آپنه خواب چیست؟ رابطه چاقی و بدخوابی!

چرا افراد چاق بدخوابی را بیشتر از دیگر افراد تجربه میکنند؟

چرا افراد چاق با حملات ناگهانی از خواب بیدار میشوند؟

آپنه خواب چیست؟

 

اگر شما هم به اضافه وزن مبتلا هستید یا در اثر اختلالات هورمون های درون ریز دچار بدخوابی یا ناگهان بیدار شدن از خواب هستید این مقاله را حتما مطالعه کنید.

 

آپنه خواب یک اختلال نسبتا شایع است که در آن افراد هنگام خواب دچار اختلال در تنفس می شوند. در آپنه انسدادی خواب، که شایع ترین نوع آپنه خواب میباشد، تنفس دچار اختلال شده و این به دلیل باریک یا مسدود شدن راه هوایی رخ می دهد. مانند اینکه از طریق یک لوله یا نی نفس بکشیم!

اضافه وزن نه تنها می تواند باعث آپنه خواب شود، بلکه می تواند علائم را بدتر کرده و اثرات مضر آن را برای سلامتی تشدید کند.

خواب ناکافی همچنین ممکن است منجر به افزایش وزن شود و آن را به یک چرخه معیوب تبدیل کند. کاهش وزن باعث بهبود آپنه خواب می شود. اگر با آپنه خواب یا اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنید، مهم است که تعاملات پیچیده بین این دو وضعیت را درک کنید.

 

چگونه اضافه وزن باعث آپنه خواب می شود

چندین بیماری، احتمال ابتلا به آپنه خواب را افزایش می دهد، اما در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند، شایع تر است. اضافه وزن باعث ایجاد رسوب چربی در گردن فرد به نام “چربی حلق” می شود.

چربی حلق می تواند راه تنفس فرد را در هنگام خواب مسدود کند، زمانی که راه تنفس در حالت عادی نرم و منعطف میباشد. که فرد به راحتی و با کمترین میزان تولید صدا مواجه است.

 

اکثر افرادی که دچار چربی حلق میباشند به دلیل محدودیت به وجود آمده در راه تنفسی شان، دچار خروپف میشوند. و خروپف یکی از شایع ترین علائم آپنه خواب است. هوا به معنای واقعی کلمه از طریق یک راه هوایی محدود فشرده می شود و باعث ایجاد صدای بلند می شود.

 

علاوه بر این، افزایش چربی دور شکم می تواند دیواره قفسه سینه فرد فشار وارد کند و حجم ریه را کاهش دهد. این کاهش ظرفیت ریه، جریان هوا را کاهش می‌دهد، و باعث می‌شود راه تنفس فرد در هنگام خواب بسته شود.

خطر آپنه با افزایش شاخص توده بدنی که میزان چربی بدن فرد را بر اساس قد و وزن اندازه گیری می کند، همچنان افزایش می یابد. (شاخص BMI).

از دیگر علل شایع آپنه خواب عبارتند از: لوزه های بزرگ، ویژگی های آناتومیکی مانند گردن بزرگ یا گلو باریک، اختلالات غدد درون ریز (از جمله دیابت و بیماری تیروئید)، ریفلاکس اسید، بیماری های ریوی و مشکلات قلبی.

آپنه خواب همچنین می تواند انرژی لازم برای حفظ وزن بدن افراد را،  کاهش دهد. خواب‌آلودگی در طول روز یک علامت شایع آپنه خواب است که ناشی از خواب پراکنده و بدون دغدغه است.

شواهد نشان می‌دهد که خواب‌ آلودگی بیش از حد ممکن است باعث شود مبتلایان به آپنه خواب در ساعات بیداری فعالیت بدنی کمتری داشته باشند. این ممکن است به ویژه برای افراد چاق مشکل ساز باشد، که اغلب با تلاش بدنی دچار تنگی نفس و ناراحتی بیشتر در قفسه سینه می شوند.

 

آپنه خواب و اضافه وزن

مبتلایان به آپنه خواب با محرومیت از استراحت کافی و با کیفیت، استرس قابل توجهی را بر روی سیستم قلبی عروقی، متابولیک و ریوی خود تجربه می کنند. این ممکن است به ویژه برای افراد چاق نگران کننده باشد، زیرا چاقی همچنین می تواند خطر مشکلات قلبی، ریوی و متابولیک را افزایش دهد و به طور بالقوه نگرانی های سلامتی آنها را تشدید کند.

 

آپنه خواب و سلامت قلب

آپنه خواب به طریق مختلف بر کل سیستم قلبی عروقی فرد تأثیر می گذارد. هر بار که یک وقفه تنفسی رخ می دهد، اکسیژن بدن کاهش می یابد. هنگامی که این حالت رخ می دهد، فشار خون بالا می رود و ضربان قلب افزایش می یابد و باعث می شود فرد از خواب بیدار شود. و راه هوایی خود را دوباره باز کند. این چرخه در طول شب تکرار می شود. افزایش و کاهش چرخه ای سطح اکسیژن خون می تواند باعث التهاب شود که به نوبه خود ممکن است منجر به تصلب شرایین شود که با حملات قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا همراه است.

آپنه خواب همچنین سطح دی اکسید کربن و گلوکز خون را افزایش می دهد، بخشی از سیستم عصبی را که ضربان قلب و جریان خون را کنترل می کند، مختل میسازد، مقاومت به انسولین را افزایش داده و جریان اکسیژن و دی اکسید کربن را تغییر می دهد.

 

آپنه خواب، می تواند باعث فشار خون بالا و نارسایی قلبی شود و می تواند اکسیژن را کاهش دهد در حالی که سطح دی اکسید کربن  خون را افزایش می دهد. افرادی که به هر دوی این بیماری ها مبتلا هستند، در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی میباشند.

 

آیا کاهش وزن می تواند آپنه خواب را درمان کند؟

درمان آپنه خواب، مانند درمان بسیاری از بیماری ها، با اصلاح سبک زندگی و رفتار شروع می شود. برای اکثر مبتلایان به آپنه، این شامل تلاش برای داشتن وزن و بدن سالم است. کاهش چربی و اضافه وزن، با کم شدن میزان چربی در ناحیه گردن همراه خواهد بود و این می تواند به باز شدن جریان هوا کمک کند. این همچنین باعث کاهش چربی شکم شده که به نوبه خود حجم ریه را افزایش داده و دم و بازدم را بهبود می بخشد و دیگر شخص با حملات آپنه خواب مواجه نخواهد شد.

 

ورزشکار و تندرست بمانید

رضاناصری-کارشناس و مربی تربیت بدنی

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیپنل کاربریارتباط با ما