی نداریم، تمایل داریم اولین چیزی را که می بینیم و / یا آنچه به راحتی در دسترس و قابل دسترسی است، بخوریم که همیشه سالم ترین گزینه ها نیست. همچنین ممکن است به جای صرف وقت و انرژی ذهنی برای پختن یک وعده غذایی سالم، رو به سفارش فست فودها بیاوریم.

 

کمتر ورزش میکنید؛

ممکنه ورزش یکی از آخرین مواردی باشد که در لیست کارهای شما وجود دارد. اگر چنین است، شما تنها نیستید. رفت و آمد طولانی و ساعاتی که پشت میز نشسته اید می تواند فرصت کمی برای فعالیت بدنی باقی بگذارد.

 

حذف وعده های غذایی؛

هنگامی که ده ها چیز را به طور هم زمان دستکاری می کنید، خوردن یک وعده غذایی سالم می تواند در لیست اولویت ها قرار گیرد. ممکن است صبحانه را کنار بگذارید چون دیر به دیر رسیده اید یا ناهار نمی خورید که اصلا خوب نیست!

 

خوابتون کمه؛

بسیاری از افراد هنگام استرس، با خوابشون مشکل پیدا می کنند.  کمبود خواب هم باعث کند شدن متابولیسم میشود. احساس خستگی مفرط همچنین می تواند اراده را کاهش داده و به عادات غذایی ناسالم کمک کند.

 

چگونه می توان چرخه استرس و افزایش وزن را شکست؟

وقتی استرس دارید، حفظ یک برنامه منظم تغذیه، ورزش، سرگرمی های مناسب می تواند به ایجاد یک رفتار عادی و مقابله با تغییرات وزن مرتبط با استرس کمک کند. در اینجا چند استراتژی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند چرخه استرس و افزایش وزن را بشکنید:

 

ورزش را در اولویت قرار دهید

ورزش یکی از المان های مهم کاهش استرس و مدیریت وزن است. این می تواند به شما کمک کند تا هر دو مسئله را به طور همزمان برطرف کنید، بنابراین برای دفع افزایش وزن مرتبط با استرس ضروری است. چه در طول استراحت ناهار خود به پیاده روی بروید و چه بعد از کار به ورزشگاه بروید، ورزش منظم را در برنامه خود بگنجانید.

غذاهای سبک تری بخورید. برای بهتر شدن شما نیازی به کربوهیدرات یا چربی ندارید. از انباشتن معده از غذاهای چرب و پر کربوهیدرات پرهیز نمایید.

غذا خوردن آگاهانه را تمرین کنید. تمرکز بر آنچه می خورید- بدون حواس پرتی- ممکن است به کاهش استرس، کاهش وزن کمک کرده و از افزایش وزن جلوگیری کند. یک مطالعه نشان داد که زنان دارای اضافه وزن که مبتنی بر ذهن آگاهی و آموزش تغذیه دارند بهتر می توانند از خوردن احساسات خودداری کنند و دارای استرس کمتری هستند که منجر به کاهش چربی شکم در طول زمان می شود.

 

دفعه دیگر غذا میخورید، سعی کنید از آن بدون حواس پرتی های ناشی از تلفن یا تلویزیون لذت ببرید.

 

آب بیشتری بنوشید. اشتباه گرفتن تشنگی برای گرسنگی آسان است. اما اشتباه گرفتن این دو هوس باعث می شود کالری بیشتری از بدن بخورید و باعث افزایش وزن شود. شناسایی گرسنگی بعد از رفع کم آبی خفیف بسیار آسان تر است. اگر فقط چند ساعت از غذا خوردن گذشته و احساس گرسنگی کرده اید، ابتدا مقداری آب بنوشید.

 

استراتژی های کاهش استرس را در زندگی روزمره خود بگنجانید. چه از یوگا لذت ببرید و چه در خواندن کتاب خوب آرامش خود را پیدا کنید، سعی کنید مسکن های استرس ساده مانند نفس عمیق کشیدن، گوش دادن به موسیقی یا پیاده روی را در برنامه روزانه خود اضافه کنید. با انجام این کار می توانید سطح کورتیزول را کاهش داده و به شما در کنترل وزن کمک کند.

 

حرف آخر

اگر استرس و یا افزایش وزن مرتبط با استرس باعث پریشانی شما شده یا انجام مسئولیت های روزمره را غیرقابل کنترل می کند، شاید زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال بهداشت حرفه ای باشید. روان درمانی کنید، مشاوره بگیرید تا علت درست و اصلی استرس و اشتهای بعد از آن را درمان کنید.

 

رضا ناصری- کارشناس ورزشی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما